Boys Class AA

Great Falls 65, Havre 41

Havre12 10 13 41 
Great Falls11 19 14 21 65 

Havre: Tanner Parsons 6, Thomas Brown 3, Ivar Aageson 5, Austin DeLaRosa 3, Tysen Sangrey 3, Trey Murphy 15, Austin Jones 4, Kellen Detrick 2.

Great Falls: Hunter McKinney 12, Kendall Kynett 4, Riley Callery 6, Blake Thelen 15, Kyle Torgerson 11, Cash Abbott 9, Teagan Olson 2, Kevin Boes 2, Keegan Bistodeau 4.

Kalispell Flathead 82, Butte 48

Butte 12 3 14 19 48
Flathead 20 21 21 20 82

Butte: Kash Kelly 3, Tommy Mellott 3, Clay Ferguson 21, Jake Vetter 2, Kale McCarthy 4, Lathan Ricketts 7, Trevyn Roth 3, Andrew Booth 3, Marty Hanley 2.

Flathead: Logan Siblerud 2, Stephen Bridges 15, Matt Decker 1, Eric Seaman 11, Tyler Johnson 22, Sam Elliott 18, Andrew Siderius 3, Anthony Jones 6, Dawson Smith 4.


Boys Class A

Hardin 76, Sidney 53

Hardin 21 1424  17 76
Sidney 14 12 14 13 53

Hardin: Hugs 7, Small 5, Redfield 26, Shane 3, Goodluck 9, Evans 9, Tour'e 10, Lefthand 7.

Sidney: Lovegreen 2, McClothlin 4, Entz 18, Peters 6, Larson 4, Larson 19.

Hamilton 58, Butte Central 49

Hamilton  11 16 10 21 58
Butte Central 14 11 9 15 49

Hamilton: Cam Rothie 4, Carson Rostad 3, Bridger Bauder 3, Tyler Chaumard 5, Hunter Omlid 13, Tanner Goligoski 13, Carter Kearns 16

Butte Central: Jared Simkins 6, Luke Heaphy 8, Matt Simkins 10, Dylan Sestrich 13, Danny McCluskey 2, Cade Holter 10 

Browning 61, Polson 49

Browning 18 7 20 16 61
Polson 6 14 10 19 49

Browning: Nano Stiffarm 9, Derek Loring 5, C.J. Smith 6, Peyton Crawford 7, Justin Bird 2, Tyree Whitcomb 11, Latrall Bullchild 4, Brandon Aimsback 17.

Polson: Asa Askan 3, Robin Erickson 2, Connor Lanier 10, Shade Main 14, Trevor Schultz 10, Sam Schultz 5, Weston Danley 5.

Ronan 59, Columbia Falls 56 (OT)

Ronan 13 18 12 97 — 59
C. Falls 15 7 16 144 — 56

Ronan: Zeke Misa 6, Bryant Hales 3, Nate Dennis 3, Zarec Couture 2, Dallas Durheim 10, Anthony Camel 35.

Columbia Falls: Austin Green 9, Drew Morgan 10, Lowell Panasuk 11, Quintin Schriver 18, Logan Bechtel 2, Matthew Morrison 6.


Boys Class B

Roundup 63, Huntley Project 61

Huntley Project 11 17 18 15 61
Roundup 11 15 16 21 63

Huntley Project: Lane Sumner 16, Keenan Reynolds 15, Christian Budell 2, Brad Graves 23, Tobias Green 5

Roundup: Cash Cota 13, Jayce Griffith 11, Bret Bench 3, Kelson Eiselein 30, Tanner Rae 6

Colstrip 65, Baker 28

Baker11 28 
Colstrip20 13 18 14 65 

Baker: Aaron Smith 4, Colter Peterson 4, Riley Schultz 9, Jon Wiemer 6, Teight Modler 1, Cameron Mackay 2, Jayden Allen 2.

Colstrip: Kellen Bighead 7, Corbin Small-Fisher 6, Payton Means 16, Kobee Bigback 24, Isiah Williams 8, Adrian Demontiney 4.

Malta 59, Wolf Point 48 

Malta  13 13 16 17 59
Wolf Point 7 11 8 22 48

Malta: Rhett Simanton 2, Konner Kuehn 10, Kevin Henry 16, Ben Costin 1, Tel Jensen 5, Tanner Smith 4, Kendall Koss 3, Kooper Okarart 7, Taylor Matthews 11

Wolf Point: Trey Farster 2, Morgan Bauer 4, Nick Page 6, Lance St. Germaine 8, Joseph Williamson 18, James Lien 8, Jason Hamilton Jr 2.


