Subscribe for 17¢ / day

Firecracker Classic

Hosted by Missoula Aquatic Club

Sunday's results

At Splash Montana pool

Girls 13-14 800 Freestyle - 1, Upshaw, Julia, FAST, 10:45.51. 2, Gee, Samantha, BAC, 10:55.00. 3, Hodgson, Samantha, BAC, 10:58.04.

Girls 15-16 800 Freestyle - 1, Robinson, Kasey, UN, 10:03.08. 2, Johns, Elizabeth, I.F.S.T.-SR, 10:21.42. 3, Bronec, Jordan, MAC, 11:22.21.

Girls 17 & Over 800 Freestyle - 1, Jones, Megan, MYST, 10:42.62. 2, Cherry, Tara, MYST, 10:56.22. 3, McCauley, Sarah, MYST, 11:09.91.

Boys 13-14 800 Freestyle - 1, Bronec, Nate, MAC, 12:43.61.

Boys 15-16 800 Freestyle - 1, Niccolucci, Sean, MAC, 9:24.71. 2, Jones, Kyle, MYST, 11:21.19.

Boys 17 & Over 800 Freestyle - 1, Bremer, Greg, MM, 12:57.64.

Girls 10 Year Olds 200 Backstroke - 1, Hess, Halle, I.F.S.T.-SR, 3:32.89. 2, Bigford, Lauren, FAST, 4:00.84. 3, Boveng, Sydney, KATS, 4:30.56.

Girls 11-12 200 Backstroke - 1, Jacobson, Hailey, MAC, 2:53.21. 2, Malin, Sophie, BAC, 2:59.61. 3, Zimmer, Kate, MAC, 2:59.93.

Girls 13-14 200 Backstroke - 1, Tornatore, Miranda, MAC, 2:31.37. 2, Bloch, Dakota, FAST, 2:35.72. 3, Upshaw, Julia, FAST, 2:48.41.

Girls 15-16 200 Backstroke - 1, Arciello, Maddie, MAC, 2:39.17. 2, Sechena, Dakota, FAST, 2:47.82. 3, Ungaretti, Kori, MYST, 2:49.04.

Girls 17 & Over 200 Backstroke - 1, Mosher, Carley, FAST, 2:36.04. 2, Szekely, Brittany, MYST, 2:46.85. 3, Belden, Jessy, MYST, 2:50.57.

Boys 10 Year Olds 200 Backstroke - 1, Bentley, Jake, BTST, 3:20.54. 2, Sljuka, Vincenzo, LASC, 3:32.47.

Boys 11-12 200 Backstroke - 1, Herron, Brendan, MYST, 3:00.63. 2, Martyak, Patrick, MAC, 3:04.55. 3, Purdy, Will, Seawolves-UT, 3:17.21.

Boys 13-14 200 Backstroke - 1, Baughman, Brady, MYST, 2:47.14. 2, Golding, Lathan, MAC, 2:49.94. 3, Szekely, John, MYST, 3:01.17.

Boys 15-16 200 Backstroke - 1, Isbell, Eli, MYST, 2:31.84. 2, Elliott, Corban, MAC, 2:34.11. 3, Szekely, Peter, MYST, 2:34.73.

Boys 17 & Over 200 Backstroke - 1, Robinson, Major, MAC, 2:17.68. 2, Kump, William, MYST, 2:29.06. 3, Shull, Nick, MYST, 2:35.81.

Girls 8 & Under 100 Butterfly - 1, Hall, Laina, BOZ, 1:57.27. 2, Reynolds, Keidon, MAC, 2:30.65.

Girls 9-10 100 Butterfly - 1, Hall, McKinley, BOZ, 1:32.44. 2, Overman, Maya, MYST, 1:48.69. 3, Dart, Brooke, FAST, 1:49.68.

Girls 11-12 100 Butterfly - 1, Fern, Kalysta, MAC, 1:20.89. 2, Cummings, Kelli, Waves, 1:22.16. 3, Zimmer, Kate, MAC, 1:22.34.

Girls 13-14 100 Butterfly - 1, Bloch, Dakota, FAST, 1:11.41. 2, Hodgson, Samantha, BAC, 1:17.21. 3, Thane, Emilie, MAC, 1:18.20.

Girls 15-16 100 Butterfly - 1, Arciello, Maddie, MAC, 1:10.36. 2, Johns, Elizabeth, I.F.S.T.-SR, 1:18.38. 3, Ungaretti, Kori, MYST, 1:19.10.

