Saturday's track results
Alita Parks of Valley Christian stretches out her triple jump during the Touchette and Tolman Invitational Saturday in Frenchtown. Parks placed fifth with a jump of 28 feet, 8 inches.
Photo by LEM PRICE/Missoulian

Missoulian State-wide scores

€ Touchette/Tolman Memorial

At Frenchtown

BOYS

Team scores: Deer Lodge 103, Florence 92, Frenchtown 88, Missoula Loyola 74, Corvallis 64, Arlee 63, Darby 41, Valley Christian 2.

100 - 1, Nick Walters, Flo, 11.67; 2, J. Williams, Flo, 11.71; 3, M. Potts, Loy, 11.75; 4, C. Orton, Flo, 11.86; 5, J. Williams, Loy, 11.90; 6, K. Thomas, A, 11.93.

200 - 1, Brent Jessop, Cor, 23.89; 2, K. Thomas, A, 23.75; 3, B. Grutselli, Loy, 24.75; 4, L. Looker, Ftn, 24.93; 5, J. Williams, Loy, 24.95; 6, M. Warner, C, 25.05.

400 - 1, Brent Jessop, Cor, 52.52; 2, M. Potts, Loy, 53.25; 3, B. Brachmeir, A, 53.69; 4, A. Huls, Cor, 54.87; 5, C. Smith, Loy, 55.48; 6, A. Holden, Loy, 55.81.

800 - 1, Aaron Huls, Cor, 2:07.74; 2, J. Scott, Loy, 2:08.13; 3, S. Bonato, DL, 2:08.69; 4, P. Quigley, DL, 2:10.50; 5, O. Alschwagner, Cor, 2:15.18; 6, A. Holden, Loy, 2:16.26.

1,600 - 1, Jack Scott, Loy, 4:43.44; 2, P. Quigley, DL, 4:52.44; 3, M. Big Sam, A, 4:54.50; 4, S. Bonato, DL, 4:56.12; 5, M.Howard, Dar, 4:59.23; 6, L.Jessop, C, 4:49.25.

3,200 - 1, Mitchell Big Sam, A, 10:49.49; 2, P. Navarro, DL, 11:17.25; 3, J.Zeiler, Dar, 11:25.06; 4, J.Grove, Loy, 11:36.0; 5, Michael Big Sam, A, 11:41.75; 6, L. Mhuer, Flo, 11:50.43.

110 hurdles - 1, Brant Waldron, Ftn, 16.90; 2, T.Grace, Flo, 17.82; 3, T.Rennfield, DL, 17.88; 4, M. Wariver, Cor, 18.13; 5, B. Bachmeier, A, 19.37; 6, L. Brandenberry, Cor, 19.47.

300 hurdles - 1, Lukas Brott, DL, 42.81; 2, M. Walters, Flo, 43.69; 3, J. Johnson, Ftn, 44.62; 4, B. Waldron, Ftn, 45.25; 5, T. Grace, Flo, 45.28; 6, B. Bachmeier, A, 45.32.

400 relay - 1, Florence 45.72; 2, Loyola 45.94; 3, Deer Lodge 46.13; 4, Corvallis 47.56; 5, Frenchtown 49.29; 6, Darby 49.32.

1,600 relay - 1, Florence 3:43.01; 2, Loyola 3:43.50; 3, Corvallis 3:44.31; 4, Deer Lodge 3:45.25; 5, Frenchtown 3:47.81; 6, Arlee 3:54.31.

Javelin - 1, Chris Jones, Loy, 184-0; 2, T.Harris, Flo, 171-8; 3, R.Schallenberger, Dar, 161-3; 4, B.Finley, A, 158-7; 5, M.Slingsby, Flo, 150-9; 6, J.Jessop, Cor, 147-9.

Shot put - 1, Matt Slingsby, Flo, 49-2; 2, N.Chiovaro, Ftn, 47-5; 3, C.Iddings, Ftn, 46-5; 4, C.Jones, Loy, 46-4Þ; 5, J.Jessop, Cor, 44-5Þ; 6, S. Herrick, DL, 43-9Þ.

Discus - 1, Ryan Bumke, A, 139-10; 2, Z.Bridger, Flo, 138-7Þ; 3, N.Chiovaro, Ftn, 134-4Þ; 4, B.Winn, Dar, 133-8; 5, M.Slingsby, Flo, 125-1; 6, S.Herrick, DL, 125-0.

High jump - 1, Ryan Glessner, Ftn, 6-2; 2, B. Winn, Dar, 6-0; 3, J.Griffin, Cor, 5-10; 4, L.Looker, Ftn, 5-10; 5, E.Stack, Loy, 5-10; 6, (tie) C.Ware, DL, and A.Cutler, DL, 5-6.

Long jump - 1, T. Rennfield, DL, 18-10; 2, L.Looker, Ftn, 18-9Ž; 3, B.Ralston, Dar, 18-8Þ; 4, L.Brott, DL, 18-5; 5, C.Jones, Loy, 18-3Þ; 6, K.Thomas, A, 17-9.

