Subscribe for 33¢ / day
406 Sports Logo Boxes

Editor's note: Box scores are published as we receive them. If you don't see yours here at the end of the night, please email it to us at jeff.welsch@406mtsports.com.

Eastern AA Divisional

Championship

Billings West 41, Billings Senior 38 

West20 11 41 
Senior10 11 38 

West: Shea Dolan 5, TyLee Manuel 2, Ambreya Windy Boy 12, Willa Albrecht 3, Shayla Montague 8, Megan Brown 3, Maddie Albrecht 8. 

Senior: Mariah Linse 3, Kola Bad Bear 8, Samantha Bonenberger 3, Courtney Bad Bear 7, Ellie Ostermiller 9, Bailey Eleazer 2, Cassidy Venner 6.

Third place

Great Falls CMR 42, Bozeman 39

CMR11 11 12 42 
Bozeman13 11 39 

Great Falls CMR: Allie Olsen 4, Kayci Edwards 2, Addison Gardner 11, Kyra Willis 12, Bryn Klinefelter 2, Kylie Allen 4, Emily Funseth 2, Tess Halverson 3, Kiely Gunderson 2.

Bozeman: Ayla Embry 12, Ashlyn Lewis 5, Angelle Diamond 9, Alex Carey 4, Sophia Robinson 2, Hannah Wheeler 7.

Loser out

Great Falls CMR 45, Butte 41

CMR11 20 45 
Butte12 13 11 41 

Great Falls: Allie Olsen 4, Kayci Edwards 8, Addison Gardner 19, Kyra Willis 8, Brynn Klinefelter 2, Emily Funseth 2, Kiely Gunderson 2. 

Butte: Aspen Lovshin 3, Kira Mortenson 3, Ally Cleverly 11, Brittney Tierney 9, McKenna Carpenter 4, Justice Birkenbuel 11. 

Loser out

Bozeman 58, Great Falls 32

Great Falls11 12 32 
Bozeman12 12 15 19 58 

Great Falls: Erin Hocker 3, Katie Nicholson 2, Jorgie Hawthorne 13, Morgan Sunchild 3, Erin Watt 9, Kylie Harrington 2. 

Bozeman: Ayla Embry 9, Ashlyn Lewis 2, Angelle Diamond 12, Alex Carey 11, Ava Westphal 2, Lillian Gillstrom 2, Sophia Robinson 11, Hannah Wheeler 3, Lucy Child 2, Addi Ekstrom 4.

Western AA Divisional

Championship

Missoula Sentinel 59, Helena 52 (OT)

Sentinel12 1710 13    759
Helena11 16 18    0 52 

Sentinel: Lauren Bingham 1, Shelby Schweyen 17, Emma Blakely 6, Kylie Frohlich 5, Jordyn Schweyen 19, Lexi Deden 11.

Helena: Paige Aasved 5, Peyton Aasved 2, Kamden Hilborn 24, Emily Feller 5, Abby Marcille 1, Jamie Pickens 15.

Third place

Helena Capital 60, Kalispell Glacier 43

Glacier14 16 43 
Capital10 22 19 60 

Glacier: Ellie Stevens 2, Kali Gulik 9, Cadie Williams 4, Aubrie Rademacher 4, Abi Manger 9, Anna Schrade 8, Alivia Atlee 4, Ellie Keller 1, Raley Shirey 4.

Capital: Ayanna Syvrud 3, Megan Lindbo 3, Katie Culver 4, Kacie Gross 9, Taylor Sullivan 11, Sydney Sheridan 11, Emily Kidder 6, Dani Bartsch 11, Nicole Ames 2.  

Loser out

Kalispell Glacier 42, Missoula Hellgate 27

Hellgate27 
Glacier11 17 42 

Hellgate: Shay Evans 8, Severin Armstrong 6, Stephanie Wozniak 1, Kylie Lunday 12.

Glacier: Ellie Stevens 9, Kali Gulick 7, Cadie Williams 8, Anna Schrade 4, Kaliegh Crawford 6, Alivia Atlee 4, Ellie Keller 2, Raley Shirey 2.

Loser out

Helena Capital 55, Kalispell Flathead 37

Flathead12 37 
Capital10 13 14 18 55 

Flathead: E. Lembke 3, Sadie Wilson 6, M Walter 2, M Malmin 2, Mary Heaton 11, Clara Vanderbosch 11, T Henley 2.

Capital: Ayanna Syvrud 4, Megan Lindbo 9, Kacie Gross 2, Taylor Sullivan 15, Sydney Sheridan 10, Emily Kidder 11, Dani Bartsch 4.

Northern B Divisional

Championship

Rocky Boy 76, Wolf Point 52

Rocky Boy26 12 18 20 76 
Wolf Point1311 20 52 

Rocky Boy: Jaynah Gopher 9, Sean Henry 17, Sasha Coffee 3, Adrienne Gopher 20, Naomi Day Child 2, Jaylynn Mitchell 20, Rochelle Pease 5.

Wolf Point: Brenna Kurokawa 6, Semarah Wells 10, Aubry Zilkoski 13, Mary Bighorn 11, Abby Juve 10, Tori Nygard 2.

