Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Scoreboard: High school basketball boxscores (Feb. 18)

Scoreboard: High school basketball boxscores (Feb. 18)

  • Updated
{{featured_button_text}}

Boxscores will be updated as we receive them at 406mtsports.com from across the state.

BOYS

Class AA

Bozeman 54, Great Falls CMR 51

Great Falls CMR;;18;5;16;12;—;51
Bozeman;;18;5;8;23;—;54

GREAT FALLS CMR: Rogan Barnwell 18; Trey Wasson 9; Raef Newbrough 7; Cole Taylor 5; Deker Rothwell 5; Tyson Wheeler 4; Gavin Grosenick 3.

BOZEMAN: Bryson Zanto 15; Ty Huse 15; Trent Rogers 8; Jackson Basye 7; Ryan Barnes 6; Brady Lang 2; Tucker Macbeth 1.

Great Falls 51, Bozeman Gallatin 33

Great Falls;;11;9;12;19;—;51
Bozeman Gallatin;;8;7;8;10;—;33

GREAT FALLS: Drew Wyman 21; Levi Torgerson 16; Reed Harris 8; Cade Gundlach 4; Garrett Nelson 2.

BOZEMAN GALLATIN: Rylan Schlepp 13; Tyler Nansel 10; Eli Hunter 6; Corbin Holzer 3; Nolan Gyselman 1.

Billings West 60, Billings Senior 45

Billings Senior;;11;14;9;11;—;45
Billings West;;8;12;22;18;—;60

BILLINGS SENIOR: Junior Bergen 13; Jacksen Burckley 10; Liam Romei 9; Chazz Haws 5; Teylor Ronish 4; Melo Pine 2; Bubba Bergen 2.

BILLINGS WEST: Neil Daily 14; Taco Dowler 13; Paul Brott 8; Sam Phillips 7; Teagan Mullowney 7; Zach Erbacher 5; Caden Dowler 4; Isaiah Claunch 2.

Kalispell Flathead 58, Helena Capital 46

Helena Capital;;6;14;10;16;—;46
Kalispell Flathead;;11;19;13;15;—;58

HELENA CAPITAL: Brayden Koch 21; Malachi Syvrud 14; Luke Dowdy 4; Tyler Tenney 3; Hayden Opitz 2; Trysten Mooney 2.

KALISPELL FLATHEAD: Ezra Epperly 17; Gabe Adams 14; Joston Cripe 11; Ethan VandenBosch 10; Luca Zoeller 6.

Kalispell Glacier 49, Helena 44

Helena;;12;13;9;10;—;44
Kalispell Glacier;;8;11;9;21;—;49

HELENA: Sam Norum 11; Kade Schlepp 7; Austin Zeiler 6; Bergin Luker 6; Colter Petre 5; Evan Barber 3; Dylan Christman 2; Kaden Huot 2; Catrell Franco 2.

KALISPELL GLACIER: Weston Price 15; Jaxson Olsen 8; Noah Dowler 6; JT Allen 5; Ty Olsen 5; Keifer Spohnhauer 3; Connor Sullivan 3; Will Salonen 2; Luke Bilau 2.

Class A

Livingston 68, Miles City 67

Livingston;;18;16;23;11;—;68
Miles City;;17;18;16;16;—;67

MILES CITY: Jayden Venable 23; Ryder Lee 15; Dalton Polesky 12; Logan Muri 12; Aiden Cline 5.

Laurel 42, Billings Central 40

Billings Central;;8;4;15;13;—;40
Laurel;;5;13;14;10;—;42

BILLINGS CENTRAL: Nate Sasich 8; Nick Pasquarello 6; Junior Brackenridge 6; Marcus Wittman 6; Malachi Stewart 6; Brock Blatter 4; Cayden Merchant 4.

LAUREL: Wylee Schnetter 9; Dalton Boehler 8; Richard Cortese 7; Colter Bales 7; Ty Barta 4; Emmett Renner 3; Jace McNeil 2.

Libby 43, Whitefish 36

Libby;;6;6;14;17;—;43
Whitefish;;7;8;10;11;—;36

LIBBY: Caden Williams 19; TJ Andersen 10; Jay Beagle 7; Ryder Davis 3; Cy Stevenson 2; Ryker McElmurry 2.

