Arlee's boys snapped a string of three straight district track titles for the Charlo boys, and the Charlo and Arlee girls finished in a deadlock with 201 points each at the District 14-C meet Saturday at Missoula Sentinel's Stegner Field.

Arlee romped in the boys' meet with 232 points to Charlo's 109 and Noxon's 108. Senior Rafe Espinoza won four events for Arlee, topped by a 15-foot pole vault that tied his career best. Junior teammates Robert Sanchez and Mitchell BigSam won two races apiece.

Charlo girls knotted the final team score with a two-second win over Arlee in the 1,600-meter relay, the day's final race. It was the fourth straight year Charlo claimed at least a share of the district girls' championship.

Juniors Glennis Cates and Dani Weimer were in on four victories each for Charlo. Freshman Missy Tiensvold swept the 400 and 800 for Arlee. Noxon senior Bethany Smith captured long jump and javelin titles. Arlee's Monica Koemans, a junior, tied a meet record by pole vaulting 8 feet, 6 inches.

The top five individuals and top five relays advance to the Western C divisional, next Thursday and Friday at Dornblaser Field.

BOYS

Team scores: Arlee 232, Charlo 109, Noxon 108, Hot Springs 49, St. Regis 27, Two Eagle River 0.

100 - 1, Robert Sanchez, Arl, 11.40; 2, Kyle Thomas, Arl, 11.60; 3, Eric Wilson, Nox, 11.61; 4, Drew DuMont, Cha, 11.62; 5, Ben DuMont, 11.70; 6, Josh Posselt, Nox, 11.90.

200 - 1, Robert Sanchez, Arl, 23.10; 2, Kyle Thomas, Arl, 23.20; 3, Drew DuMont, Cha, 23.30; 4, Devon Cox, Cha, 23.60; 5, Eric Wilson, Nox, 24.0; 6, Josh Posselt, Nox, 24.10.

400 - 1, Drew DuMont, Cha, 50.10; 2, Devon Cox, Cha, 52.0; 3, Brian Bachmeier, Arl, 52.70; 4, Scott Smith, Cha, 52.80; 5, Ben DuMont, Cha, 52.90; 6, Chad Ball, Nox, 55.10.

800 - 1, Jack Ferrell, Nox, 2:08.20; 2, Tyler West, Cha, 2:08.20; 3, Brandon Stevens, SR, 2:09.20; 4, Nate Giese, HS, 2:10.50; 5, Doug Tiensvold, Arl, 2:13.30; 6, Bart Haflich, Nox, 2:16.20.

1,600 - 1, Mitchell BigSam, Arl, 4:56.50; 2, Jack Ferrell, Nox, 4:59.0; 3, Dan Trujillo, Arl, 5:05.10; 4, Michael Moss, Nox, 5:09.10; 5, Nathan Dumont, Cha, 5:09.15; 6, Tyler West, 5:12.60.

3,200 - 1, Mitchell BigSam, Arl, 11:11.10; 2, Dan Trujillo, Arl, 11:27.70; 3, Michael BigSam, Arl, 11:44.50; 4, Reece Middlemist, Cha, 11:59.40; 5, Lynden Flagen, HS, 12:15.0; 6, Michael Moss, Nox, 12:38.80.

110 hurdles - 1, Rafe Espinoza, Arl, 15.40; 2, Eric Wilson Nox, 15.60; 3, Kyle Thomas, Arl, 16.50; 4, Ben Jensen, SR, 17.90; 5, Kramer Weydt, Arl, 18.0; 6, Paige Carney, Arl, 18.20.

300 hurdles - 1, Eric Wilson, Nox, 42.60; 2, Kyle Thomas, Arl, 43.0; 3, Brian Bachmeier, Arl, 43.70; 4, Chase Bauer, Cha, 45.30; 5, Paige Carney, Arl, 45.50; 6, Justin Palmer, Cha, 47.40.

400 relay - 1, Charlo (Devon Cox, Scott Smith, Drew DuMont, Ben DuMont) 45.20; 2, Noxon 45.30; 3, Arlee 45.50; 4, St. Regis 47.60; 5, Hot Springs 50.0.

