406 MT Sports

State Cross Country Meet

at Bill Roberts Golf Course, Helena

Saturday

Class AA

Boys

Team scores: Bozeman 41, Glacier 123, Billings Senior 139, Missoula Hellgate 149, Missoula Sentinel 161, Billings West 172, Flathead 173, Helena 196, Billings Skyview 228, Great Falls 229, Great Falls CMR 238, Helena Capital 269, Butte 313, Big Sky 331.

Top 25: Cooper West, CMR, 15:31; Duncan Hamilton Jr., Bozeman, 15:47; Leonard McComas, Bozeman, 15:52; Isaac Schmidt, Hellgate, 16:05; Teagan Olson, Great Falls, 16:10;

Ben Perrin, Flathead, 16:18; Dylan Humberger, Bozeman, 16:25; Ian Curtis, Hellgate, 16:36; Aren Alexander-Battee, Glacier, 16:37; Simon Hill, Glacier, 16:41

Gordon Gentry, CMR, 16:44; Calvin Quindry, Sentinel, 16:48; Jonah Fisher, Helena, 16:49; Renn Meuwissen, Bozeman, 16:50; Brooks Peters, Bozeman, 16:52

Casey Bloomer, Bozeman, 16:52; Ethan Wilson, Senior, 16:56; Bryce Maxson, Capital, 16:56; Jonathan Harrison, Sentinel, 17:01; Jesse Dimich-Louvet, Senior, 17:04.

Otto MacDonald, Sentinel, 17:05; Jacob Rice, Helena, 17:07; Owen Smith, Senior, 17:08; Mckay Hunter, Big Sky, 17:08; Simon Rosenzweig, Bozeman, 17:09.

Girls

Team Scores: Bozeman 36, Missoula Hellgate 64, Billings Senior 75, Flathead 144, Sentinel 178, Helena Capital 183, Billings West 184, Glacier 203, Great Falls CMR 222, Helena 282, Butte 309, Billings Skyview 342, Big Sky 342, Great Falls High 359.

Top 25: Camila Noe, Bozeman, 17:28; Tiahna Vladic, Senior, 18:05; Annie Hill, Glacier, 18:09; Ella Degrandpre, Hellgate, 18:28; Alex Moore, Bozeman, 18:42.

Ellee Becker, Hellgate, 19:00; Mackenzie Dean, CMR, 19:01; Kaitlin Wride, Flathead, 19:03; Terra Trom, Bozeman, 19:05; Phoebe Jacques, Bozeman, 19:07

Laina Hall, Bozeman, 19;12; Elena Vandersloot, Senior, 19:14; Bridget Boyle, Bozeman, 19:15; Jaylyn Hallgrimson, Senior, 19:15; Lucy Wagner, Bozeman, 19:15.

Elise Stearns, Hellgate, 19:26; Katie Munro, Hellgate, 19:27; Tori Noland-Gillespie, Flathead, 19:40; Aisley Kraske, Senior, 19:44; Aubree Corcoran, Butte, 19:48

Sabrina Bryant, Hellgate, 20:00; Madeline Swanberg, Hellgate, 20:01; Kailee Stoppel, West, 20:01; Meaghan Fisher, Flathead, 20:05; Katelynn Perfitt, West, 20:07; Nina Bracht-Bedell, Capital, 20:07.

Class A

Boys

Team scores: Corvalis 109, Frenchtown/Alberton 133, Columbia Falls 144, Fergus 152, Hardin 195, Polson 196, Laurel 205, Hamilton 215, Belgrade 216, Havre 216, Browning 243, Whitefish 280, Ronan 310, Park 336, Beaverhead County 383, Dawson County 394, Billings Central 482, Sidney 529, Custer County 529, Libby 602, Stevensville 652.

Top 25: Levi Taylor, Laurel, 16:29; Matt Wilson, Hamilton, 16:34; Anders Watt, Corvalis, 16:40; Gabe Knudsen, Columbia Falls, 16:42; Noah Majerus, Fergus, 16:51.

Sam Fulbright, Fergus, 16:59; Quin Stewart, Polson, 17:11; Tyler Schmautz, Frenchtown, 17:12; James Normandeau, Ronan, 17:17; Austin Jones, Havre, 17:18.

Joe Lamb, Columbia Falls, 17:18; Luke Lutz, Frenchtown, 17:19; Jake Jessop, Corvalis, 17:19; Brock Rugg, Frenchtown, 17:20; Tate Thompson, Central, 17:20.

Trajin Hill, Hardin, 17:31; Grant Martin, Corvalis, 17:35; Ase Ackerman, Dawson, 17:38; Jacob Keller, Havre, 17:42; Conor Pierson, Park, 17:42.