WHITEFISH: Bodie Smith 10; Jayce Cripe 10; Talon Holmquist 9; Marvin Kimera 4; Logan Conklin 3.

Polson 72, Browning 50

Browning;;13;15;6;16;—;50
Polson;;16;18;18;20;—;72

BROWNING: Luke Juneau 11; Maurice Redhorn 9; Thunder Smith 7; Brayds Vielle 7; Joseph Bullshoe 6; Justice Johnson 4; Cody Carlson 2; Jesse Carlson 2; Tommy Runningrabbit 2.

POLSON: Jarrett Wilson 24; Colton Graham 23; Xavier Fisher 16; Darian Williams 3; Braunson Henriksen 3; Trevor Lake 3.

Class B

Shelby 57, Missoula Loyola 39

Missoula Loyola;;11;16;5;7;—;39
Shelby;;10;12;16;19;—;57

MISSOULA LOYOLA: Jace Kruer 14; Raef Konzen 8; Keenan Russell 6; Bryce Lapham 5; Finn Richardson 4; Tommy Albrecht 2.

SHELBY: Rhett Reynolds 23; Trenton Emerson 18; Kyle McDermott 12; Taylor Parsons 2; Bryce Lee 2.

Eureka 71, Troy 25

Troy;;1;8;10;6;—;25
Eureka;;17;20;24;10;—;71

TROY: Trevor Grant 10; Michael Foote 4; Paxson Fisher 3; Tyler Munts 3; Malachi Montgomery 3.

EUREKA: Gavin Bates 23; TJ Carr 10; Danny Dunn 7; Colter Casazza 7; Joey Kindel 6; Carson Komac 6; Hazen Bohn 6; Caleb Utter 3; Trent Truman 3.

Wolf Point 68, Harlem 58

Harlem;;12;13;16;17;—;58
Wolf Point;;19;19;18;12;—;68

HARLEM: RJ Ramone 26; Tyler Cichosz 10; Daniel Lawrence 8; Jehton Longfox 7; Teagan LeValdo 5; Trent Main 2.

WOLF POINT: Gage Bushman 31; Antone Manning 16; Kelby Bauer 9; Zander Ackerman 6; Corey Martell 4; Kraven Silk 2.

Townsend 44, Big Timber 31

Big Timber;;11;8;7;5;—;31
Townsend;;13;8;5;18;—;44

BIG TIMBER: Codee Mehus 9; Brayden Young 7; Tristin Matzik 5; Sam Shepherd 5; Rory Lannen 2; Connor Gisecke 2; Trevor Mosness 1.

TOWNSEND: Gavin Vandenacre 24; Devon Zeadow 10; Ryan Racht 8; Braden Racht 2.

District 2C

Plentywood 57, Brockton 37

Plentywood;;3;14;13;27;—;57
Brockton;;6;17;7;7;—;37

PLENTYWOOD: Reese Wirtz 17; Caydon Trupe 16; Keiran Hernandez 10; Chris Hagan 8; Easton Tommerup 4; Conner Howard 2.

BROCKTON: Malcom Yellow Hammer 14; Allen Russell 12; QuinnDale Pretty Paint 7; Wambidi Yellow Hammer 3; Treydyn Bauer 1.

Froid-Lake 63, Richey-Lambert 46

Richey-Lambert;;13;3;17;13;—;46
Froid-Lake;;13;16;12;22;—;63

RICHEY-LAMBERT: Caleb Senner 12; Grady Gonsioroski 11; Toby Clinton 10; Wyatt Robbins 8; Layne Herman 3; Goosen Jayden 2.

FROID-LAKE: Javonne Nesbit 25; Colt Miller 14; Mason Dethman 11; Tyler Wivholm 9; Brett Stentoft 3; Bode Miller 1.

Westby-Grenora 39, Fairview 36

Fairview;;8;11;8;9;—;36
Westby-Grenora;;7;6;14;12;—;39

FAIRVIEW: Kanyon Taylor 14; Paul Hardy 12; Kaden Skogas 6; Brady Buxbaum 2; Steve Rice 2.