1,600 relay - 1, Charlo (Devon Cox, Scott Smith, Drew DuMont, Ben DuMont) 3:34.0; 2, Arlee 3:34.70; 3, Noxon 3:48.90; 4, Hot Springs 3:56.90; 5, St. Regis 4:03.0.

Javelin - 1, Bryce Finley, Arl, 176-1; 2, Rafe Espinoza, Arl, 164-5; 3, Ryan O'Brien, Cha, 158-2; 4, Dillon Garrison, Arl, 148-8; 5, Pete Cavalini, HS, 147-9; 6, K.C. Posselt, Nox, 144-2.

Shot put - 1, Ben Jensen, SR, 44-4þ; 2, Andrew Leichtnam, HS, 43-10; 3, Grayson Lukasik, Ar, 41-9Ž; 4, Pete Cavalini, HS, 41-8þ; 5, A.J. Gebhardt, Nox, 40-9; 6, Brian Tanner, Arl, 40-6Þ.

Discus - 1, Andrew Leichtnam, HS, 132-8; 2, Brian Tanner, Arl, 121-2Þ; 3, Pete Cavalini, HS, 119-4Þ; 4, John Perrin, HS, 117-9Þ; 5, Bryce Finley, Arl, 117-3; 6, Micah Hunter, HS, 111-11.

High jump - 1, Rafe Espinoza, Arl, 6-2; 2, Mike Erwin, Nox, 5-10; 3, Justin Palmer, Cha, 5-8; 4, Andrew Weber, Nox, 5-8; 5, Tyler West, Cha, 5-8; 6, Chad Ball, Nox, 5-6.

Long jump - 1, K.C. Posselt, Nox, 19-11; 2, Mike Erwin, Nox, 19-6þ; 3, Robert Sanchez, Arl, 19-6Þ; 4, Nick Posselt, Nox, 19-5; 5, Beau Herman, HS, 19-1Ž; 6, Josh Posselt, Nox, 18-7þ.

Triple jump - 1, Rafe Espinoza, Arl, 40-10; 2, Robert Sanchez, Arl, 39-5; 3, Grayson Lukasik, Arl, 37-9; 4, Tyler West, Cha, 37-7Þ; 5, K.C. Posselt, Nox, 37-6; 6, Russ Stevens, SR, 36-6.

Pole vault - 1, Rafe Espinoza, 15-0 (meet record; old record 13-7, Rusty Hanson, Arlee, 1998); 2, Scott Smith, Cha, 13-8; 3, Paige Carney, Arl, 11-6; 4, Craig Tanner, Arl, 11-6; 5, Robert Kain, Cha, 10-0; 6, Reece Middlemist, Cha, 9-6.

GIRLS

Team scores: Arlee and Charlo 201, Noxon 61, Hot Springs 36, St. Regis 22, Two Eagle River 2.

100 - 1, Dani Weimer, Cha, 13.20; 2, Angie Dougherty, Arl, 13.90; 3, Kitty Meredith, Nox, 13.90; 4, Ashley Miles, Arl, 14.00; 5, Shianne Perry, Cha, 14.20; 6, Dani Finley, Cha, 14.20.

200 - 1, Dani Weimer, Cha, 27.70; 2, Ashley Miles, Arl, 28.50; 3, Missy Teinsvold, Arl, 28.90; 4, Shianne Perry, Cha, 29.00; 5, Jenny Meyers, Arl, 29.40; 6, Kelsey Rollins, Cha, 29.40.

400 - 1, Missy Tiensvold, Arl, 64.20; 2, Ashley Miles, Arl, 64.60; 3, Sam Hammond, Cha, 64.90 4, Tabitha Espinoza, Arl, 65.70; 5, Tiffany Espinoza, Arl, 66.20; 6, Kelsey Rollins, Cha, 66.20.

800 - 1, Missy Tiensvold, Arl, 2:33.80; 2, Crystal Kain, Cha, 2:34.00; 3, Sam Hammond, Cha, 2:35.40; 4, Tiffany Espinoza, Arl, 2:42.70; 5, Tiffany Prongua, HS, 2:47.90; 6, Carrie Rasmussen, Cha, 2:50.60.