Triple jump - 1, Ryan Glessner, Ftn, 39-Þ; 2, L.Looker, Ftn, 38-4þ; 3, S.Buck, DL, 35-11þ; 4, R.Meuchel, Cor, 35-10þ; 5, C.Oman, VC, 35-6 þ; 6, J.Lunceford, Flo, 34-10.

Pole vault - 1, Ben Miller, DL, 11-0; 2, R.Schallenberger, Dar, 10-6; 3, M.Dunn, A, 10-6; 4, B.Winn, Dar, 10-0; 5, J.Meyers, A, 9-0; 6, C.Meeks, A, 9-0.

GIRLS

Team scores: Frenchtown 121, Deer Lodge 105, Arlee 74, Missoula Loyola 73, Valley Christian 70, Darby 46, Corvallis 17, Florence 15.

100 - 1, Cassie Wistrom, DL, 13.02; 2, B.Potts, Loy, 13.44; 3, T.McNeal, VC, 13.45; 4, L.Deland, Loy, 13.86; 5, J.Morey, VC, 13.88; 6, A.Miles, A, 14.00.

200 - 1, Cassie Wistrom, DL, 27.43; 2, B.Potts, Loy, 28.18; 3, A. Miles, A, 29.0; 4, J.Smith, Dar, 29.07; 5, J.Rocke, Cor, 29.42; 6, E.Hefty, VC, 29.87.

400 - 1, Shayla Ralston, Dar, 65.24; 2, N.Klein, Loy, 65.75; 3, J.Smith, Dar, 66.69; 4, P.Anderson, DL, 66.76; 5, S.Bingham, Flo, 66.82; 6, B.Nelson, Loy, 67.20.

800 - 1, Mary Abrahamsen, Dar, 2:32.88; 2, T.Lappin, DL, 2:41.88; 3, C.Revose, Cor, 2:43.74; 4, K.Sylvester, Loy, 2:44.0; 5, M.Jenke, DL, 2:46.82; 6, R.Fisher, Ftn, 3:02.0.

1,600 - 1, Afton Bruffey, Ftn, 5:49.5; 2, K.Sullivan, Loy, 6:07.12; 3, T.Degen, Loy, 6:16.06; 4, A.Abrahamsen, Dar, 6:16.82; 5, S.Bick, Ftn, 6:19.52; 6, A.Brohaugh, VC, 6:20.93.

3,200 - 1, Afton Bruffey, Ftn, 12:22.12; 2, M.Abrahamsen, Dar, 12:31.94; 3, A.Brohaugh, VC, 13:39.25; 4, S.Bick, Ftn, 13:50.5; 5, S.Cahoon, VC, 14:11.0; 6, R.Fisher, Ftn, 14.20.1.

100 hurdles - 1, Anna Keller, VC, 16.64; 2, A.Light, A, 18.50; 3, R.Mercer, Ftn, 18.69; 4, E.Stewart, Cor, 18.79.

300 hurdles - 1, Anna Keller, VC, 49.53; 2, H.McGahan, A, 54.32; 3, R.Mercer, Ftn, 54.50; 4, A.Light, A, 55.13; 5, E.Stewart, Cor, 55.75; 6, H.Durose, Cor, 55.80.

400 relay - 1, Valley Christian 53.38; 2, Deer Lodge 53.60; 3, Loyola 54.32; 4, Florence 55.12; 5, Arlee 56.37; 6, Frenchtown 56.68.

1,600 relay - 1, Valley Christian 4:24.70; 2, Deer Lodge 4:26.81; 3, Frenchtown 4:33.63; 4, Florence 4:33.94; 5, Corvallis 4:40.0; 6, Loyola 4:41.61.

Javelin - 1, Andrea Batt, Ftn, 135-9; 2, K.Tschida, Loy, 110-0; 3, B.Evans, Ftn, 102-6; 4, L.Baker, A, 100-2; 5, L.Stockton, DL, 96-6; 6, K.Pattee, Ftn, 94-11.

Shot put - 1, Andrea Batt, Ftn, 41-5Þ; 2, A.Zoetman, DL, 31-11Þ; 3, K.Pattee, Ftn, 31-11; 4, H.Sandquist, DL, 30-7Ž; 5, A.Roth, Ftn, 30-3Þ; 6, K.McClure, Loy, 29-8.

Discus - 1, Andrea Batt, Ftn, 134-5; 2, S.Golden, Dar, 101-5; 3, A.Zoetman, DL, 100-7Þ; 4, A.Roth, Ftn, 98-8; 5, M.Borgen, A, 98-2; 6, K.Alfred, Flo, 91-8.

High jump - 1, Katy Furlong, Loy, 5-3; 2, B.Ward, DL, 4-10; 3, P.Anderson, DL, 4-8; 4, B.Evans, Ftn, 4-4; 5, C.Lofts, Ftn, 4-4; 6, S.Hietala, A, 4-2.

Long jump - 1, Alita Parks, VC, 14-7Þ; 2, N.Printz, A, 14-7Þ; 3, R.Lee, DL, 14-4Þ; 4, J.Bender, Ftn, 14-1Þ; 5, R.McGahan, A, 13-11; 6, A.Decker, Ftn, 13-9Þ.

