GREAT FALLS - Obviously, it couldn't be done.

No way could Florence's Alicia Torrey win all five events she entered at the state level in the Class B track meet this weekend.

No way could she run the 300-meter hurdles faster than girls who'd previously run it faster than she had, then jump high enough to win the high jump.

No way could a strapping 5-foot-10 senior win contests that measured the best Class B athletes in the state in short hurdles, long hurdles, vertical jumping and horizontal jumping.

Way.

Torrey wiped the slate clean Friday and Saturday in Memorial Stadium, and has an unprecedented five gold medals to prove it.

"I don't think it's ever happened. That's what my dad and my coaches say," Torrey said, after beckoning reporters away from a table full of trophies.

"Those things make me nervous," she explained.

Torrey's unparalleled success was just a part of the story for the Florence girls, who obliterated the field with 79 points to win their first state track trophy. Fairfield was second with 44 points. Conrad was third with 40.

"I think our other kids besides Alicia would have gotten third place," said Florence coach Sam Baerlocher, who watched joyfully as Torrey, Kim Heinz and hurdler Annie Gayvert wrapped things up by noon Saturday.

Heinz juggled three events at the same time and wound up with the state javelin championship to go with a tie for second in high jump and third place in long jump. Gayvert, like Heinz a sophomore, placed fourth in the 100-meter hurdles.

While Florence dominated the girls' meet, Thompson Falls and Fort Benton went down to the last race in the boys'. Fort Benton took the lead in the 1,600 relay on the second leg and anchor man Brad Benjamin beat Thompson Falls' champion sprinter Jeremy Thomas to the finish line for a 50-48 victory over the Bluehawks.

Thompson Falls moved up a spot to second from last year's three-team, third-place logjam.

"At least it's a clean second," said Thomas. "I don't have to flip for it."

It was Fort Benton's first championship since it won back-to-back in 1986 and 1987. Roundup finished third with 36 points, two ahead of Frenchtown and Malta.

Thomas repeated as state 100 and 200 champion, but couldn't make up a 12-meter deficit on Benjamin in the relay. Benjamin finished third in a photo-finish 800 on Friday and won the high jump title at 6 feet, 6 inches not long before the final relay.

Ultimately, Thompson Falls' undoing was an errant baton exchange first thing Friday morning in the 400 relay. Still the Bluehawks rallied with Thomas' two championships, an expected second from Doug Czerwinski in javelin on Friday and Travis Hedahl's second in shot put.

"We're all a little disappointed," said Thomas. "We would have gotten first if we'd won the (1,600) relay."

Heinz won the javelin with a best of 140-3 while jumping and attempting to run the 100 hurdles.

Starting at 10:30 a.m., she cleared two heights in high jump on the south end of Memorial Stadium. Then she got in her first two throws at javelin in the area southwest of the stadium to take the lead. She returned to high jump and cleared 5-2, tying for second behind Torrey.

Then it was back to javelin for two more attempts. She sprinted behind the grandstands and over to the starting line of the 100 hurdles as the others waited in the blocks, only to be disqualified for a false start.

Then it was back to the javelin, where she got off a last throws of a championship endeavor.

"I wanted to get the state record," she said referring to the javelin toss of 150-7 by Frenchtown's Andrea Batt last year. One of her final throws felt like it could go that far, but it "died in the air," she said.

Torrey's most anxious moments were before the 300 hurdles early Saturday.

"I knew a couple of girls had better times," she said. "When I got in the blocks I just decided to go for it. I sprinted the whole thing, which I've never done before."

"I just knew I had to stay clean on every jump," she said.

Heinz and Eureka's Jeri Reynolds also cleared 5-2, but with at least one miss beforehand.

"It just feels like another track meet right now," Torrey said as she prepared to receive the first-place trophy with her team. "I'm sure I'll look back on it later and say, 'Oh, wow,' But it was just expected."

Not so, said Baerlocher.

"No way did I think she could win five, not with this schedule," he admitted. "Winning high jump after running the 300 hurdles, that's just amazing."

Fairfield's Angela Ostberg, just a junior, won her third straight 400 title in record time to go with championships in the 100 and 200.

Thompson Falls' Kellyn Gross, defeated in the 800 by Superior's Melissa Horn at the Western B meet a week ago, grabbed control at state and pulled away for a win of almost three seconds over Jessica Bliss of Fairfield.

Plains' Kasey French won the 400 for the second year in a row, but he stakes no claim of ownership.

"You never feel like that," French said.