WESTBY-GRENORA: Darian Holecek 16; Aidian Harbin 8; Keegan Nelson 8; Erik Field 5; Spencer Rudningen 2.

Bainville 60, Circle 46

Circle;;8;11;10;17;—;46
Bainville;;14;15;12;19;—;60

CIRCLE: Beau Beery 18; Caleb Gackle 15; Hayden Lockie 8; Arley Idland 2; Jace Curtiss 2; Chance Beley 1.

BAINVILLE: Jesse Strickland 30; Kaden Hansen 8; Braeden Romo 7; Chuck Butikofer 6; Ayden Knudsen 5; Sam Butikofer 4.

District 3C

Scobey 59, Lustre Christian 24

Lustre Christian;;8;5;5;6;—;24
Scobey;;10;14;20;15;—;59

LUSTRE CHRISTIAN: Kaleb Hoversland 11; Cayden Klatt 6; Kolden Hoversland 3; Jasiah Hambria 2; Elijah Lenihan 2.

SCOBEY: Jayce Tande 16; Aidan Fishell 15; Reagan Machart 10; Caden Handran 8; Parker Cromwell 5; Addison Stentoft 3; Cole Taylor 2.

Saco-Whitewater-Hinsdale 50, Dodson 41

Dodson;;6;14;9;12;—;41
Saco-Whitewater-Hinsdale;;8;11;15;16;—;50

DODSON: Zarek Jones 16; Julian Benson 10; Dwight Werk 6; Michael Jaynes 5; Jeramiah Benson 2; Alex Werk 2.

SACO-WHITEWATER-HINSDALE: Loden Idler 21; Jon Rey Taylor 12; Jesse Lee 10; Beau Simonson 4; Trey Johnson 3.

District 4C

Ekalaka 61, Plevna 17

Ekalaka;;18;25;16;2;—;61
Plevna;;5;5;0;7;—;17

EKALAKA: Jared Pardee 16; Sean Wolenetz 10; Shayne Enos 8; Jaden Pardee 8; Ryan Rychner 7; Turner Tooke 7; Tucker Tooke 3; Seth Kennedy 2.

PLEVNA: Caiden Gray 5; Cooper Peterson 4; Kalob Bollinger 4; Nick Buerkle 2; Tristan Buerkle 2.

Custer-Hysham 36, Jordan 31

Custer-Hysham;;6;13;4;13;—;36
Jordan;;5;5;7;14;—;31

CUSTER-HYSHAM: Caden Rhoads 14; Brayden Webb 8; Alex Russel 7; Trent Kuntz 4; Jake Snively 3.

JORDAN: Porter Kreider 13; Dalton Bliss 8; Dawson Murnion 8; Walker Colvin 2.

Melstone 54, Wibaux 16

Wibaux;;6;2;6;2;—;16
Melstone;;11;12;13;18;—;54

WIBAUX: Trey Knight 4; Colten Miske 4; Kreed Eskew 4; Wyatt Ree 2; Mason Peplinski 2.

MELSTONE: Bryce Grebe 22; Colby Thurston 10; Kerem Kutluk 9; Gus Adams 5; Tyler Kombol 4; Abner Strasszer 4.

Broadus 63, Terry 49

Broadus;;25;13;17;8;—;63
Terry;;7;22;7;13;—;49

BROADUS: Dillon Gee 27; Johnny Richards 17; Marcus Mader 10; Wyatt Gee 3; Solomon Bradley 2; Jaxon Bilbrey 2; Landen Capp 2.

TERRY: Wes Braddock 16; Giammo Ferrarese 15; Philippe Landwehr 9; David Ehenger 3; Abe Smith 3; Filippo Ferretti 2; Casper Sackman 1.

District 6C

Bridger 67, Roberts 24

Roberts;;8;8;7;1;—;24
Bridger;;16;23;18;10;—;67

ROBERTS: Joe Allen 10; Lee Blankenship 7; Owen Wallila 5; Gavyn Bickel 2.

