Saturday's high school box scores
agate

Saturday's high school box scores

{{featured_button_text}}

Girls basketball

Western A Divisional

At Ronan

Corvallis 44, Hamilton 43, championship

Corvallis;16;9;9;10;-;44

Hamilton;8;10;9;16;-;43

Corvallis: Ashlynn Nixon 14, Isabel Evans 13, Hannah Hutchison 7, Brooke Powell 6, Hadli Lords 2, Madeline Gilder 1, Jenna Jordan 1.

Hamilton: Taryn Searle 12, Katelyn Dickemore 9, Layne Kearns 7, Magdalena Ringer 7, Abbie Johnson , Brynnli Poulsen 1.

Browning 48, Dillon 22, consolation

Dillon;6;3;10;3;—;22

Browning;14;17;11;6;—;48

Dillon: Ainsley Shipman 7, Josey Jones 7, Kylee Pittman 3, Kassidy Broere 3, Tylia DeJohn 2.

Browning: Dulci Skunkcap 14, Tamika Guardipee 11, Tatum Running Crane 9, Abby Bullcalf 8, Mecca Bullchild 2, Kelsey MadPlume 2, Walker Running Crane 2.

Browning 49, Whitefish 33, loser-out

Whitefish;7;8;10;8;—;33

Browning;19;14;7;9;—;49

Whitefish: Gracie Smyley 10, Hope Brown 8, Erin Wilde 4, Taylor Means 4, Jodi Walburn 2, Kali Brubaker 2, Ashley Gunset 2, Payton Kastella 1.

Browning: Dulci Skunkcap 20, Walker Running Crane 7, Tatum Running Crane 5, Tamika Guardipee 5, Chalissa Kipp 3, Mecca Bullchild 3, Alena Burdeau 2, Kelsey MadPlume 2, Hailey Racine 2.

Dillon 46, Frenchtown 34, loser-out

Frenchtown;8;12;3;11;-;34

Dillon;10;12;9;15;-;46

Frenchtown: Kiya Shelton 13, Lauren Demmons 11, Claire Bagnell 4, Faith Rebich 3, Madison LaTray 2, Cassidy Bagnell 1.

Dillon: Josey Jones 16, Lauryn Petersen 9, Madalen Shipman 8, Kylee Pittman 7, Ainsley Shipman 3, Jordyn Walker 2, Tylia DeJohn 1.

Pairings

Thursday

Corvallis 50, Columbia Falls 32

Whitefish 41, Dillon 37

Hamilton 45, Ronan 37

Frenchtown 37, Browning 29

Friday

Dillon 47, Columbia Falls 35, loser-out

Browning 77, Ronan 46, loser-out

Corvallis 41, Whitefish 27, semifinal

Hamilton 43, Frenchtown 39, semifinal

Saturday

Browning 49, Whitefish 33, loser-out

Dillon 46, Frenchtown 34, loser-out

Browning 48, Dillon 22, consolation final

Corvallis 44, Hamilton 43, championship

Western B Divisional

At Hamilton

Loyola 50, Bigfork 29, championship

Bigfork;3;5;14;7;—;29

Loyola;9;15;13;13;—;50

Bigfork: Ansleigh Edgerton 16, Emma Berreth 5, Ashton McAnally 4, Z Albert 2, Audrey Buenz 1, Madison Chappius 1.

Loyola: Nat Clevenger 15, Lani Walker 10, Sam Clevenger 8, Syd Koppang 6, Brooke Twite 5, Laney Denning 4, Violet WhiteGrass 2.

T. Falls 66, Anaconda 49, consolation

Anaconda;14;10;14;11;—;49

T. Falls;19;17;9;21;—;66

Anaconda: Logan Stetzner 15, Megan Reich 10, Sami Johnson 7, Alyssa Peterson 6, Mia Sullivan-Sanders 5, Isabel Saltenberger 5, Kora Kelly 1.

T. Falls: Ellie Baxter 21, Megan Baxter 17, Jody Detlaff 12, Faith Frields 8, Belle Cooper 5, Riley Wilson 3.

Thompson Falls 54, Eureka 43, loser-out

Eureka;6;12;8;17;—;43

T. Falls;10;20;12;12;—;54

Eureka: Katie Schmidt 17, K Frost 7, Reena Truman 4, Maggie Graves 4, Megan Hanson 4, Jadyn Pluid 3, Michael Shea 3, Avory Escobar 1.

T. Falls: Jody Detlaff 17, Ellie Baxter 10, Megan Baxter 9, Faith Frields 8, Elli Pardee 7, Riley Wilson 3.

Anaconda 58, Florence 46, loser-out

Florence;10;9;16;11;—;46

Anaconda;6;19;18;15;—;58

Florence: Emma Stensrud 16, Kylie Kovatch 10, Trista Williams 7, Kasidy Yeoman 6, Kolbi Wood 4, J Lewis 3.