Girls 17 & Over 100 Butterfly - 1, Dutton, Heather, LASC, 1:09.36. 2, Szekely, Brittany, MYST, 1:12.67. 3, Mosher, Carley, FAST, 1:16.29.

Boys 8 & Under 100 Butterfly - 1, Johnson, Jacob, I.F.S.T.-SR, 2:43.81.

Boys 9-10 100 Butterfly - 1, Bentley, Jake, BTST, 1:35.02. 2, Zimmer, Adam, MAC, 1:45.91. 3, Campbell, Brendan, MYST, 1:52.35.

Boys 11-12 100 Butterfly - 1, Davis, Joseph, I.F.S.T.-SR, 1:37.52. 2, Frieders, Nathan, UNBAC, 1:41.75. 3, Befumo, Luke, MYST, 1:42.13.

Boys 13-14 100 Butterfly - 1, Rempe, Greg, CAQ-NM, 1:14.84. 2, Baughman, Brady, MYST, 1:17.75. 3, Smith, Kyle, Seawolves-UT, 1:20.00.

Boys 15-16 100 Butterfly - 1, Bovard, Andrew, MYST, 1:01.24. 2, Lair, Derek, FAST, 1:03.68. 3, Jones, Kyle, MYST, 1:07.33.

Boys 17 & Over 100 Butterfly - 1, Hougardy, Devin, MAC, 1:02.97. 2, Ross, Tommy, MYST, 1:05.38. 3, Holmen, Dwight, LASC, 1:06.26.

Girls 8 & Under 50 Freestyle - 1, Klungland, Avree, HLST, 42.60. 2, Bruemmer, Lucy, I.F.S.T.-SR, 44.03. 3, Giammona, Elizabeth, MAC, 46.79.

Girls 9-10 50 Freestyle - 1, Vanspoore, Jasper, MAC, 34.73. 2, Merila, Alysse, IST-PN, 37.12. 3, Hess, Halle, I.F.S.T.-SR, 37.70.

Girls 11-12 50 Freestyle - 1, Sechena, Shelby, FAST, 31.62. 2, Zimmer, Kate, MAC, 32.60. 3, Cummings, Kelli, Waves, 33.00.

Girls 13-14 50 Freestyle - 1, Bloch, Dakota, FAST, 30.05. 1, Tornatore, Miranda, MAC, 30.05. 3, Hawker, Elizabeth, BAC, 31.31.

Girls 15-16 50 Freestyle - 1, Arciello, Maddie, MAC, 28.62. 2, Robinson, Kasey, UN, 29.30. 3, Brennan, Emily, UN, 30.87.

Girls 17 & Over 50 Freestyle - 1, Szekely, Brittany, MYST, 29.18. 2, Gabruck, Kristy, LASC, 30.12. 3, Mosher, Carley, FAST, 30.33.

Boys 8 & Under 50 Freestyle - 1, Evans, David, HOT, 40.95. 2, Downs, Seb, LCN-IE, 45.00. 3, Lenderink, Wyatt, I.F.S.T.-SR, 57.01.

Boys 9-10 50 Freestyle - 1, Sessions, Dalton, BTST, 33.57. 2, Flower, Bryan, Seawolves-UT, 36.65. 3, Zimmer, Adam, MAC, 39.17.

Boys 11-12 50 Freestyle - 1, Herron, Brendan, MYST, 32.79. 2, Martyak, Patrick, MAC, 33.31. 3, Scariano, Taz, MYST, 33.81.

Boys 13-14 50 Freestyle - 1, Smith, Kyle, Seawolves-UT, 29.97. 2, Baughman, Brady, MYST, 30.48. 3, Rempe, Greg, CAQ-NM, 30.78.

Boys 15-16 50 Freestyle - 1, Szekely, Peter, MYST, 27.11. 2, Bovard, Andrew, MYST, 27.13. 3, Isbell, Eli, MYST, 27.40.

Boys 17 & Over 50 Freestyle - 1, Robinson, Major, MAC, 26.26. 2, Hougardy, Devin, MAC, 26.36. 3, Kump, William, MYST, 26.40.

Girls 8 & Under 100 Breaststroke - 1, Klungland, Avree, HLST, 2:00.12. 2, Christie, Sidney M, BTST, 2:07.62. 3, Dickerson, Elsie, BTST, 2:13.37.

Girls 9-10 100 Breaststroke - 1, Vanspoore, Jasper, MAC, 1:38.84. 2, Davis, Ashley, I.F.S.T.-SR, 1:46.67. 3, Flower, Madelyn, Seawolves-UT, 1:51.43.

