406 MT Sports

Butte Invitational

at Butte

BOYS

Team scores: Billings Senior 121, Helena 133, Great Falls CMR 144, Missoula Sentinel 148, Kalispell Flathead 174, Billings Skyview 187, Billings West 197, Manhattan Christian 198, Helena Capital 214, Butte 239, Manhattan 275, Great Falls 300, Missoula Big Sky 304, Townsend 322, Belgrade 365, Roberts 413, Dillon 421, Livingston 442, Anaconda 520, Three Forks 574, Twin Bridges 668.

Top 25 individuals: Cooper West, CMR, 15:37.0; Ben Perrin, Flathead, 16:00.0; Teagan Olson, Great Falls, 16:04.6; Gordon Gentry, CMR, 16:38.4; Calvin Quindry, Sentinel, 16:40.4; Jonathan Harrison, Sentinel, 16:40.9; Sean Stineford, Big Sky, 16:42.2; Jonah Fisher, Helena, 16:44.0; Jacob Rice, Helena, 16:44.7; Ethan Wilson, Senior, 16:46.0; Bryce Maxson, Capital, 16:48.1; Jack Dolan, Broadwater, 16:50.1; Logan Straus, West, 16:50.4; Finn Bentler, Senior, 16:50.7; Zak Meeker, Manhattan, 16:51.0; Dominik Gause-Leger, West, 16:58.6; Clayton Ryerson, Helena, 16:59.1; Gavin Fairlee, Skyview, 17:00.7; Ben Morrison, Manhattan Christian, 17:02.0; Jesse Dimich-Louvet, Senior, 17:03.9; Mckay Hunter, Big Sky, 17:06.6; Bridger Lamb, Skyview, 17:09.6; Henry Kakalecik, Great Falls, 17:10.8; Hamilton Blair, Manhattan Christian, 17:11.4; Andy Van Ornum, Roberts, 17:11.9.

GIRLS

Team scores: Billings Senior 42, Helena Capital 82, Kalispell Flathead 110, Billings West 127, Missoula Sentinel 151, Manhattan 182, Helena 192, Great Falls CMR 200, Missoula Big Sky 224, Billings Skyview 270, Dillon 297, Great Falls 304, Belgrade 344, Townsend 347, Butte 349.

Top 25 individuals: Tiahna Vladic, Senior, 17:36.7; Jaylyn Hallgrimson, Senior, 18:48.3; Mackenzie Dean, CMR, 19:16.6; Makenna Edwards, Big Sky, 19:17.7; Kaitlin Wride, Flathead, 19:19.5; Aubree Corcoran, Butte, 19:23.8; Jade Hallgrimson, Senior, 19:26.4; Alana Tonidandle, Capital, 19:29.0; Tori Noland-Gillespie, Flathead, 19:31.8; Nina Bracht-Bedell, Capital, 19:32.3; Hannah Rohrer-Fitzhugh, Capital, 19:33.6; Emma Nelson, Sentinel, 19:34.0; Elena Vandersloot, Senior, 19:36.8; Madison Edwards, Big Sky, 19:40.7; Katelynn Perfitt, West, 19:46.8; Alyssa Plant, Helena, 19:52.8; Kailee Stoppel, West, 19:54.6; Emberlyn Hoffman-Gaschk, Skyview, 19:55.3; Aisley Kraske, Senior, 19:55.4; Claudia Downing, Helena, 20:02.8; Kendall (Hobbs) Quindry, Sentinel, 20:08.7; Hannah Madsen, Manhattan, 20:10.5; Hannah Boyd, Manhattan, 20:15.2; Annabelle Olsen, West, 20:15.3; Ella Krumm, Capital, 20:18.8.

Blue Pony Invitational

at Havre

BOYS

Team scores: Havre 49, Browning 55, Lewistown 58, Glasgow 79, Poplar 117, Shelby 176.

Top 10 individuals: Sam Fulbright, Lewistown, 17:22.12; Isiah Runsabove, Hays-Lodgepole, 17:42.04; Austin Jones, Havre, 17:44.05; Ellis McKean, Glasgow, 17:55.09; Keagan Stroop, Belt-Centerville, 18:13.08; Jakob Keller, Havre, 18:14.14; Philip Sun Rhodes, Browning, 18:18.69; Ryker Melton, Lewistown, 18:25.89; Merlin McKean, Glasgow, 18:26.09; Justin Burd, Browning, 18:27.34.

GIRLS

Team scores: Havre 45, Lewistown, 51, Glasgow 64, Browning 100, Cut Bank 122, Poplar 125.

Top 10 individuals: Kadia Miller, Havre, 20:57.69; Kaylee Nystrom, Havre, 21:40.39; Brooke Holland, Sunburst, 22:10.65; Sierra Summers, Frazer, 22:23.34; Emily Kolstad, Glasgow, 22:27.81; Emily Smith, Lewistown, 22:38.41; Carlee Longtree, Poplar, 22:44.92; Ashley Brand, Lewistown, 22:53.11; Tamera O'Leary, Havre, 22:55.38; Courtney Brand, Lewistown, 23:02.93.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.