Anaconda: Isabel Saltenberger 16, Logan Stetzner 9, Kora Kelly 9, Mia Sullivan-Sanders 9, Sami Johnson 6, Megan Reich 5, Alyssa Peterson 4.

Pairings

Thursday

Loyola 75, St. Ignatius 38

Florence 53, Eureka 52 (OT)

Thompson Falls 50, Deer Lodge 33

Bigfork 57, Anaconda 49

Friday

Eureka 67, St. Ignatius 52, noon, loser-out

Anaconda 59, Deer Lodge 56, loser-out

Loyola 35, Florence 34, semifinal

Bigfork 47, Thompson Falls 46, semifinal

Saturday

Thompson Falls 54, Eureka 43, loser-out

Anaconda 58, Florence 46, loser-out

Thompson Falls 66, Anaconda 49, consolation final

Loyola 50, Bigfork 29, championship

Western C Divisional

At Frenchtown

Seeley-Swan 39, West Yellowstone 37 (OT), championship

Seeley-Swan;7;2;12;11;7;—;39

Yellowstone;2;9;12;9;5;—;37

Seeley-Swan: Klaire Kovatch 10, Sariah Maughan 8, Emily Maughan 7, Aspen Conley 5, Kara Good 4, Terra Bertsch 3, Bethany Hoag 2.

Yellowstone: Emmie Collins 13, Rebekah Everest 12, Danna Ochoa 5, Ashlynn Roos 3, Hannah Wakefield 2, Averi Parker 2.

Manhattan Christian 41, Charlo 28, consolation

Manhattan;14;14;10;3;—;41

Charlo;2;12;8;6;—;28

Manhattan: Eliana Kuperus 11, Kiersten Van Kirk 10, Madelyn Liudahl 8, Taylor DeVries 6, Grace Aamot 4, Rylie Thompson 2.

Charlo: Liev Smith 11, Destiny Manuel 8, Carlee Fryberger 4, Connor Fryberger 2, Kassidi Cox 2, Hayleigh Smith 1.

Charlo 38, Hot Springs 32, loser-out

Hot Springs;6;8;11;7;—;x

Charlo;15;8;5;10;—;38

Hot Springs: McKennzie Cannon 11, Lizzy Fisher 7, Lilly Winn 6, Katelyn Christensen 5, Irene Bravo 3.

Charlo: Carlee Fryberger 13, Liev Smith 11, Destiny Manuel 7, Connor Fryberger 3, Kassidi Cox 2, Mila Hawks 2.

Manhattan Christian 55, Clark Fork 30, loser-out

Clark Fork;13;5;6;6;—;30

Manhattan;10;22;13;10;—;55

Clark Fork: Darby Haskins 12, Sorren Reese 6, Emmah Baughman 5, Zoe Kelsey 5, Cassie Green 2.

Manhattan: Kiersten Van Kirk 16, Ava Bellach 12, Eliana Kuperus 10, Taylor DeVries 9, Natalie Walhof 5, Madelyn Liudahl 3.

Pairings

Thursday

West Yellowstone 69, Hot Springs 55

Clark Fork 43, Twin Bridges 39

Seeley-Swan 31, Philipsburg 28

Charlo 31, Manhattan Christian 29

Friday

Hot Springs 52, Twin Bridges 43, loser-out

Manhattan Christian 54, Philipsburg 21, loser-out

West Yellowstone 61, Clark Fork 27, semifinal

Seeley-Swan 45, Charlo 40, semifinal

Saturday

Charlo 38, Hot Springs 32, loser-out

Manhattan Christian 55, Clark Fork 30, loser-out

Manhattan Christian 41, Charlo 28, consolation final

Seeley-Swan 39, West Yellowstone 37 (OT), championship

Regular season

Sentinel 65, Butte 29

Butte;9;7;4;9;—;29

Sentinel;18;14;17;16;—;65

Butte: McCaul McCarthy 10, Kodie Hoagland 6, Haley Herron 6, MacKenzie Tutty 4, Makenna Carpenter 2, Ashley Olson 1.

Sentinel: Lexi Deden 31,  Jayden Salisbury 10, Challis Westwater 10, Brooke Stayner 6, Kodi Fraser 6, Hannah Hart 2.

Boys basketball

Western A Divisional

At Ronan

Browning 52, Frenchtown 45, championship

Browning;11;9;10;22;—;52

Frenchtown;9;11;15;10;—;45

Browning: Riley Spoonhunter 22, Blayne DeRoche 12, Joseph Bullshoe 5, Cody Carlson 4, Deion MadPlume 3, Justin Burd 2, Latrell Bullchild 2, Jordan Calflooking 2.