BRIDGER: Baylor Pospisil 15; Quin Gillespie 11; Cooper Frank 8; Jace Weimer 8; Chance Goltz 7; Rod Zentner 5; Lucius Payovich 5; Brandon Klaassen 4; Gage Goltz 3; Jake Buessing 1.

Broadview-Lavina 61, Plenty Coups 59

Broadview-Lavina;;11;15;15;20;—;61
Plenty Coups;;6;23;17;13;—;59

BROADVIEW-LAVINA: Kade Erickson 18; William Sanguins 18; Hunter Brown 7; Hank Tuszynski 7; Lee Karpstein 6; Connor Glennie 5.

PLENTY COUPS: Irvin Crow 25; Zane Plainfeather 8; Cyrus Caufield 8; Sean Longroach 4; Victor Stewart 4; Toko Stops 3; Fabian WiseSpirit 3; Tobias M 2; River Glen 2.

Harlowton-Ryegate 76, Absarokee 43

Absarokee;;9;20;5;9;—;43
Harlowton-Ryegate;;16;14;26;20;—;76

ABSAROKEE: Colton Young 22; Trevor Zumbrun 10; Taytin Young 7; Dawson Lester 2; Luke Cavendar 2.

HARLOWTON-RYEGATE: Johnny Mysse 20; Colter Woldstad 16; Ryan Fenley 12; Angus Glennie 8; Bergen Mysse 7; Joe Alvarez 6; Tyler Cromwell 3; Tucker Bornong 2; Jason Todhunter 2.

Park City 53, Reed Point-Rapelje 27

Reed Point-Rapelje;;8;8;4;7;—;27
Park City;;0;16;17;20;—;53

REED POINT-RAPELJE: Chance Keating 11; Chase Keating 8; Trent Ott 4; Blade Blodgett 2; Tyson Ott 2.

PARK CITY: Tucker Johnstone 22; Jake Gauthier 11; Eyan Jordet 8; Ben Kessler 6; Zach Downing 6.

District 8C

Belt 45, Centerville 27

Centerville;;8;1;8;10;—;27
Belt;;13;13;12;7;—;45

CENTERVILLE: Keegan Klasner 11; Karson Smith 6; Chaz Dilley 6; Chase Cook 3; Ethan Upchurch 1.

BELT: Bridger Vogl 14; Keaghan McDaniel 8; Garrett Metrione 7; Aidan Bergstrom 4; Aidan McDaniel 4; Kaimen Evans 3; Reese Paulson 3; Owen Halley 2.

Roy-Winifred 65, Denton-Geyser-Stanford 38

Denton-Geyser-Stanford;;14;8;9;7;—;38
Roy-Winifred;;13;14;21;17;—;65

DENTON-GEYSER-STANFORD: Kain Vincent 16; Ace Becker 12; Wyatt Padgett 3; Colter Howell 3; Jace Balback 2; Justin Dye 2.

ROY-WINIFRED: Brody Geer 12; Anthony DeMars 12; Justin Stulc 12; Blake Donsbach 9; Carter Pendergrass 7; Shad Boyce 7; Asher Edwards 3; Keith Kalal 2; Ethan Carlstrom 1.

Winnett-Grass Range 64, Geraldine-Highwood 39

Geraldine-Highwood;;12;3;13;11;—;39
Winnett-Grass Range;;7;16;18;23;—;64

GERALDINE-HIGHWOOD: Orrin Harris 22; Cole Noble 10; Ian Moline 5; Ryder Zanto 2.

WINNETT-GRASS RANGE: Brady Bantz 17; Jace Dunkel 11; Walker Doman 10; Derrik Zimmerman 10; Cy Nunn 8; Matthew Weller 6; Layton Tucek 2.

District 9C

Fort Benton 63, Big Sandy 40

Big Sandy;;7;11;11;11;—;40
Fort Benton;;23;16;14;10;—;63

BIG SANDY: Kody Strutz 11; Cooper Taylor 7; Lane Demontiney 5; Rusty Gasvoda 4; Brayden Cline 4; Wylee Snapp 4; Kade Strutz 3; Eli Dixon 2.

