Subscribe for 17¢ / day

State A Tournament

At Brick Breeden Fieldhouse, Bozeman

March 1-3

Thursday

Hardin 62, Butte Central 51

Lewistown 60, Frenchtown 40

Browning 63, Belgrade 54

Billings Central 64, Hamilton 37

Friday

Frenchtown 53, Butte Central 40, loser out

Hamilton 66, Belgrade 63, loser out

Hardin 47, Lewistown 32, semifinal

Billings Central 66, Browning 51, semifinal

Saturday

Hamilton 60, Lewistown 57, loser out

Browning 69, Frenchtown 62, loser out

Hamilton 74, Browning 69, third place

Hardin 47, Billings Central 43, championship

State C Tournament

At Butte Civic Center

March 1-3

Thursday

Scobey 45, Melstone 43

Arlee 58, Belt 37

Park City 50, Fairview 44

Manhattan Christian 66, Heart Butte 53

Friday

Melstone 37, Belt 20, loser out

Fairview 61, Heart Butte 47, loser out

Arlee 76, Scobey 71, semifinal

Manhattan Christian 74, Park City 50, semifinal

Saturday

Scobey 64, Fairview 59, loser out

Melstone 53, Park City 51, loser out

Melstone 46, Scobey 39, third place

Arlee 66, Manhattan Christian 58, championship

Eastern AA Divisional

At Butte High School

(4 teams advance)

March 1-3

Thursday

Billings Senior 53, Billings West 52

Bozeman 66, Billings Skyview 44

Great Falls 45, Butte 41

Friday

Billings Skyview 55, Butte 44, loser out

Great Falls CMR 58, Billings Senior 47, semifinal

Bozeman 47, Great Falls 44, semifinal

Saturday

Billings Senior 57, Billings Skyview 42, loser out

Great Falls 59, Billings West 44, loser out

Great Falls 53, Billings Senior 41, third place

Great Falls CMR 63, Bozeman 53, championship

Western AA Divisional

At Helena High

(4 teams advance)

March 1-3

Thursday

Kalispell Glacier 51, Helena Capital 36

Missoula Hellgate 58, Missoula Big Sky 48

Helena 60, Kalispell Flathead 55

Friday

Kalispell Flathead 64, Missoula Big Sky 44

Missoula Sentinel 46, Kalispell Glacier 42

Missoula Hellgate 58, Helena 32

Saturday

Kalispell Glacier 63, Kalispell Flathead 60 (3OT), 9 a.m.

Helena 33, Helena Capital 31, loser out

Helena 42, Kalispell Glacier 38 (OT), third place 

Missoula Sentinel 59, Missoula Hellgate 56 (OT), championship

Southern B Divisional

At Rimrock Auto Arena at MetraPark

(4 teams advance)

March 1-3

Thursday, March 1

Three Forks 60, Colstrip 42

Roundup 60, Manhattan 43

Big Timber 71, St. Labre 42

Lodge Grass 69, Joliet 54

Friday

Colstrip 76, Manhattan 50, loser out

Joliet 82, St. Labre 69, loser out

Three Forks 54, Roundup 46, semifinal

Lodge Grass 70, Big Timber 63, semifinal

Saturday

Joliet 39, Roundup 38, loser out 

Colstrip 58, Big Timber 50, loser out

Colstrip 52, Joliet 36, third place

Three Forks 69, Lodge Grass 56, championship

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.