David Prather, Hardin, 17:44; Jackson Thorn, Belgrade, 17:47; Rigby Poulsen, Hamilton, 17:47; Ryker Melton, Fergus, 17:49; Connor Fink, Sidney, 17:52; Jonah Ducharme, Polson, 17:52.

Girls

Team scores: Hardin 68, Corvallis 101, Polson 101, Whitefish 115, Beaverhead County 192, Havre 209, Hamilton 232, Frenchtown 256, Fergus 260, Laurel 264, Custer County 301, Columbia Falls 321, Belgrade 324, Libby 391, Park 391, Browning 421, Sidney 439, Dawson County 455

Top 25: Beatrix Frissell, Polson, 19:15; Lyric Devries, Hamilton, 19:39; Naima Crowl, Polson, 19:51; Emily Kuehn, Dawson, 19:55; Morgan Vosler, Custer, 20:01.

Brynnli Poulsen, Hamilton, 20:05; Grace Timm, Laurel, 20:06; Ella Greenberg, Whitefish, 20:10; Sydney Little Light, Hardin, 20:14; Khylah Two Leggins, Hardin, 20:23.

Kailee McCready, Corvallis, 20:30; Kadia Miller, Havre, 20:33; Lilli Day, Corvallis, 20:36; Molly Sitter, Polson, 20:40; Libby Nedens, Hardin, 20:42.

Journey Erickson, Hardin, 20:45; Lizzy Mattson, Frenchtown, 20:49; Charlie Bellrock, Hardin, 20:56; Jessica Henson, Whitefish, 21:06; Kaylee Nystrom, Havre, 21:06.

Larissa Saarel, Park, 21:08; Lindsey Brooks, Ronan, 21:12; Kara Wissenbach, Corvallis, 21:13; Albany Jessop, Corvallis, 21:20; Braya Hobson, Whitefish, 21:27.

Class B

Boys

Team scores: Manhattan 53, Glasgow 63, Townsend 96, St. Labre 127, Eureka 187, Shepherd 233, Red Lodge 242, Colstrip 252, Anaconda 255, Thompson Falls 269, Poplar 320, Huntley Project 355, Deer Lodge 418, Shelby 441, Joliet 463, Three Forks 474, Jefferson 477, Missoula Loyola 500, Wolf Point 643, Columbus 657, Roundup 661, Lame Deer 821.

Top 25: Zak Meeker, Manhattan, 17:03.75; Ellis McKean, Glasgow, 17:16.20; Jack Dolan, Townsend, 17:27.02; Hank Pretty On Top, Lodge Grass, 17:37.59; Bryce Love, Manhattan 17:38.88.

Ike Braaten, Glasgow, 17:40.44; Charlie Rasnick, Manhattan, 17:44.96; Louis Ingalls, Townsend, 17:46.30; Marik Chrisman, Deer Lodge, 17:54.35; Ezra Stanger, St. Labre, 17:55.64.

Alex Lowe, Eureka, 17:56.62; Patrick Richardson, Shepherd, 17:56.83; Wilson Overby, Glasgow, 17:58.02; Wyatt Barney, Manhattan, 17:58.10; Jakob May, Joliet, 17:59.88.

Bernadine Fisher, St. Labre, 18:02.31; Merlin McKean, Glasgow, 18:17.16; Garrett Bates, Eureka, 18:22.77; Peter Brown, Colstrip, 18:23.83; Maddox Rubie, Red Lodge, 18:24.33.

Hudson Atkinson, Poplar, 18:25.13; Zane Newman, Townsend, 18:26.83; Joshua Sisolak, St. Labre, 18:30.37; Parker McConnell, Thompson Falls, 18:33.84; Jacob Meiers, Glasgow, 18:35.11.

Girls

Team scores: Manhattan 36, Bigfork 99, Colstrip 121, Glasgow 164, Eureka 213, Huntley Project 217, Townsend 223, Red Lodge 241, Roundup 271, Malta 354, Thompson Falls 369, Shepherd 376, Cut Bank 379, Anaconda 434, Poplar 487, Joliet 488, Jefferson 504, Missoula Loyola 556, St. Labre 591.

Top 25: Bryn Morley, Bigfork, 18:30.51; Anya Young, Bigfork, 19:52.04; Hannah Boyd, Manhattan, 20:20.30; Whitney Hanson, Colstrip, 20:27.76; Hannah Madsen, Manhattan, 20:30.62.

Jessa Steele, Manhattan, 20:51.78; Alicia Kalenak, Bigfork, 21:09.88; Jodi Cameron, Manhattan, 21:09.93; Mckay Guckenberg, Eureka, 21:18.97; Kyle Olson, Three Forks, 21:24.94.