Frenchtown: Devin Shelton 9, Cade Baker 8, Mason Pyron 8, Hank Rugg 7, Ben Larson 5, Brandon Finley 4, Zack Baker 3, Tel Arthur 1.

Butte Central 63, Polson 35, consolation

Polson;6;5;11;13;—;35

Butte;17;8;20;18;—;63

Polson: Ryker Wenderoth 12, Anton Lefthand 9, Colton Graham 7, Jarrett Wilson 4, Trevor Lake 2, Bo Kelley 1.

Butte: Braden Harrington 14, Trevor Neumann 11, Matt Simkins 10, Aaron Richards 6, Jared Simkins 4, Gator Yelenich 4, Ryan Wahl 4, Bryan Holland 3, Egan Lester 3, Luke Heaphy 2, Kyle Holter 2.

Butte Central 41, Hamilton 40, loser-out

Hamilton;9;13;8;10;—;40

Butte Central;16;4;12;9;—;41

Hamilton: Carson Rostad 17, Trey Searle 10, Tristan Hanson 5, Austin Drake 3, Tyson Rostad 3, Josh Dickemore 2.

Butte Central: Trevor Neumann 10, Luke Heaphy 9, Braden Harrington 7, Jared Simkins 6, Matt Simkins 5, Bryan Holland 4.

Polson 50, Whitefish 44, loser-out

Whitefish;4;17;11;12;—;44

Polson;11;15;10;14;—;50

Whitefish: Justin Conklin 14, Jayce Cripe 10, Bodie Smith 9, Sam Menicke 6, Talon Holmquist 5.

Polson: Colton Graham 15, Ryker Wenderoth 11, Trevor Lake 9, Xavier Fisher 6, Anton Lefthand 5, Gunner Grisak 4.

Pairings

Thursday

Frenchtown 48, Polson 39

Butte Central 56, Ronan 30

Whitefish 49, Hamilton 42

Browning 67, Dillon 59

Friday

Polson 65, Ronan 55, loser-out

Hamilton 52, Dillon 32, loser-out

Frenchtown 49, Butte Central 33, semifinal

Browning 68, Whitefish 39, semifinal

Saturday

Butte Central 41, Hamilton 40, loser-out

Polson 50, Whitefish 44, loser-out

Butte Central 63, Polson 35, consolation final

Browning 52, Frenchtown 45, championship

Western B Divisional

At Hamilton

Arlee 55, Deer Lodge 48, championship

Arlee;10;14;10;21;—;55

Deer Lodge;9;12;12;15;—;48

Arlee: Cody Tanner 22, Tapit Haynes 17, Zach Running Crane 10, Levi Fullerton 5, Billy Fisher 1.

Deer Lodge: Logan Nicholson 21, Aidan Thompson 14, Ben Anderson 8, Hunter Steinebach 3, Ethan Bossert 2.

Loyola 54, Thompson Falls 44, consolation

T. Falls;9;10;11;14;—;44

Loyola;19;6;14;15;—;54

T. Falls: Sidney Akinde 18, Cody Burk 6, Ethan Brown 5, Nathan Schraeder 5, Jack Green 4, Ryan Schraeder 3, Trevor Harris 2, T Battles 1.

Loyola: Liam Haffey 13, Jaden Job 12, Will Burns 11, Mac Benn 8, Nick Mitzel 4, Raef Konzen 4, Parker Pratt 2.

Loyola 53, Anaconda 46, loser-out

Loyola;12;14;12;15;—;53

Anaconda;9;5;10;22;—;46

Loyola: Jaden Job 18, Basil Coutinho 9, Mac Benn 6, Liam Haffey 6, Nick Mitzel 4, Raef Konzen 4, Danny Kaleva 3, Will Burns 2, Parker Pratt 1.

Anaconda: Eli Saltenberger 14, Kylar Gochanour 12, Michael Galle 7, L Wilson 4, Ryder Hofland 4, Braedon Sawyer 3, Peyton Klanecky 2.

Thompson Falls 36, Bigfork 34 loser-out

T. Falls;10;6;6;14;—;36

Bigfork;7;10;3;12;—;34

T. Falls: Sidney Akinde 11, Jack Green 6, Cody Burk 6, Ryan Schraeder 5, Nathan Schraeder 3, Justin Morgan 3, Trey Fisher 2.

Bigfork: Isaac Bjorge 10, Wyatt Reichenbach 8, Bryce Gilliard 6, Isak Epperly 5, Walker Fisher 3, Colt Thorness 2.