FORT BENTON: Hayden Diekhans 21; Devin Bird 7; Jace Thompson 7; Cody Evans 6; Jackson Schmele 6; Jaxen DeHaven 4; Nick Marias 3; Tim Lane 3; Jacob Giles 2; Billy Ullery 2; Andrew Ballantyne 2.

District 10C

Dutton-Brady 71, Cascade 57

Cascade;;18;5;12;22;—;57
Dutton-Brady;;16;14;15;26;—;71

CASCADE: James Lewis 17; Reese Morteg 15; Tim Achte 9; Gabe Waters 8; Connor Woodall 5; Justin Smith 3.

DUTTON-BRADY: Rylan Doheny 20; Tyler Ellsworth 16; Jake Feldmann 12; Kellan Doheny 12; John Baringer 9; Tyce Erickson 2.

Heart Butte 84, Valier 57

Valier;;12;15;9;21;—;57
Heart Butte;;19;20;26;19;—;84

VALIER: Brody Connelly 22; Brett Stoltz 14; Kamden Broesder 6; Jacob Kuka 4; Riley Gange 3; Cam Stoltz 3; Luke Kuka 3; Will Boumans 2.

HEART BUTTE: Cameron Falcon 27; Jordan Calf Looking 10; Thomas Young Running Crane 10; Dillon Kipp 9; Marcus Rutherford 7; Wyatt Whitcomb 6; Joe Murray 6; Natoyi Kipp 4; Forest Calf Boss Ribs 3; Payton Racine 2.

Sunburst 68, Power 21

Power;;9;5;7;0;—;21
Sunburst;;26;16;17;9;—;68

POWER: Spencer Lehnerz 9; Herb Carlson 4; Deklin Bowman 4; Sidney Baker 2; Garrett Willmarth 2.

SUNBURST: Stanley Jarvis 18; Cade Hansen 11; Jaden Koon 10; Josh Kearns 10; Connor Sullivan 8; Conlan Kerfoot 7; Connor Magalsky 3; Grady Kerfoot 1.

District 12C

Twin Bridges 66, Gardiner 36

Gardiner;;9;10;8;9;—;36
Twin Bridges;;20;20;15;11;—;66

GARDINER: John McDonald 12; Evan Guengerich 12; T. Rose 6; L. Guengerich 3; P. Roberts 2; R. Wyman 1.

TWIN BRIDGES: Matt Kaiser 18; Charlie Kruer 16; Tate Smith 11; Connor Nye 7; Axton Anderson 5; Reid Johnson 4; Zayne Carter 3; Sam Konen 2.

Manhattan Christian 60, White Sulphur Springs 14

White Sulphur Springs;;0;5;2;7;—;14
Manhattan Christian;;20;15;14;11;—;60

WHITE SULPHUR SPRINGS: Caden West 7; Austin Middleton 3; Dillan Lester 3; Ryan O'Neill 1.

MANHATTAN CHRISTIAN: Seth Amunrud 21; Devan Walhof 7; Willem Kimm 6; Caidin Hill 5; Gavin Weiss 4; Logan Leep 4; Jackson Leep 4; Tebarek Hill 3; Mason Venema 3; Sam Carlson 3.

Shields Valley 64, Ennis 52

Shields Valley;;18;17;14;15;—;64
Ennis;;12;9;19;12;—;52

SHIELDS VALLEY: Aidan Jenkins 21; Kaden Acosta 15; Cole Flatt 13; Dylan Flatt 9; Hazen Marshall 4; James Collins 2.

ENNIS: Brand Ostler 21; Ian Swanson 10; Jarrett Jenkins 10; Jaxson Kloote 8; Clinton Boyan 3.

District 13C

Valley Christian 71, Darby 52

Darby;;11;14;10;17;—;52
Valley Christian;;23;11;16;21;—;71

DARBY: Preston Smith 28; Cullen Duggan 10; Jackson Handley 10; Sawyer Towsend 2; Brandon Leavens 2.

VALLEY CHRISTIAN: Riley Reimer 20; Billy Boone 20; Eyan Becker 13; Brennan Cox 11; Asher Beaudin 7.