BOYS

Team scores: Fort Benton 50, Thompson Falls 48, Roundup 36, Frenchtown 34, Malta 34, Missoula Loyola 32, Plains 28, Poplar 28, Cascade 25, Cut Bank 24, Ennis 24, Boulder 17, Baker 16, Florence-Carlton 16, Whitehall 16, Darby 15, Superior 15, Conrad 12, Eureka 9, Manhattan 9, Deer Lodge 8, Glasgow 6, Shelby 6, Three Forks 6, Columbus 4, Huntley Project 4, Wolf Point 3, Valley Christian 2.

Shot put-1, Derin Gebhardt, Roundup, 50 feet, 9 inches. 2, Travis Hedahl, Thompson Falls, 49-1Þ. 3, Tyler Malkuch, Baker, 48-Ž. 4, Chris Sundberg, Columbus, 47-10. 5, Lance Spencer, Malta, 45-7. 6, Adam Cotton, Cascade, 47-5Þ.

400 relay-1, Cut Bank 44.00 seconds. 2, Malta 44.40. 3, Missoula Loyola 44.47. 4, Fort Benton 44.60. 5, Florence 44.70. 6, Frenchtown 45.00.

300 hurdles-1, Landon Godfrey, Roundup, 39.45. 2, Jacob Delong, Eureka, 39.72. 3, Emmett McMahon, Boulder, 40.92. 4, Lance Rikala, Baker, 41.00. 5, Lukas Brott, Deer Lodge, 41.19. 6, Ryan Davis, Shelby, 41.22.

110 hurdles-1, Landon Godfrey, Roundup, 14.86. 2, Garrett Thompson, Ennis, 15.22. 3, Josh Roberts, Malta, 15.79. 4, Ryan Davis, Shelby, 15.80. 5, Brant Waldron, Frenchtown, 15.89. 6, Emmett McMahon, Boulder, 15.93.

Triple jump-1, Shawn Patrick, Whitehall, 43-10þ. 2, Brad Benjamin, Shelby, 43-3Ž. 3, Cody Feasel, Superior, 42-þ. 4, Dan McFarland, Conrad, 41-2þ. 5, Adam Cotton, Cascade, 41-2Þ. 6, Steven Green, Malta, 41-þ.

1,600-1, Ryan Hess, Poplar, 4:27.18. 2, Jack Scott, Missoula Loyola, 4:27.3. 3, Tim Carroll, Conrad, 4:28.23. 4, Patrick Griffin, Ennis, 4:30.77. 5, Mitchell Howard, Darby, 4:30.8. 6, Richie Pemberton Manhattan, 4:30.81.

100-1, Jeremey Thomas, Thompson Falls, 11.23. 2, Nick Walters, Florence, 11.35. 3, Cody Feasel, Superior, 11.53. 4, Mike Potts, Missoula Loyola, 11.54. 5, Jarett Laden, Cut Bank, 11.56. 6, K.C. French, Plains, 11.58.

400-1, K.C. French, Plains, 49.93. 2, Austin Lewis, Frenchtown, 50.36. 3, Patrick Cutler, Deer Lodge, 50.99. 4, Loren Utterback, Fort Benton, 51.46. 5, Chae Clements, Valley Christian, 51.47. 6, Sam Pfahler, Frenchtown, 51.96.

High jump-1, Brad Benjamin, Fort Benton, 6-6. 2, Patrick Griffin, Ennis, 6-6. 3, Derek Dean, Whitehall, 6-4. 4, Matt McGowan, Poplar, 6-2. 5, Matt Cornelius, Cascade, 6-2. 6, Chase Isle, Wolf Point, 6-2.

200-1, Jeremy Thomas, Thompson Falls, 22.37. 2, Austin Lewis, Frenchtown, 22.74. 3, K.C. French, Plains, 22.95. 4, Nick Walters, Florence, 22.97. 5, Adrian Hanson, Cut Bank, 23.10. 6, Cody Feasel, Superior, 23.16.

1,600 relay-1, Fort Benton 3:26.38. 2, Thompson Falls 3:28.14. 3, Baker 3:31.19. 4, Frenchtown 3:32.16. 5, Wolf Point 3:32.52. 6, Shelby 3:33.41.

GIRLS

Team scores: Florence 79, Fairfield 44, Conrad 40, Baker 36, Cascade 27, Roundup 26, Fort Benton 25, Wolf Point 23, Townsend 18, Plains 18, Plentywood 18, Eureka 17, Huntley Project 16, Simms 15, Ennis 14, Manhattan 14, Shepherd 14, Superior 12, Thompson Falls 11, Shelby 8, Boulder 7, Deer Lodge 7, Three Forks 7, Choteau 6, Glasgow 6, Frenchtown 4, Seeley-Swan 4, Red Lodge 3, Chinook 2, Broadus 2, Troy 2, Cut Bank 1, Big Timber 1.