Triple jump - 1. Jade Bender, Ftn, 32-8; 2, R.McGahan, A, 31-Þ; 3, N.Printz, A, 29-11Ž; 4, M.Mattheis, Flo, 28-11Þ; 5, Parks, VC, 28-8þ; 6, R.Lee, DL, 28-3Þ.

Pole vault - 1, Racheal Lee, DL, 9-0; 2, K.Drye, A, 8-0; 3, M.Koemans, A, 8-0; 4, J.Berkram, Ftn, 7-0.

€ Seeley-Swan Invitational

At Missoula Big Sky

GIRLS

Team scores: Superior 91, Plains 87, Seeley Swan 81, Drummond 75, Conrad 65, Hot Springs 60, Cascade 56, Alberton 28, St. Ignatius 4.

100 - 1, Dawn Egbert, D, 13.17; 2, Marlee Brown, SS, 13.31; 3, Chioko Nakasone, Su, 13.50; 4, Marie Errecart, P, 13.64; 5, Kelly Irvin, Co, 14.02; 6, Tara White, Hot Springs, 14.80.

200 - 1, Marlee Brown, SS, 27.06; 2, Loni Perkins, Co, 27.19; 3, Dawn Egbert, D, 27.49; 4, Marie Errecart, P, 27.55; 5, Chioko Nakasone, Su, 28.78; 6, Shannon O'Brien, SS, 30.99.

400 - 1, Loni Perkins, Co, 59.86; 2, Marie Errecart, P, 65.28; 3, Lanetie Hastings, Ca, 66.15; 4, Kelly Irvin, Co, 66.57; 5, Billie Jo Baker, D, 67.13; 6, Kelsey Corlett, D, 67.48.

800 - 1, Melissa Horn, Su, 2:37.37; 2, Brandi Ellefson, Co, 2:52.38; 3, Rochell Theis, A, 2:54.28; 4, Ashley French, P, 3:00.24; 5, Kelly Duntz, SS, 3:07.95; 6, Carla Hancock, P, 3:10.97.

1,600 - 1, Jenny Haun, P, 5:46.45; 2, Melissa Horn, Su, 5:52.79; 3, Kelsey Corlett, D, 6:19.10; 4, Britney Lechner, Ca, 6:23.57; 5, Sarah Johnson, Ca, 7:04.15; 6, Fontells Normandeau, HS, 7:05.50.

3,200 - 1, Kelly Duntz, SS, 13:11.39; 2, Britney Lechner, Ca, 14:07.08; 3, Aspen Bromley, A, 14.45.04; 4, Sarah Johnson, Ca, 16:35.04; 5, Bekki Conn, D, 18:20.02.

100 hurdles - 1, Deborah Cahoon, SS, 17.28; 2, Tessa M. Anderson, D, 17.73; 3, Sara Logan, P, 18.70; 4, Chioko Nakasone, Su, 18.80; 5, Kassy French, P, 19.09; 6, Tessa Larson, P, 19.l7.

300 hurdles - 1, Chioko Nakasone, Su, 50.37; 2, Shannon O'Brien, SS, 54.98; 3, Sara Logan, P, 58.05; 4, Chelsey Johnson, 63.53.

400 relay - 1, Conrad 54.49; 2, Drummond 54.70; 3, Superior 55.50; 4, Plains 56.91; 5, Hot Springs 59.26.

1,600 relay - Drummond 4:32.46; 2, Plains 4:50.94; 3, Seeley Swan 5:06.40; 4, Hot Springs 5:30.1.

Javelin - 1, Abbie Christianson, SS, 100-1; 2, Cassi Dehne, A, 97-1; 3, Sandy Page, HS, 94-1; 4, Katie Matthew, SS, 93-1; 5, Jenny Dicello, P, 85-1; 6, Glenda Mumm, Ca, 82-0.

Shot put - 1, Sarah Brown, HS, 36-11Þ; 2, Christine Creveling, Ca, 36-Þ; 3, Shilo Schuster, P, 29-11Þ; 4, Catherine Gregory, D, 29-4Þ ; 5, Shyanne Feucht, SS, 29-3.

Discus - 1, Sarah Brown, HS, 129-5; 2, Shyanne Feucht, SS, 103-5; 3, Christine Creveling, Ca, 97-5; 4, Sandy Page, HS, 89-7; 5, Josie Schuster, P, 87-4; 6, Shilo Crawford, Su, 84-10.

High jump - 1, Loni Perkins, Co, 5-0; 2, Cassi Dehne, A, 4-10; 3, April Lucier, Su, 4-8; 4, Crystal Persinger, Ca, 4-8; 5, Deborah Cahoon, SS, 4-6; 6, Kassy French, P, 4-4.

Long jump - 1, Dawn Egbert, D, 14-1Ž; 2, Ember Evans, Su, 13-5Þ; 3, Erin Nuberg, HS, 13-3; 4, April Lucier, Su, 13-þ; 5, Abbie Christianson, SS, 12-9Þ; 6, Hannah Rodli, Ca, 12-7Ž.