Philipsburg 49, Drummond 38

Drummond;;5;10;10;13;—;38
Philipsburg;;11;14;13;11;—;49

DRUMMOND: Cooper Bradshaw 8; Colt Parsons 8; Ezna Bolotsky 6; Trey Phillips 6; Caleb Parke 5; Samuel Bryant 5.

PHILIPSBURG: Andrew Tallon 13; Mayson Palen 11; Brian Ward 10; Kai O'Donnell 7; Kade Cutler 6; Preston Metesh 2.

District 14C

Alberton-Superior 58, Charlo 44

Charlo;;7;7;12;18;—;44
Alberton-Superior;;8;13;19;18;—;58

CHARLO: Phil Marquez 14; Keaton Piedalue 10; Roper Edwards 8; Nathan Clark 4; Hayden Hollow 3; Steson Reum 3; Wesley Anderson 2.

ALBERTON-SUPERIOR: Danner Haskins 22; Carson Callison 14; Aaron Waddle 11; Bryan Mask 8; Orion Plaake 3.

St. Regis 54, Hot Springs 28

Hot Springs;;6;8;6;8;—;28
St. Regis;;9;17;18;10;—;54

ST. REGIS: Caleb Ball 19; Andrew Sanford 15; Tanner Day 11; Colton Todd 3; Kaleb Park 3; John Pruitt 2; Adam Ball 1.

GIRLS 

Bozeman 47, Great Falls CMR 36

Bozeman;;9;20;12;6;—;47
Great Falls CMR;;8;15;9;4;—;36

BOZEMAN: Macy Mayer 13; Avery Burkhart 12; Emily Williams 6; Gabby Klein 6; Payton Putnam 6; Nicole D'Agostino 2; Megan Schell 2.

GREAT FALLS CMR: Lauren Lindseth 9; Kacey Christensen 8; Shania Gardipee 6; Natalie Bosley 5; Chloe Pace 2; Lauren Wilkins 2; Maddie Allen 2.

Great Falls 49, Bozeman Gallatin 37

Bozeman Gallatin;;8;6;7;16;—;37
Great Falls;;20;15;8;6;—;49

BOZEMAN GALLATIN: Aspen Evenson 11; Molly O'Connor 8; Avery Walker 5; Melaina Springer 4; Keaton Lynn 3; Makinlee Naffziger 2.

Kalispell Glacier 54, Helena 47

Kalispell Glacier;;7;14;14;19;—;54
Helena;;12;9;13;13;—;47

KALISPELL GLACIER: Kenzie Williams 16; Emma Anderson 11; Kaylee Fritz 9; Ellie Keller 4; Janessa Henson 4; Bailey Gable 2; Noah Fincher 2.

HELENA: Alex Bullock 19; Avery Kraft 8; Kylie Lantz 8; Reegan Walsh 6; Liz Heuiser 4; Kim Feller 2.

Helena Capital 54, Kalispell Flathead 35

Kalispell Flathead;;8;14;6;7;—;35
Helena Capital;;16;12;15;11;—;54

KALISPELL FLATHEAD: Kennedy Moore 13; Maddy Moy 9; Rebecca Eacker 6; Clare Converse 3; Avery Chouinard 2; Bridget Crowley 2.

HELENA CAPITAL: Mara McGinley 15; Dani Bartsch 12; Paige Bartsch 10; Audrey Hofer 6; Keetyn Sayers 5; Jaymee Sheridan 4; Rachael Stacey 2.

Class A

Sidney 66, Poplar 54

Sidney;;15;21;20;10;—;66
Poplar;;7;13;9;25;—;54

SIDNEY: Olivia Schoepp 21; Sophie Peters 15; Taylan Hansen 13; Leah Entz 7; Jenna Anderson 5; Ali Merritt 3; Allyson Nentwig 2.

POPLAR: Keandra Martell 22; Morgen Nordwick 13; Rikki Belton 8; Catherine Bear 4; Allie Azure 3; Jazmyn Carrywater 2; Macey Dionne 2.

Browning 75, Polson 34

Polson;;7;10;10;7;—;34
Browning;;16;18;24;17;—;75

POLSON: McKenna Hanson 11; Jazlyn Dalbey 8; Mossy Kauley 6; Grace Simonich 4; Megan Rost 3; Turquoise Pierre 2.