400 relay-1, Cascade 51.15. 2, Baker 51.25. 3, Huntley Project 51.78. 4, Plains 52.05. 5, Conrad 52.26. 6, Cut Bank 52.62.

300 hurdles-1, Alica Torrey, Florence, 45.3. 2, Julie Ho, Baker, 45.64. 3, Lacy Matthews, Three Forks, 46.16. 4, Nicole Plante, Fort Benton, 46.44. 5, Alicia Overcast, Chinook, 46.9. 6, April Molstad, Glasgow, 47.1.

800-1, Kellyn Gross, Thompson Falls, 2:21.13. 2, Jessica Bliss, Fairfield, 2:23.9. 3, Melissa Horn, Superior, 2:27.54. 4, Nici Dedman, Ennis, 2:28.27. 5, Chelsea Maus, Plentywood, 2:28.64. 6, Grace Wilbur, Townsend, 2:28.86.

100 hurdles-1, Alica Torrey, Florence, 15.25. 2, Emily Miller, Manhattan, 15.69. 3, Nicole Plante, Fort Benton, 16.05. 4, Annie Gayvert, Florence, 16.52. 5, Shye Boggs, Baker, 16.62. 6, April Molstad, Glasgow, 16.72.

High jump-1, Alicia Torrey, Florence, 5-2. 2, Kim Heinz, Florence, 5-2. 3, Jeri Reynolds, Eureka, 5-2. 4, Loni Perkins, Conrad, 5-0. 5, Brittany Dice, Broadus, 5-0. 6, Rissy Obert, Big Timber, 5-0.

Javelin-1, Kim Heinz, Florence, 140-3. 2, Jen Buyske, Shelby, 132-3. 3, Jenny Dicello, Plains, 129-10. 4, Laura Kunsman, Roundup, 127-5. 5, Ashley Trulock, Troy, 124-10. 6, Tami Furhman, Glasgow, 122-11.

100-1, Angela Ostberg, Fairfield, 12.43. 2, Joy Ho, Baker, 12.70. 3, Emily Miller, Manhattan, 12.97. 4, April Boender, Huntley Project, 12.98. 5, Marie Errecart, Plains, 13.03. 6, Lauren Smith, Red Lodge, 13.07.

400-1, Angela Ostberg, Fairfield, 56.33 (Class B record, old record 57.71, Paula Good, Fort Benton, 1982). 2, Loni Perkins, Conrad, 57.33. 3, Kara Rasmussen, Plentywood, 1:00.3. 4, Julie Ho, Baker, 1:00.7. 5, Marie Errecart, Plains, 1:01.13. 6, Kellyn Gross, Thompson Falls, 1:01.2.

3,200-1, Kara Fink, Shepherd, 11:49.29. 2, Kristen Wickens, Townsend, 11:52.89. 3, Bethany Long, Wolf Point 11:54.83. 4, Rori Vescovi, Roundup, 12:03.97. 5, Lisa Halseth, Simms, 12:21.62. 6, Lori Jo Neubauer, Wolf Point, 12:32.23.

Shot put-1, Christine Creveling, Cascade, 39-6Þ. 2, Donna Gebhardt, Roundup, 37-5. 3, Teddi Anderson, Wolf Point, 36-4Þ. 4, Megan Lee, Choteau, 35-11Þ. 5, Kennon Douglas, Red Lodge, 35-7þ. 6, Tara Buck, Fort Benton, 35-7.

200-1, Angela Ostberg, Fairfield, 25.42. 2, Loni Perkins, Conrad, 25.49. 3, Joy Ho, Baker, 26.29. 4, Marie Errecart, Plains, 27.2. 5, April Boender, Huntley Project, 27.3. 6, April Molstad, Glasgow, 27.32.

Triple jump-1, Alicia Torrey, Florence, 35-8. 2, Tera O'Haire, Simms, 34-8. 3, Jeri Reynolds, Eureka, 34-0. 4, Jade Bender, Frenchtown, 33-8. 5, Kelly Fox, Huntley Project, 33-7. 6, Meghan Mattheis, Florence, 33-6Þ.

1,600 relay-1, Plentywood 4:09.2. 2, Conrad 4:10.36. 3, Fairfield 4:12.78. 4, Fort Benton 4:13.68. 5, Huntley Project 4:16.02. 6, Florence 4:16.45.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.