Third place

Poplar 61, Fairfield 44

Fairfield10 21 44 
Poplar15 19 18 61 

Fairfield: Alexis McWilliams 3, Naemi Wipf 11, Emily Clotfelter 2, Kenna Pitcher 13, Kaitlyn Jones 5, Madison Rosenbaum 6, Taylor Simmons 2, Kyler Bake 2.

Poplar: Alleen Russell 11, Sasha Youngman 12, G. Medicine Cloud 3, Chloe Belton 13, Imani Bighorn 15, Riley MacDonald 3, Hailey Brunelle 2, Keally Genia 2.

Loser out

Fairfield 36, Malta 30

Fairfield10 12 36 
Malta16 30 

Fairfield: Alexis McWilliams 2, Naemi Wipf 4, Emily Clotfelter 4, Kenna Pticher 11, Kaitlyn Jones 10, Taylor Simmons 3, Avery Harris 2.

Malta: Kelbee Denham 5, Kloie Marks 5, Erica Smith 11, Jamessa Malmend 5, Ella Schye 4.

Loser out

Poplar 61, Harlem 50

Harlem14 14 14 50 
Poplar14 15 12 20 61 

Harlem: Mystic Striker 20, Skylee Dirden 6, L'Tia Lawrence 12, Autymn Eagleman 7, Payton Healy 5.

Poplar: Alleen Russell 18, Chloe Belton 4, Imani Bighorn 33, Riley MacDonald 4, Holly Colgan 2.

Southern B Divisional

Championship

Three Forks 63, Colstrip 44

Three Forks19 12 19 13 63 
Colstrip13 13 12 44 

Three Forks: Heather Wilson 8, Sydney Lane 9, Kylie Olson 21, Shainy Mack 13, Kendall Lynn 1, Morgan Allen 9, Paeton Ohs 2. 

Colstrip: Tegan Harris 6, Addison Castreline 2, Kya Egan 4, Carlin Gillespie 1, Sossity Spotted Wolf 10, Shelby Jordan 12, Amaya LaFranier 9.

Third place

Townsend 45, St. Labre 33

St. Labre10 12 33 
Townsend11 15 13 45 

St. Labre: Teegan Ewing 6, Rylee Foote 1, Kaelene Spang 3, Priscilla Flatmouth 8, Madison Bighorn 15.

Townsend: Peyton Vogl 2, Tavia Rooney 4, Abby Leachman 6, Charlotte Watson 7, Grace McDonnell 2, Sterling Owens 7, McKenzie Woodward 2, Lainee Hill 15.

Loser out

St. Labre 51, Jefferson 47

Jefferson14 19 47 
St. Labre10 12 14 15 51 

Jefferson: Leah Vossler 9, Ellie Evertz 6, Emily McGinnis 2, Callie Warfle 1, Aubrey McMaster 21, Ashley Pankratz 8.

St. Labre: K'Ghan Bearcomesout 4, Sara Big Hair 2, Teegan Ewing 13, Kaelene Spang 7, Priscilla Flatmouth 18, Tiara Walks 2, Madison Bighorn 5.

Loser out

Townsend 37, Roundup 33

Townsend11 15 37 
Roundup10 33 

Townsend: Denika Dolan 4, Peyton Vogl 8, Tavia Rooney 12, Abby Leachman 3, Charlotte Watson 4, Lainee Hill 6.

Roundup: Savanna Wolf 4, Selina Angel 1, McKenna Sealey 3, Brennan Larson 2, Chloe Cota 9, Meghan Eiselein 3, Blythe Sealey 8, Faith Nichols 3.

Southern C 

Championship

Ekalaka 55, Harlowton 48

Ekalaka10 15 11 19 55 
Harlowton16 15 48 

Ekalaka: Tori Tooke 10, Whitney Kittelman 5, Kari Kittelman 4, Heather LaBree 20, Hannah LaBree 5, Claire Callahan 11.

Harlowton: Keeley Chrest 11, Madison Wasson 19, Karli Lane 8, Teagan Oliva 2, Mariah Dietrich 8.

Third place

Bridger 30, Plenty Coups 24

Plenty Coups24 
Bridger11 11 30 

Plenty Coups: Sephra Covers Up 2, Lena Stands Over Bull 2, Kara Yarlott 1, Kitawna Little Light 7, Cecelia Stewart 2, Anonda Goes Ahead 10.

Bridger: Serena Oyler 7, Desiree Jones 5, Emily Adkins 8, Jessica Adkins 10.

Loser out

Plenty Coups 54, Wibaux 52

Wibaux14 15 14 52 
Plenty Coups18 12 15 54 

Wibaux: Layni Schieffer 9, Micayla Miske 13, Marni Schieffer 12, Nakia Llewellyn 5, Toni Schieffer 13.

Plenty Coups: Sephra Covers Up 6, Kara Yarlott 3, Kitawna Little Light 10, Cecelia Stewart 2, Anonda Goes Ahead 17, Catherine Monroy 6, Sylvie Stewart 4, Chantel Whiteman 4, Miracle Shane 2.

Loser out

Bridger 40, Absarokee 17

Absarokee17 
Bridger11 14 40 

Absarokee: Breezy Williams 2, Mallorey Sheppard 4, Rebecka Lester 6, Makensi McCally 2, Lexi Feddes 3.

Bridger: Serena Oyler 3, Desiree Jones 6, Kate Aisenbrey 4, Jenna Kallevig 4, Emily Adkins 13, Jessica Adkins 10.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.