1,600 - 1, Crystal Kain, Cha, 5:57.20; 2, Nicole Bierie, Cha, 6:00.80; 3, Latoya BigSam, Arl, 6:16.50; 4, Emily Porter, Arl, 6:19.17; 5, Fontella Normandeau, HS, 6:37.40; 6, Keeley Welker, Arl, 6:40.80.

3,200 - 1, Nicole Bierie, Cha, 13:51.90; 2, Latoya BigSam, Arl, 14:42.60; 3, Emily Porter, Arl, 15:02.00; 4, Anita Hershman, Arl, 15:26.80; 5, Fontella Normandeau, HS, 15:59.10; 6, Keeley Welker, Arl, 16:21.90.

100 hurdles - 1, Glennis Cates, Cha, 17.40; 2, Hilly McGahan, Arl, 17.50; 3, Anita Hershman, Arl, 18.60; 4, Rebecca Esterby, Cha, 18.80; 5, Jenny Meyers, Arl, 19.20; 6, Erin Glass, Arl, 19.40.

300 hurdles - 1, Jenny Meyers, Arl, 53.20; 2, Koren Bras, HS, 53.80; 3, Kitty Meredith, Nox, 54.50; 4, Rebecca Esterby, Cha, 54.50; 5, Kari Nymark, Cha, 54.70; 6, Anita Hershman, Arl, 55.30.

400 relay - 1, Charlo (Shianne Perry, Dani Weimer, Glennis Cates, Sam Hammond) 52.90; 2, Arlee 54.10; 3, Hot Springs 57.30; 4, St. Regis 57.40; 5, Two Eagle River 64.80.

1,600 relay - 1, Charlo (Shianne Perry, Dani Weimer, Sam Hammond, Crystal Kain) 4:21.60; 2, Arlee 4:23.80; 3, Hot Springs 4:59.70; 4, St. Regis 5:11.40.

Javelin - 1, Bethany Smith, Nox, 123-3; 2, Dani Finley, Cha, 117-5; 3, Lynnsey Baker, Arl, 115-4; 4, Amanda Barber, SR, 107-6; 5, Shianne Perry, Cha, 101-5; 6, Nichole Thompson, Nox, 94-1.

Shot put - 1, Dani Finley, Cha, 35-1; 2, Amanda Marich, Nox, 32-6; 3, Nichole Thompson, Nox, 32-Þ; 4, Amanda Barber, SR, 31-7þ; 5, Randi Loughlin, Cha, 31-2; 6, MacKenzie Barger, Arl, 29-3Þ.

Discus - 1, Randi Loughlin, Cha, 106-Þ; 2, Sandy Page, HS, 99-2; 3, Amanda Barber, SR, 99-0; 4, MacKenzie Barger, Arl, 98-5Þ; 5, Amber Franklin, HS, 90-8; 6, Carrie Rasmussen, Cha, 88-1.

High jump - 1, Glennis Cates, Cha, 4-8; 2, Kitty Meredith, Nox, 4-6; 3, Lynnsey Baker, Arl, 4-6; 4, Sheena Hietala, Arl, 4-4; 5, Anita Hershman, Arl, 4-4; 6, Irina Cates, Cha, 4-4.

Long jump - 1, Bethany Smith, Nox, 15-6Þ; 2, Glennis Cates, Cha, 15-6Ž; 3, Kitty Meredith, Nox, 14-9 þ; 4, Irina Cates, Cha, 14-8Þ; 5, Nicole Printz, Arl, 14-8Þ; 6, Lynnsey Baker, Arl, 14-4Ž.

Triple jump - 1, Glennis Cates, Cha, 33-5; 2, Nicole Printz, Arl, 31-7; 3, Lynnsey Baker, Arl, 31-6Þ; 4, Angie Dougherty, Arl, 31-2Þ; 5, Robin Bick, Cha, 30-8; 6, Irina Cates, Cha, 30-5Þ.

Pole vault - 1, Monica Koemans, Arl, 8-6 (ties meet record, Jenny Hammond, Charlo, 1999); 2, (tie) Crystal Kain, Cha; Sam Hammond, Cha, and Karissa Drye, Arl, 8-0; 5, Nicole Bierie, Cha, 7-6; 6, Hilly McGahan, Arl, 7-0.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.