Girls 11-12 100 Breaststroke - 1, Saffel, Brenna, MYST, 1:34.56. 2, Fern, Kalysta, MAC, 1:37.06. 3, Gjetmundsen, Haele, MYST, 1:38.15.

Girls 13-14 100 Breaststroke - 1, Thane, Emilie, MAC, 1:32.84. 2, Engebrecht, Kayly, HLST, 1:35.74. 3, Thane, Sara, MAC, 1:37.10.

Girls 15-16 100 Breaststroke - 1, Brennan, Emily, UN, 1:23.12. 2, Sechena, Madisen, FAST, 1:25.95. 3, Sechena, Dakota, FAST, 1:30.54.

Girls 17 & Over 100 Breaststroke - 1, Gabruck, Kristy, LASC, 1:20.35. 2, Dutton, Heather, LASC, 1:27.09. 3, Mchugh, Kurtni, MYST, 1:28.97.

Boys 8 & Under 100 Breaststroke - 1, Evans, David, HOT, 2:27.78. 2, Downs, Seb, LCN-IE, 2:36.72.

Boys 9-10 100 Breaststroke - 1, Sessions, Dalton, BTST, 1:34.95. 2, Flower, Bryan, Seawolves-UT, 1:51.10. 3, Zimmer, Adam, MAC, 1:56.60.

Boys 11-12 100 Breaststroke - 1, Martyak, Patrick, MAC, 1:32.83. 2, Whelan, Keegan, BTST, 1:37.73. 3, Downs, Alex, LCN-IE, 1:42.56.

Boys 13-14 100 Breaststroke - 1, Golding, Lathan, MAC, 1:24.04. 2, Scaccia, Michael, KATS, 1:29.25. 3, Baughman, Brady, MYST, 1:30.13.

Boys 15-16 100 Breaststroke - 1, Stroethoff, Matthan, MAC, 1:12.49. 2, Lair, Derek, FAST, 1:14.03. 3, Jones, Kyle, MYST, 1:14.66.

Boys 17 & Over 100 Breaststroke - 1, Yampradit, Derek, BAC, 1:20.20. 2, Luterbach, Matthew, BAC, 1:25.74. 3, Weber, Richard, MM, 1:39.85.

Girls 8 & Under 200 Freestyle - 1, Bruemmer, Lucy, I.F.S.T.-SR, 3:59.91. 2, Dickerson, Elsie, BTST, 4:07.48. 3, Christie, Sidney, BTST, 4:07.64.

Girls 9-10 200 Freestyle - 1, Merila, Alysse, IST-PN, 2:51.86. 2, Vanspoore, Jasper, MAC, 2:53.92. 3, Hall, McKinley, BOZ, 3:02.51.

Girls 11-12 200 Freestyle - 1, Sechena, Shelby, FAST, 2:27.43. 2, Malin, Sophie, BAC, 2:34.46. 3, Jacobson, Hailey, MAC, 2:35.58.

Girls 13-14 200 Freestyle - 1, Bloch, Dakota, FAST, 2:13.92. 2, Hodgson, Samantha, BAC, 2:26.69. 3, Upshaw, Julia, FAST, 2:30.29.

Girls 15-16 200 Freestyle - 1, Robinson, Kasey, UN, 2:19.53. 2, Johns, Elizabeth, I.F.S.T.-SR, 2:24.92. 3, Sechena, Madisen, FAST, 2:26.70.

Girls 17 & Over 200 Freestyle - 1, Belden, Jessy, MYST, 2:19.52. 2, Henning, Allison, I.F.S.T.-SR, 2:30.08. 3, Mchugh, Kurtni, MYST, 2:41.24.

Boys 8 & Under 200 Freestyle - 1, Evans, David, HOT, 3:42.11. 2, Johnson, Jacob, I.F.S.T.-SR, 4:37.58. 3, Miller, Mikey, I.F.S.T.-SR, 5:19.90.

Boys 9-10 200 Freestyle - 1, Sessions, Dalton, BTST, 2:44.35. 2, Bentley, Jake, BTST, 2:54.44. 3, Flower, Bryan, Seawolves-UT, 2:59.25.

Boys 11-12 200 Freestyle - 1, Herron, Brendan, MYST, 2:41.50. 2, Davis, Joseph, I.F.S.T.-SR, 2:43.52. 3, Scariano, Taz, MYST, 2:49.20.

Boys 13-14 200 Freestyle - 1, Szekely, John, MYST, 2:35.59. 2, Scaccia, Michael, KATS, 2:36.16. 3, Rideout, Ryan, LASC, 2:41.17.