Triple jump - 1, April Lucier, Su, 31-2Ž; 2, Ember Evans, Su, 30-1Þ; 3, Sandy Page, HS, 29-10Þ; 4, Loni Perkins, Co, 29-9Þ; 5, Kassy French, P, 29-4Ž.

Pole vault - 1, Tessa M. Anderson, D, 9-6; 2, Julie McFarland, Co, 9-0; 3, Yve Pauli, Ca, 7-6; 4, Jaimie Johnston, Su, 7-0.

BOYS

Team scores: Cascade 120, Plains 77, Drummond 76, Seeley Swan 59, Superior 49, Conrad 47, Hot Springs 39, Alberton 6, St. Ignatius 1.

100 - 1, Zack Stevens, Ca, 11.77; 2, Beau Herman, HS, 12.10; 3, Travis Wade, Co, 12.15; 4, Chris Baker, D, 12.49; 5, Austin Owens, HS, 12.51; 6, Jeremy Tubbs, D, 12.58.

200 - 1, Kasey French, P, 23.33; 2, Bobby Clark, SS, 23.90; 3, Cody Feasel, Su, 23.94; 4, Zack Stevens, Ca, 24.06; 5, Kaleb Johnson, 24.50; 6, Jon Lyons, Ca, 24.93.

400 - 1, Kasey French, P, 52.38; 2, Cody Feasel, Su, 54.18; 3, Jesse Jermyn, P, 56.56; 4, Christian Pfendler, D, 56.59; 5, Tanner Cochrell, D, 58.69; 6, Mike Behafarid, Co, 60.09.

800 - 1, Casey Jermyn, P, 2:01.20; 2, Justan Jessie, D, 2:12.57; 3, Christian Pfendler, D, 2:12.57; 4, Jesse Jermyn, P, 2:15.41; 5, Lane Dellwo, SS, 2:16.21; 6, Ryan Thompson, D, 2:16.22

1,600 - 1, Casey Jermyn, P, 4:20.87; 2, Tim Carroll, Co, 4:40.09; 3, Justan Jessie, D, 4:53.72; 4, Craig Stewerd, P, 5:06.43; 5, Nehemiah Yager, Ca, 5:15.40; 6, Morgan Seemann, Su, 5:19.15.

3,200 - 1, Tim Carroll, Co, 10:29.33; 2, Jesse Jermyn, P, 11:03.80; 3, Frank Vargo, Co, 11:54.13; 4, Nehemiah Yager, Ca, 11:58.20; 5, Alex Hilyard, Co, 12:48.66; 6, Cason Womack, Ca, 14:12.33.

110 hurdles - 1, Bobby Clark, SS, 16.23; 2, Rocky Wagner, P, 18.88; 3, Morgan Seeman, Su, 18.97; 4, Randy Rouillier, SI, 19.02; 5, Andrew Desrosier, D, 19.85; 6, Shawn Oliver, SI, 22.68.

300 hurdles - 1, Bobby Clark, SS, 41.97; 2, Shane Voss, Ca, 45.26; 3, Mike Hash, D, 46.45; 4, Rocky Wagner, P, 47.99; 5, Shawn Perrin, HS, 48.10; 6, Dave Mount, P, 51.47.

400 relay - 1, Cascade 45.49; 2, Drummond 47.65; 3, Seeley Swan 47.49; 4, Conrad 48.83; 5, Hot Springs 50.45; 6, Superior 50.45.

1,600 relay - 1, Plains 3:45.28; 2, Conrad 3:54.70; 3, Drummond 3:55.27; 4, Alberton 4:06.84; 5, Hot Springs 4:22.08.

Javelin - 1, Jack Revier, P, 168-0; 2, Adam Cotton, Ca, 158-9; 3, Chris Anderson, SS, 158-9; 4, Dustin Strandell, Ca, 155-0; 5, Scott Wigton, HS, 152-1; 6, Shane Voss, Ca, 151-0.

Shot put - 1, Darin Castor, Su, 42-7Þ; 2, Dustin Strandell, Ca, 41-3; 3, Andrew Leichtnam, HS, 38-10Þ; 4, Clint Finlayson, Co, 38-7; 5, Jeff Schultz, Su, 36-10; 6, Fletcher McIntyre, SI, 36-6Þ.

Discus - Adam Cotton, Ca, 147-5; 2, Andrew Leichtnam, HS, 129-0; 3, Scott Wigton, HS, 128-0; 4, Birch Fett, Ca, 127-3; 5, Erik Johnson, A, 112-0; 6, Peter Cavallini, HS, 111-3.

High jump - 1, Jesse Guenther, Ca, 6-0; 2, Chris Baker, D, 5-8; 3, Abe Madinger, SS, 5-4; 4, Morgan Seemann, Su, 5-4; 5, Travis Wade, Co, 5-2; 6, Andrew Desrosier, D, 5-2.