L’Tia Lawrence, Harlem, 21:28.70; Katie Jacobsen, Red Lodge, 21:30.18; Abbi Fitzpatrick, Cut Bank, 21:31.15; Kylie Richardson, Manhattan, 21:35.61; Emma Huffman, Townsend, 21:39.11.

Rylee Green, Roundup, 21:43.81; Emily Kolstad, Glasgow, 21:53.20; Brooke Westby, Glasgow, 21:56.89; Brooke Price, Eureka, 21:59.75; Tachante Cole, Malta, 22:04.29.

Haylie Oberlander, Huntley Project, 22:21.13; Aaliyah Dust, Lodge Grass, 22:23.59; Sabrina Hofland, Anaconda, 22:27.01; Sarah Griffis, Anaconda, 22:27.60; Tegan Harris, Colstrip, 22:29.06.

Class C

Boys

Team scores: Manhattan Christian 9, Richey-Lambert 25, Roberts 33, Plenty Coups 65, Charlo 66, Centerville 98, Seeley-Swan 113, Darby 126, Great Falls Central 133, Ennis 144, Sheridan 144, Twin Bridges 170, Box Elder 170, West Yellowstone 183, Heart Butte 195, Dodson 215, Culbertson 226, Ryegate 226, Plentywood 229, Fairview 237, Arlee 246, Brockton 264, Two Eagle River 316, Geyser 351.

Top 25: Isiah Runs Above, Hays-Lodgepole, 17:23.58; Sam Leep, Manhattan Christian, 17:28.78; Riley Schott, Manhattan Christian, 17:29.66; Hamilton Blair, Manhattan Christian, 17:35.44; Samuel Smith, Richey-Lambert, 17:36.33.

Andy Van Ornum, Roberts, 17:38.86; Chase Brown, Richey-Lambert, 17:43.86; Ben Morrison, Manhattan Christian, 17:45.12; Marlan Goes Ahead, Plenty Coups, 17:45.76; Riain Deavel, Sheridan, 17:49.82.

Derik Defrance, Harrison, 17:53.14; Boone Schmaltz, Roberts, 17:54.66; Ivan Buller, Richey-Lambert, 17:58.68; Wills Degrandpre, Charlo, 18:03.18; Ryan Devries, Roberts, 18:06.26.

Keagan Stroop, Centerville, 18:32.63; Robert Gilko, Centerville, 18:49.20; Jesper Koski, Manhattan Christian, 18:50.52; Grant Van Dyken, Manhattan Christian, 18:51.88; Donavon Chaffin, Darby, 19:00.19.

Jerel Anderson, Box Elder, 19:11.40; Blake Decrane, Plenty Coups, 19:18.91; Micah Ross, West Yellowstone, 19:29.43; Devon Siech, Charlo, 19:21.01; Garret Pitts, Roberts, 19:25.99.

Girls

Team scores: West Yellowstone 8, Manhattan Christian 58, Richey-Lambert 62, Philipsburg 73, Plenty Coups 74, Cascade 81, Centerville 81, Charlo 90, Twin Bridges 97, Darby 129, Terry 142, Fairview 144, Arlee 146, Great Falls Central 161, Heart Butte 166, Hays-Lodgepole 182, Box Elder 191.

Top 25: Averi Parker, West Yellowstone, 20:02.17; Gracie Long, Darby, 20:30.51; Julie Everest, West Yellowstone, 20:37.65; Abby Jackson, West Yellowstone, 20:37.70; Christina Eike, Cascade, 20:40.31.

Kaitlin Jackson, West Yellowstone, 20:42.96; Lena Stands Over Bull, Plenty Coups, 20:44.24; Reata Crafton, Lima, 21:07.93; Brooke Holland, Sunburst, 21:21.87; Savanna Stewart, Twin Bridges, 21:34.40.

Laiten Lantis, Terry, 21:45.08; Shelby Walls, Manhattan Christian, 22:03.30; Denise Battles, Ryegate, 22:04.16; Cyrenna Standing, Frazer, 22:12.82; Anna Buller, Richey-Lambert, 22:15.69.

Shaylyn Dilley, Centerville, 22:23.03; Haddie Tallon, Philipsburg, 22:35.45; Caybree Ludvigson, Cascade, 22:47.75; Brooklyn Foust, Charlo, 22:56.81; Elyse Kuperus, Manhattan Christian, 23:03.84.

Sierra Summers, Frazer, 23:06.99; Emma Grange, Philipsburg, 23:13.47; Alyssa Hill, Richey-Lambert, 23:16.22; Haley Olson, Richey-Lambert, 23:16.71; Shawntaya Nelson, Arlee, 23:19.84.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.