Boys 15-16 200 Freestyle - 1, Niccolucci, Sean, MAC, 2:06.57. 2, Szekely, Peter, MYST, 2:14.87. 3, Kump, Leo, MYST, 2:17.90.

Boys 17 & Over 200 Freestyle - 1, Kump, William, MYST, 2:09.78. 2, Ross, Tommy, MYST, 2:15.45. 3, Shull, Nick, MYST, 2:21.41.

Girls 8 & Under 50 Backstroke - 1, Klungland, Avree, HLST, 51.39. 2, Hall, Laina, BOZ, 51.50. 3, Christie, Sidney, BTST, 54.76.

Girls 9-10 50 Backstroke - 1, Vanspoore, Jasper, MAC, 42.69. 2, Merila, Alysse, IST-PN, 43.24. 3, Hall, McKinley, BOZ, 43.80.

Girls 11-12 50 Backstroke - 1, Zimmer, Kate, MAC, 38.56. 2, Bezanson, Brooke, MAC, 38.58. 3, Jacobson, Hailey, MAC, 39.26.

Girls 13-14 50 Backstroke - 1, Tornatore, Miranda, MAC, 34.82. 2, Scroggs, Maxie, KATS, 38.31. 3, Rempe, Clara, CAQ-NM, 39.61.

Girls 15-16 50 Backstroke - 1, Brennan, Emily, UN, 37.05. 2, Hutton, Kelsey, MYST, 37.63. 3, Grigsby, Tessa, MYST, 40.42.

Girls 17 & Over 50 Backstroke - 1, Mosher, Carley, FAST, 33.97. 2, Szekely, Brittany, MYST, 34.69. 3, Belden, Jessy, MYST, 38.41.

Boys 8 & Under 50 Backstroke - 1, Bruemmer, Ethan, I.F.S.T.-SR, 1:02.01. 2, Downs, Seb, LCN-IE, 1:03.03. 3, Evans, David, HOT, 1:06.88.

Boys 9-10 50 Backstroke - 1, Sessions, Dalton, BTST, 41.70. 2, Flower, Bryan, Seawolves-UT, 44.66. 3, Bentley, Jake, BTST, 46.20.

Boys 11-12 50 Backstroke - 1, Martyak, Patrick, MAC, 37.93. 2, Herron, Brendan, MYST, 38.94. 3, Purdy, Will, Seawolves-UT, 41.49.

Boys 13-14 50 Backstroke - 1, Smith, Kyle, Seawolves-UT, 35.93. 2, Rempe, Greg, CAQ-NM, 36.95. 3, Golding, Lathan, MAC, 37.45.

Boys 15-16 50 Backstroke - 1, Niccolucci, Sean, MAC, 30.81. 2, Elliott, Corban, MAC, 33.20. 3, Lara, Earl, Waves, 35.32.

Boys 17 & Over 50 Backstroke - 1, Robinson, Major, MAC, 29.83. 2, Hougardy, Devin, MAC, 30.14. 3, Luterbach, Matthew, BAC, 32.52.

Girls 10 & Under 200 Freestyle Relay - 1, Missoula Aquatic Club 'A' 2:58.05. 2, Idaho Falls Swim Team, Piranha-SR 'A' 2:58.97. 3, Missoula YMCA Swim Team 'A', 3:11.60.

Boys 10 & Under 200 Freestyle Relay - 1, Missoula YMCA Swim Team 'A' (Adlin Ball, Bridger Deaton, Joey Szekely, Brendan Campbell), 4:05.49. 2, Idaho Falls Swim Team, Piranha-SR 'A' 4:06.30.

Girls 11-12 200 Freestyle Relay - 1, Missoula Aquatic Club 'A' 2:17.60. 2, Missoula Aquatic Club 'B' 2:28.98. 3, Missoula YMCA Swim Team 'A', 2:31.18.

Boys 11-12 200 Freestyle Relay - 1, Missoula YMCA Swim Team 'A' (Taz Scariano, Zachary Ammons, Luke Befumo, Brendan Herron), 2:28.45. 2, Missoula Aquatic Club 'A' 2:31.38. 3, West Valley Aquatics-UT 'A', 2:33.59.

Girls 13 & Over 200 Freestyle Relay - 1, Missoula Aquatic Club 'A' 1:58.13. 2, Missoula YMCA Swim Team 'A', 2:00.71. 3, Missoula YMCA Swim Team 'B', 2:09.25.

Boys 13 & Over 200 Freestyle Relay - 1, Missoula Aquatic Club 'A' 1:44.01. 2, Missoula YMCA Swim Team 'A', 1:44.62. 3, Missoula YMCA Swim Team 'B', 1:51.95.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.