Long jump - 1, Cody Feasel, Su, 19-7Ž; 2, Bobby Clark, SS, 19-5Þ; 3, Adam Cotton, Ca, 19-5; 4, Jeff Schultz, Su, 18-5Ž; 5, Beau Herman, HS, 18-1; 6, Jesse Guenther, Ca, 18-1.

Triple jump - 1, Mike Hash, D, 39-9Þ; 2, Jesse Guenther, Ca, 39-7þ; 3, Adam Cotton, Ca, 39-4Þ; 4, Shane Voss, Ca, 37-9þ; 5, Morgan Seemann, Su, 36-11Ž; 6, Kaleb Johnson, SS, 36-9Ž.

Pole vault - 1, Kaleb Johnson, SS, 12-0; 2, Chris Castle, Ca, 10-0; 3, Andrew Desrosier, D, 10-0; 4, Tyler Olson, Co, 9-6; 5, Pawl Moe, Ca, 9-0; 6, Josh Woodard, Su, 8-0.

€ Capital-Sentinel dual

At Helena

BOYS

Helena Capital 116, Missoula Sentinel 29

100 - 1, Havron, CHS, 11.3. 2, Harrison, CHS, 11.8. 3, Gabbert, CHS, 12.0.

200 - 1, Havron, CHS, 22.8. 2, Eldridge, CHS, 23.3. 3, McCutcheon, CHS, 23.4.

400 - 1, Eldridge, CHS, 51.9. 2, Emmert, CHS, 52.6. 3, Ballou, CHS, 52.8.

800 - 1, Ballou, CHS, 2:05.9. 2, Williams, CHS, 2:06.6. 3, Brian Haviland, MS, 2:12.3.

1,600 - 1, Sargeson, CHS, 4:32.8. 2, Kaiser, CHS, 4:35.6. Mike LaForest,

MS, 4:41.

3,200 - 1, Sargeson, CHS, 10:06.8. 2, Twitchell, CHS, 10:09.9. 3, Kaiser, CHS, 10.11.9.

110 hurdles - 1, Noel, CHS, 15.9. 2, Kuntz, CHS, 15.9. 3, Gabbert, CHS, 16.5.

300 hurdles - 1, Baumgardt, CHS, 41. 9. 2, McIntyre, CHS, 42.9. 3, Canney, CHS, 44.1.

400 relay - 1 Capital 44.5.

1,600 relay - 1, Capital 3:36.6.

Javelin - 1, Marshall, MS, 151-3. 2, Rob Simianer, MS, 150-8. 3, John Simianer, MS, 150-4.

Shot put - 1, Taige Smith, MS, 46-7. 2, Wood, CHS, 44-11. 3, Sparing, CHS, 40-0.

Discus - 1, Wunderlich, CHS, 131-1. 2, Spearing, CHS, 125-2. 3, Taige Smith, MS, 124-8.

High jump - 1, Johnson, CHS, 6-1; 2, Boyd Goff, MS, 5-10. 3, Wunderlich, CHS, 5-8.

Long jump - 1, McCutcheon, CHS, 21-1. 2, Tyler Brewington, MS, 20-0. 3, Havron, CHS, 19-9.

Triple jump - 1, Tyler Brewington, MS, 42-1. 2, McCutcheon, 41-4. 3, Johnson, CHS, 39-9.

Pole vault - 1, Mitchell, CHS, 12-0. 2, Bazacas, CHS, 10-6. 3, Chris Hodge, MS, 10-6.

GIRLS

Helena Capital 81, Missoula Sentinel 64

100 - 1, Roos, CHS, 13.4. 2, Dellwo, CHS, 13.7. 3, Simons, CHS, 13-7.

200 - 1, Roos, CHS, 27.2. 2, Roberts, CHS, 27.4. 3, Haley Doyle, MS, 28.2.

400 - 1, J. Peaslee, CHS, 65.8. 2, Haley Doyle, MS, 65.9. 3,

Peters, CHS, 66.0.

800 - 1, Lea Feasline, MS, 2:34.3. 2, Stuker, CHS, 2:41.5. 3, Goettle, CHS, 2:52.5.

1,600 - 1, Squires, CHS, 6:13. 2, Melissa Kleschen, MS, 6:13.0. 3, Ellmaker, CHS, 6:22.3.

3,200 - 1, Melissa Kleschen, MS, 13.55.3. 2, Ellmaker, CHS, 14:10.8. 3, Squires, CHS, 14:22.8.

100 hurdles - 1, Amy Flaig, MS, 16.6. 2, Roberts, CHS, 17.1. 3, Dellwo, CHS, 17.2.

300 hurdles - 1, Roberts, CHS, 48.4. 2, Amy Flaig, MS, 48.6. 3, Dellwo, CHS, 50.1.

400 relay - 1, Capital 52.7.

1,600 relay - 1, Capital 4:26.9.

Javelin - 1, Mindy Anderson, MS, 90-10. 2, Erica Richardson, MS, 76-9. 3, Camden, CHS, 69 -8.

Shot put - 1, Tiffany Hartrick, MS, 28-6. 2, Sarah Dexter, MS, 27-9. 3, Sharp, CHS, 27-9.