Pairings

Thursday

Arlee 58, Eureka 51

Bigfork 48, Anaconda 43

Deer Lodge 54, Thompson Falls 42

Loyola 60, St. Ignatius 51

Friday

Anaconda 64, Eureka 53, loser-out

Thompson Falls 62, St. Ignatius 59, loser-out

Arlee 50, Bigfork 39, semifinal

Deer Lodge 49, Loyola 41, semifinal

Saturday

Loyola 53, Anaconda 46, loser-out

Thompson Falls 36, Bigfork 34, loser-out

Loyola 54, Thompson Falls 44, consolation final

Arlee 55, Deer Lodge 48, championship

Western C Divisional

At Frenchtown

Manhattan Christian 72, Gardiner 55, championship

Gardiner;9;16;8;22;-;55

Manhattan;13;24;18;17;-;72

Gardiner: Jackson Bredenberg 16, Luke Stermitz 11, Elijah Byrd 10, Evan Guengerich 6, Favian Hudson 6, Taylor Rose 6.

Manhattan: Josiah Amunrud 27, Caidin Hill 17, Sam Leep 14, Charlie Keith 8, Matthew Kenney 2, Tebarek Hill 2, Willem Kim 2.

Twin Bridges 69, St. Regis 38, consolation

St. Regis;9;9;9;11;—;38

Twin Bridges;16;15;13;25;—;69

St. Regis: Andrew Sanford 12, Ian Farris 9, John Pruitt 9, Nicholas Day 4, Caleb Ball 1, AJ Jermyn 2, Adam Ball 1.

Twin Bridges: Charlie Kruer 25, Bryce Nye 15, Connor Nye 3, Tate Smith 3, Chase Fitzpatrick 2, Axton Anderson 3, Jake Hughes 5, Zane Carter 6, Reid Johnson 2, Matthew Kaiser 5. 

St. Regis 62, Harrison 55, loser-out

Harrison;11;12;17;15;—;55

St. Regis;11;15;20;16;—;62

Harrison: Vern Homner 27, Sage Buus 8, Joe Cima 7, Luke Cima 7, Andrew Bacon, Jackson Nye 2, Thomas Cromwell 1, James Hernvall 1.

St. Regis: Nicholas Day 14, Andrew Sanford 12, John Pruitt 11, Tanner Day 9, Caleb Ball 9, Tan Farris 4, Adam Ball 3.

Twin Bridges 44, Darby 30, loser-out

Darby;8;6;8;8;—;30

Twin Bridges;13;16;9;6;—;44

Darby: Preston Smith 8, Nelson Smith 7, Tyler Davis 7, Gabe Smith 5, Jordan Anderson 3.

Twin Bridges: Jake Hughes 12, Bryce Nye 10, Axton Anderson 6, Matthew Kaiser 6, Tate Smith 5, Connor Nye 2, Trystan Harmon 2, Charlie Kruer 1.

Pairings

Thursday

Manhattan Christian 77, St. Regis 43

Twin Bridges 58, Seeley-Swan 40

Harrison 64, Darby 51

Gardiner 60, Plains 47

Friday

St. Regis 67, Seeley-Swan 28, loser-out

Darby 66, Plains 49, loser-out

Manhattan Christian 60, Twin Bridges 53, semifinal

Gardiner 57, Harrison 40, semifinal

Saturday

St. Regis 62, Harrison 55, loser-out

Twin Bridges 44, Darby 30, loser-out

Twin Bridges 69, St. Regis 38, consolation final

Manhattan Christian 72, Gardiner 55, championship

Regular season

Sentinel 55, Butte 42

Butte;5;12;8;17;—;42

Sentinel;9;21;14;11;—;55

Butte: N/A

Sentinel: Hayden Kolb 14, Alex Germer 12, Tony Frohlich-Fair 10, TJ Rausch 5, Jack Larsen 4, Haiden Crews 4, Soren Syvrud 3, Zac Crews 2, Parker Lindsay 1.

Capital 76, Flathead 60

Capital;19;10;26;21;—;76

Flathead;11;20;14;15;—;60

Capital: Trevor Swanson 24, Shane Haller 17, Brayden Koch 14, Parker Johnston 10, Ryan Quinn 6, Bridger Grovom 5.

Flathead: Gabe Adams 16, Joston Cripe 13,Hunter Hickey 11, Tannen Beyl 7, Max Anderson 6, Ethan Vandenbosch 4, Cooper Smith 3.

Glacier 48, Helena 41

Helena;7;17;7;10;—;41

Glacier;7;4;17;20;—;48

Helena: Logan Brown 18, Hayden Ferguson 12, Burgin Luker 9, Kaden Huot 2.

Glacier: Weston Price 21, Keifer Spohnhauer 9, Drew Engellant 6, Michael Schwarz 6, Anthony Heath 3, Jaxson Olsen 3.

You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alert

Breaking News