Boys Class C

Shields Valley 48, Roberts 47

(Thursday) 

Shields Valley 8 12 16 12 48
Roberts 10 11 11 15 47

Shields Valley: Hunter Greenfield 18, Seth George 2, Hunter Sanderson 2, Aidan Jenkins 12, Emmett Gilbert 4, Arik Ayers 10

Roberts: Kauner Pratt 3, Riley Gobhardt 2, Gus Dines 10, Alex Kasel 26, Garret Pitts 6 

Wilbaux 58, Ekalaka 53

(Thursday)

Ekalaka 91611 17 53
Wibaux 10 17 16 15 58

Wibaux: Tel Lunde 11, Cobe Begger 26, Chance Larson 7, Ryelee Wiseman 5, Colten Miske 2, Cade Dschaak 7

Ekalaka: Max Larson 2, Seth Kennedy 8, Wyatt Kittlemann 7, Caleb Fix 11, Jarred Pardee 10, Mick O'Connor 15

Melstone 85, Wibaux 52

Melstone  24 2615 20 85
Wibaux  4 13 21 14 52

Melstone: Shayden Cooke 13, Brody Grebe 28, Ty Meridith 3, Thomas Dejaegjer 14, Holden Roskelley 4, Davon Meridith 6, Isaiah Bouchard 9, Ben Jankouits 8

Wibaux: Tel Lunde 7, Cobe Begger 16, Chance Larson 8, Ryelee Wiseman 14, Cade Dschaak 7

Centerville 61, Geraldine 60

Geraldine 14 9 18 19 60
Centerville 13 19 21 8 61

Geraldine: Zeke Davison 12, Bryce Birgenheir 7, Brady Duvall 18, Caleb Meeks 5, Mavrick McKinley 18

Centerville: Brandon Travis 5, Cooper Davis 10, Carson McGinness 21, Grant Cotton 5, Jadon Davis 8, Roper Gobert 3, Blayne Kohut 3, Lance Leo 5.

Lone Peak 34, Shields Valley 26

Lone Peak  13 10 8 3 34
Shields Valley 7 5 10 4 26

Lone Peak: Jackson Wade 17, Kolya Bough 5, Frankie Starz 4, Liam Germain 4, Brayden Vaile 2, Milosz Shipman 2.

Shields Valley: Hunter Greenfield 10, Aidan Jenkins 7, Arik Ayers 6, Emmett Gilbert 3.

Bainville 63, Westby-Grenora 48

Bainville 16 16 14 1763
Westby-Grenora14 13 714  48

Bainville: Will South 19, Davey Winn 12, Tristan Albus 6, Hunter Bowker 18, Jaden Strickland 8.

Westby-Grenora: Bruce Carter 11, Darian Holecek 6, Kack Solberg 12, Andrew Field 3, Owen Nelson 2, Jeremiah Paine 6, Christian Melby 3, Jayer Westgrard 4.

Jordan 52, Ekalaka 41

Ekalaka 7 1410  10 41
Jordan 20 18 4 10 52

Ekalaka: Max Larsen 2, Wyatt Kittleman 1, Caleb Fix 3,  Jared Pardee 14, Mic O'Connor 21.

Jordan: Kevin Murnion 6, Bren Phipps 8, Dug Murnion 2, Ed Murnion 13, Keenan Murnrion 18, Cole Murnion 5.

Richey-Lambert 63, Circle 30

R-L 20 20 14 19 63
Circle 5 11 2 12 30

Richey-Lambert: Garrett Cayer 2, Jeff Scholla 2, kyler Brown 15, Blake Lien 13, Caleb Senner 7, Gage Gonsioroski 4, Seth Prevost 13, Hunter Watson 2, Toby Clinton 2, Colter Carda 3.

Circle: Rhett Bailey 3, Grady Taylor 6, Blayne Habing 6, Caleb Gackle 8, BJ Inion 5, Hunter Olson 2. 

Culbertson 59, Froid-Lake 43

Froid-Lake  8 7 13 15 43
Culbertson 11 17 11 20 59

Culbertson: Eli Williams 16, Chance Larmbart 3, Oayton Hauge 11, Tristan Labatte 7, Carter Nickoloff 2, Gabe Granada 20 

Froid-Lake: Isaac Johnson 3, Jordan Trupe 11, Aydrn Hobbs 7, Colt Miller 11, Nick Eylander 4. Jade Waters 7

North Star 47, Fort Benton 46

North Star 10 18 13 6 47
Ft. Benton 16 5 22 3 46

North Star: Dylan Miller 15, Caden Rettig 13, Hayden Massar 7, Devon Miller 9, Thomas Merat 3.

Fort Benton: Andy Giles 14, Damon Bird 15, Garret Diekhans 7, Logan Giles 4, Hayden Diekhans 4, Max Lane 2.

Lincoln 76, Victor 35

Victor 8 15 6 6 35
Lincoln 22 28 20 6 76

Victor: Jerod Halley 8, Camron Moore 2, Will Jessop 13, Skyler Weberson 4, Christian Moevao 2, Waylon Barta 6.

Lincoln: Payton Petersen 11, Nathan Brown 40, Jager Vossler 5, Bridger Kamps 7, Kade Creech 10, Trenton Grantier 1, Aziah Blotkamp 2.

St. Ignatius 69, Hot Springs 30

Hot Springs 6 4 12 8 30
St. Ignatius 12 13 21 23 69

Hot Springs: Brandon Knudsen 3, Justin Salmi 10, Luke W. 4, Tyler Carr 7, Sean Fisher 6.

St. Ignatius: Jacob Hugs 12, Levi Alexander 2, Jedi Christy 2, Colin Linsebigler 3, Layne Spidel 6, Wacey McClure 26, Jeremiah Jones 6, Troy Matt 4, Lucas Vanderburg 8.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.