Discus - 1, Stirner, CHS, 92-0. 2, Lea Feasline, MS, 82-5. 3, Julie Rickert, MS, 74-0.

High jump - 1, Amy Flaig, MS, 5-4. 2, Rae, CHS, 4-8. 3, Grant, CHS, 4-6.

Long jump - 1, Rae, CHS, 15-1. 2, Stuker, CHS, 15-0. 3, McCarvel, CHS, 14-9.

Triple jump - 1, Amy Flaig, MS, 33-7. 2, McCarvel, CHS, 32-3. 3, Lindsey Egeland, MS, 31-2.

Pole vault - 1, Kristin Erickson, MS, 8-6. 2, Jamie Souhrada, MS, 8-6. 3, Scott, CHS, 7-6.

€ Great Falls-Kalispell dual

At Great Falls

GIRLS

Great Falls 102, Kalispell 46

100 - 1, Mara Bronson, GF, 13.5; 2, Amanda Bales, GF, 13.7; 3, Brenda Braaten, K, 13.8.

200 - 1, Brittany Wonsick, GF, 28.3; 2, Bales, GF, 29.0; 3, Julia Fick, GF, 29.8.

400 - 1, Sarah Patterson, GF, 62.4; 2, Svennungsen, K, 66.2; 3, Julia Fick, GF, 66.8.

800 - 1, Mara Bronson, GF, 2:30.2; 2, Katherine Sunwall, GF, 2:33.3; 3, Svennungsen, K, 2:33.5.

1,600 - 1, Melanie Bellessa, GF, 5:41.1; 2, Katherine Sunwall, GF, 5:45.9; 3, Amy Patera, GF, 5:47.3.

3,200 - 1, Melanie Bellessa, GF, 12:25.2; 2, McKinnen, K, 12:30.3; 3, Judge, K, 13.22.0.

100 hurdles - 1, Maria Jones, GF, 16.9; 2, Molly Burt, K, 17.6; 3, Halladay Quist, K, 17.6.

300 hurdles - 1, Maria Jones, GF, 48.8; 2, Brittany Wonsick, GF, 48.9; 3, Halladay Quist, K, 49.1.

400 relay - 1, Great Falls 52.3; 2, Kalispell 54.3.

1,600 relay - 1, Great Falls 4:51.0.

Javelin - 1, Brittney Tuman, K, 98-0; 2, Liz Marsik, GF, 96-2; 3, Lyon Lohof, K, 94-3.

Shot put - 1, Amanda McCready, K, 35-1Ž; 2, Jessica Falcon, K, 32-0Þ; 3, Ashley Winchell, GF, 31-1Þ.

Discus - 1, Amanda McCready, K, 112-7Þ; 2, Jessica Falcon, K, 105-2; 3, Casie Schedel, GF, 101-3Þ.

High jump - 1, Theresa Kelly, GF, 4-10; 2, Erica Rauk, K, 4-8; 3, Molly Burt, K, 4-8.

Long jump - 1, Autumn Engellant, GF, 16-5Ž; 2, Jones, GF, 15-7Ž; 3, Sara Patterson, GF, 15-3Ž.

Triple jump - 1, Autumn Engellant, GF, 34-3; 2, Halladay Quist, K, 34-Þ; 3, Sarah Patterson, GF, 33-2.

Pole vault - 1, Autumn Engallant, GF, 10-0; 2, Jourdan Ballowe, GF, 6-6; 3, Kim Walker, GF, 6-6.

BOYS

Kalispell 112, Great Falls 33

100 - 1, Jesse Heeden, K, 11.4; 2, Alex Athy, K, 11.5; 3, Guthrie Quist, K, 11.9.

200 - 1, Jesse Heeden, K, 23.0; 2, Guthrie Quist, K, 23.6; 3, Anderson, GF, 23.7.

400 - 1, Styck, K, 54.1; 2, Oswald, GF, 55.3; 3, Long, K, 55.6.

800 - 1, Boone Skibsrud, K, 2:05.6; 2, Handwerk, GF, 2:05.8; 3, Silk, GF, 2:09.0.

1,600 - 1, Zack Strong, GF, 4:31.9; 2, Taylor, GF, 4:32.8; 3, Murphy, K, 4:36.1.

3,200 - 1, Zack Strong, GF, 9:57.4; 2, Murphy, K, 9:59.1; 3, Michels, K, 10:16.2

110 hurdles - 1, Logan Funk, K, 16.1; 2, Nickel, K, 16.26; 3, Mike Funk, K, 16.8.

300 hurdles - 1, Logan Funk, K, 42.4; 2, Milo Funk, K, 42.5; 3, Nickel, K, 43.0.

400 relay - 1, Kalispell 43.8.

1,600 relay - No results

Javelin - 1, Kuechemann, K, 179-1; 2, Symington, K, 171-2; 3, Wassink, K, 162-6.

Shot put - 1, Cottrell, K, 48-5Þ; 2, Sears, K, 47-11Þ; 3, Linsay, K, 17-4Þ.

Discus - 1, Sears, K, 147-6Þ' 2; 2, Vicino, K, 146-11Þ; 3, Williamson, K, 139-9Þ.

