Auto Racing

Mission Valley Speedway

At Polson

May 19th

Bomber 4's

Fast Time of the night: Nathan Dumont #32 - 19.98 Bomber 4's Trophy Dash 1, Ben Dumont, 2, Billy Flesch, Jr., 3, Mike Mikesell, 4, Joe Broom

Bomber 4's Heat: 1, N. Dumont, 2, Flesch, 3, Adams, 4, Mikesell, 5, B. Dumont, 6, Tawny Corrigan, 7, Joe Broom

Bomber 4's Main: 1, N. Dumont, 2, B. Dumont, 3, Mikesell, 4, Corrigan, 5, Adams, 6, Flesch, 7, Broom

Bombers

Fast Time of the night: James Kammerer #69 - 18.62

Bomber Trophy Dash A: 1, Kammerer, 2, Doug Moeller, 3, Ron Watt, 4, Willy Ovit

Bomber Trophy Dash B: 1, Robert Watt, Jr. 2, Pete Zieler, 3, David Scray, 4, Ryan Troutwine

Bomber Heat: 1, Ron Watt, 2, Moeller, 3, Ovit, 4, Rob Watt, 5, Moeller, 6, Troutwine

Bomber Main: 1, Kammerer, 2, Ron Watt, 3, Ovit, 4, Rob Watt, 5, Moeller, 6, Troutwine

MGD/Light Hobby Stock

Fast Time of the night: Brad Lee #3 - 17.42 Hobby Dash A: 1, Chuck Morigeau, 2, Brad Lee, 3, David Drake, 4, Justin Drake

Hobby Dash B: 1, Mike Drake, 2, Wade Shepard, 3, Shawn Blixt, 4, Carl Nordberg

Hobby Heat: 1, D. Drake, 2, Shepard, 3, Lee, 4, Nordberg, 5, Morigeau, 6, Robert Watt, Sr., 7, Blixt, 8, J. Drake, 9, John Sterrett, 10, M. Drake

Hobby Main: 1, D. Drake, 2, Shepard, 3, J. Drake, 4, Watt, 5, Blixt, 6, J. Drake, 7, Sterrett, 8, Morigeau, 9, Nordberg

10-lap Bomber & Hobby Stock Pitman/Sponsors Race

1, Dwayne Drake, 2, Rob (no last given,, 3, Bud Watt, 4, Kyle Snyder, 5, Richard Jones, 6, Ken Steinebach 7, Ken (no last given,, 8, Mary Wright, 9, Jessie Brown

10-lap Bomber 4's Pitman/Sponsors Race

1, Shawn Dumont, 2, Rick Mikesell, 3, Bruce Patterson, 4, Tony Adams, Sr., 5, Cyrus Mock, 6, Bernard Hakes

Soccer

May 19

In Missoula

Black Dog U-17 girls 7, Polson Tsunami U-18 0

Black Dog U-17 girls 4, Missoula Strikers U-16 0

May 20

In Coeur d'Alene Idaho

Hot Shot Tournament

Championship - Missoula Strikers U-11 Red girls 2, Billings Magic 1, shootout

Golf

Western Montana Champter PGA

Pro-Am

at Green Meadows CC

May 21

Team results - Unattached 199 (Don Waller, Brett Bennyhoff, Colin Andrews, Paul Vendetti, Masa Muraoka); Meadow Lark CC 200 (Tod Fitterer, Kelly Gilligan, Frank Bell, Al Bell, Doug Palmer); Beaverhead CC 201 (Gregg Morstein, Dom Ori, Todd Stanisich, Frank Russell, Curtis Cole); Beaverhead CC 203 (Greg Morstein, Chuck Schuyler, Bob Anderson, Louie McCaunghney, Calvin Flink); Eagle Bend 206 (Ty Weingart, Walt Chauner, Steve Hullett, Shane Bigelow, John Prebil); Anaconda CC 206 (Mark Tomey, Tom Burt, Robb Slaughter, Gary Miller, Frank Moreni); Whitefish Lake 206 (Mike Micklewright, Scottie Hineman, Richie Kampf, Dow Powell, John Barfnecht).

Professional results - Tod Fitterer 74, Don Waller 75, Doug Sheppard 76, Gregg Morstein 76, Doug Teders 77, Dale Newell 77, Mark Tomey 77.

Amateur results - Low gross: Frank Bell 71. Low net: Tony Hernandez 64.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.