High jump - 1, Steve Symington, K, 6-2; 2, Wassink, K, 6-2; 3, Wilmore, GF, 6-2

Long jump - 1, Corey Wilmore, GF, 18-11; 2, Meredith, K, 18-5Ž; 3, Laird, GF, 18-1..

Triple jump - 1, Josh Forbes, GF, 40-7Þ; 2, Hodge, K, 40-0; 3, Antonietti, K, 37-5Þ.

Pole vault - 1, Steven Hodge, K, 12-6, 2, Bartholomew, K, 12-0; 3, Antonietti, K, 11-6.

€ Libby Invitational

BOYS

Team scores: Thompson Falls 104, Polson 98, Whitefish 71Þ, Charlo 52, Columbia Falls 51, Bonners Ferry 49, Libby 35Þ, Eureka 20, Browning 20, Troy 14, Bigfork 11, Noxon 0.

100 - 1, Thomas, TF, 11.19; 2, Cunningham, CF, 11.32; 3, Wilkinson, P, 11.41; 4, Maetzold, W, 11.54; 5, Cox, Charlo, 11.60; 6, Bereta, CF, 11.66.

200 - 1, Thomas, TF, 23.53; 2, Behrens, BF, 23.88; 3, Cunningham, CF, 23.90; 4, Noell, W, 24.6; 5; Chambas, TF, 25.0; 5, Hervol, CF, 25.0.

400 - 1, Perry, C, 51.01; 2, Bereta, CF, 51.81; 3, Thomas, TF, 53.66; 4, Clark, W, 53.68; 5, Elrod, CF, 54.47; Dieterich, TF, 54.66.

800 - 1, O'Brien, P, 2:02.87; 2, Dieterich, TF, 2:06.91; 3, Harwood, 2:07.15; 4, Bereta, CF, 2:11.06; 5, Bently, E, 2:11.07; 6, Schmidt, W, 2:20.0.

1,600 - 1, Fisher, Brw, 4:34.53; 2, Perry, C, 4:38.60; 3, Braden, BF, 4:41.66; 4, Hader, TF, 4:41.93; 5, Engebretsen, P, 4:42.91; 6, O'Brien, P, 4:44.38.

3,200 - 1, Fisher, B, 9:59.62; 2, Braden, BF, 10:13.6; 3, Engebretsen, P, 10:20.69; 4, Heider, W, 10:25.19; 5, Friesz, P, 10:27.57; 6, Boiteau, Bfk, 10:30.7.

110 hurdles - 1, Merrill, E, 16.22; 2, Anderson, W, 16.28; 3, Erickson, T, 17.90; 4, Ferda, W, 18.49; 5, Morgan, P, 18.71; 6, Brumbaugh, L, 18.81.

300 hurdles - 1, Anderson, W, 40.4; 2, Long, C, 43.41; 3, Erickson, T, 44.59; 4, Ferda, W, 45.25; 5, Merill, E, 45.91; 6, Brumbaugh, L, 46.84.

400 relay - 1, Columbia Falls 45.81; 2, Whitefish 45.97;l 3, Thompson Falls 46.01; 4, Libby 46.91; 5, Troy 48.21; 6, Polson 49.91.

1,600 relay - 1, Charlo 3:31.91; 2, Whitefish 3:36.0; 3, Thompson Falls 3:39.62; 4, Columbia Falls 3:39.85; 5, Polson 3:47.07; 6, Libby 3:48.94.

Javelin - 1, Deal, TF, 180-10; 2, Dalen, W, 176-4; 3, Leigh, E, 168-11; 4, Perry, C, 167-1; 5, Loeffler, Bfk, 166-9; 6, Frank, W, 160-11.

Shot put - 1, Deal, TF, 48-3Þ; 2, Susic, TF, 48-2; 3, Lyght, TF, 47-5Þ; 4, Baney, L, 47-4; 5, Lindsay, L, 46-6; 6, Frank, W, 46-3.

Discus - 1, Bortz, BF, 150-11Þ; 2, Susic, TF, 150-8; 3, Loeffler, Bfk, 141-0Þ; 4, Rutzke, TF, 130-7Þ; 5, Hiestand, L, 127-5; 6, Rice, BF, 127-2.

High jump - 1, Rice, BF, 6-6; 2, B. Gunlock, P, 6-2; 3, Hervol, CF, 6-0; 4, T. Gunlock, P, 6-0; 5, Perry, C, 5-10; 5, Hanna, TF, 5-10; 6, Maetzold, W, 5-8; 6, Lindsay, L, 5-8.

Long jump - 1, T. Gunlock, P, 21-1Ž; 2, Cox, Charlo, 19-1; 3, Hanna, TF, 18-11þ; 4, Depoe, P, 18-þ; 5, B. Gunlock, P, 18-Þ; 6, Maetzold, W, 17-9.

Triple jump - 1, T.Gunlock, P, 43-2Þ; 2, Lindsay, L, 40-7; 3, Rice, BF, 39-6; 4, Carper, L, 39-1þ; 5, DePoe, P, 38-11 Þ; 6, Nau, CF, 28-9 Ž.

Pole vault - 1, T. Gunlock, P, 14-0; 2, Cuskelly, L, 11-6; 3, B.Gunlock, P, 11-0; 4, Ofstad, P, 11-0; 5, Haugen, Bfk, 10-6; 6, Smith, C, 10-6.

GIRLS

Team scores: Bigfork 102, Polson 96Þ, Whitefish 91, Columbia Falls 54, Troy 49, Charlo 43, Bonner's Ferry 26, Thompson Falls 26, Libby 20.5, Eureka 18, Browning 1, Noxon 0.

100 - 1, Meyer, Tr, 13.06; 2, Moss, P, 13.15; 3, Owen, P, 13.29; 4, Myers, CF, 13.56; 5, Lippert, P, 13.65; 6, Flager, P, 13.80.

200 - 1, Breuer, C, 27.50; 2, Burt, Bfk, 27.54; 3, Moss, P, 27.65; 4, Meyer, Tr, 28.06; 5, Owen, P, 28.44; 6, Lippert, P, 28.51.

400 - 1, Moss, P, 63.19; 2, Buchanan, CF, 66.03; 3, Cady, BF, 66.32; 4, Manning, Tr, 66.62; 5, McCracken, CF, 67.12; 6, Ramondelli, Tr, 67.44.

800 - 1, Halpin, W, 2:30.41; 2, Gross, TF, 2:32.34; 3, Jungst, L, 2:38.53; 4, Rafter, P, 2:39.47; 5, Kain, C, 2:39.59; 6, Hammond, C, 2:44.28.

1,600 - 1, Halpin, W, 5:42.06; Calaway, Bfk, 5:45.39; 3, Gross, TF, 5:45.82; 4, Anderson, W, 5:50.34; 5, Mocial, W, 5:50.79; 6, Rafter, P, 5:52.94.

3,200 - 1, Anderson, W, 12:31.31; 2, Calaway, Bfk, 12;42.94; 3, Janon, E, 13:00.88; 4, Morcial, W, 13:19.87; 5, Ague, L, 13:30.26; 6, Heider, W, 14:06.95.

100 hurdles - 1, Breuer, C, 16.0; 2, Hill, W, 16.53; 3, Shockey, P, 17.40; 4, Buchanan, CF, 17.40; 5, Iverson, Bfk, 17.63; 6, Hays, BF, 18.0.

300 hurdles - 1, Breuer, C, 47.60; 2, Hill, W, 47.63; 3, Branum, Bfk, 48.45; 4, Lippert, P, 49.63; 5, Shockey, P, 49.82; 6, Hays, BF, 51.84.

400 relay - 1, Polson 52.81; 2, Bigfork 53.54; 3, Troy 53.09; 4, Columbia Falls 53.76; 5, Libby 55.52; 6, Whitefish 55.68.

1,600 relay - 1, Bigfork 4:22.82; 2, Whitefish 4:26.03; 3, Columbia Falls 4:29.71; 4, Polson 4:29.87; 5, Charlo 4:39.31; 6, Thompson Falls 4:43.31.

Javelin - 1, Manicke, Bfk, 134-2; 2, Barge, W, 130-9; 3, Blohm, CF, 123-5; 4, Augusta, W, 119-10; 5, Paulson, TF, 116-4; 6, Shaw, W, 116-0.

Shot put - 1, Fuqua, P, 43-7; 2, Johnson, Bfk, 39-3Þ; 3, Paulson, TF, 37-7Þ; 4, Morgan, Bfk, 32-11; 5, Breuer, C, 32-10; 6, Hewankorn, P, 31-6.

Discus - 1, Fuqua, P, 149-6; 2, Johnson, Bfk, 130-1Þ; 3, Blohm, CF, 115-5Þ; 4, Siemens, Bfk, 111-5; 5, Cady, BF, 111-1; 6, Paulson, TF, 109-2.

High jump - 1, Reynolds, E, 5-0; 2, Siemens, Bfk, 4-10; 3, Cates, C, 4-8; 4, Gagnon, W, 4-6; 5, Heisler, TF, 4-6; 6, Owen, P, 4-6; 6, Wolcott, L, 4-6.

Long jump - 1, Meyer, T, 15-5þ; 2, Hill, W, 15-5; 3, Flager, P, 14-7Þ; 4, Fahland, Tr, 14-7Ž; 5, Reynolds, E, 14-5Ž; 6, Shockey, P, 14-4Þ.

Triple jump - 1, Fahland, Tr, 31-11 Ž; 2, Burt, Bfk, 31-6Þ; 3, Wolcott, L, 30-10; 4, Becker, L, 30-4Þ; 5, Harris, CF, 30-þ; 6, Augare, Br, 29-5 Þ.

Pole vault - 1, Hurst, BF, 8-6; 2, Riley, CF, 8-6; 3, Hays, BF, 8-6; 4, Cordier, CF, 7-6; 5, Iverson, Bfk, 7-6; 6, Owen, P, 7-0.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.