BROWNING: Walker Running Crane 17; Mishayla Croff 12; Mecca Bullchild 11; Tatum Running Crane 9; Abby Bullcalf 8; Chalissa Kipp 7; Jazzlyn Wells 4; Jerel Whitegrass 4; Alena Burdeau 3.

Dillon 46, Stevensville 14

Stevensville;;6;3;3;2;—;14
Dillon;;8;12;15;11;—;46

STEVENSVILLE: Maliyah LeCoure 5; Victoria Uskoski 4; Shilo Lampi 4; Alivia McCormick 1.

DILLON: Ainsley Shipman 12; Madalen Shipman 7; Jordyn Walker 6; Bri Williams 5; Lauryn Petersen 5; Evey Hansen 4; Zoey Morast 3; Sydney Petersen 2; Halle Fitzgerald 2.

Whitefish 68, Libby 28

Whitefish;;15;23;16;14;—;68
Libby;;4;6;10;8;—;28

WHITEFISH: Gracie Smyley 16; Ashton Ramsey 13; Brook Smith 13; Jadi Walburn 11; Erin Wilde 8; Makenna Ells 4; Jenny Potter 3.

LIBBY: Riley Boltz 7; Taylor Munro 6; Kinzee Boehmler 5; Ivy Pierce 4; Elisa Erickson 4; Gabby Fanzotti 2.

Columbia Falls 56, Ronan 38

Columbia Falls;;9;13;19;15;—;56
Ronan;;7;10;13;8;—;38

COLUMBIA FALLS: Madeline Robison 23; Hannah Schweikert 13; LaKia Hill 9; Grace Gedlaman 4; Lauren Falkner 4; Madysen Hoerner 3.

RONAN: Jaeleigh Gatch 12; LaReina Cordova 7; Jaylea Lunceford 4; Olivia Heiner 4; Leina Ulutoa 4; Areanna Burke 3; Danielle Coffman 2; Madeline McCrea 2.

Class B

Eureka 61, Troy 8

Troy;;5;0;1;2;—;8
Eureka;;13;17;18;13;—;61

TROY: Elaine Folkerts 5; Audrianna Boardman 2; Jayden Leighty 1.

EUREKA: Katie Schmidt 14; Michael Shea 9; Rhianna Hawkins 8; Reena Truman 8; Jadyn Pluid 7; Kiah Hawkins 5; Kyla Bohne 4; Lucia Schermerhorn 4; Remmi Stanger 2.

Missoula Loyola 48, Shelby 18

Missoula Loyola;;17;10;7;14;—;48
Shelby;;5;4;6;3;—;18

MISSOULA LOYOLA: Natalie Clevenger 12; Lani Walker 10; Brooke Twite 7; Linnea Schaefer 6; Kelsey Esh 5; Addison Jacobson 4; Giovanna Horner 4.

SHELBY: Maddison Underdal 10; Vivi McDermott 3; Delaney Clark 3; Shelbee Correa 2.

Big Timber 59, Townsend 17

Townsend;;11;2;2;2;—;17
Big Timber;;19;17;11;12;—;59

TOWNSEND: Kadyn Braaten 4; Trinity Wilson 4; Mel Woodward 4; Charlotte Watson 3; Emma Huffman 2.

BIG TIMBER: Bailey Finn 17; Hailee Brandon 16; Darby Johnston 11; Lauren Niebur 8; Alyssa Boshart 5; Kameryn Ketcham 2.

Anaconda 67, Arlee 12

Arlee;;4;5;0;3;—;12
Anaconda;;25;20;15;7;—;67

ARLEE: McKirah Fisher 5; Leiloni Butler 4; Lark Thomas 2; Raven Parson 1.

ANACONDA: Megan Reich 12; Alyssa Peterson 9; Mia Sullivan-Sanders 8; Makena Patrick 8; Kora Kelly 7; Sami Johnson 6; Maniyah Lunceford 6; Nevaeha Cook 5; Kadence Lunceford 4; Bianca Torney 2.

District 3C

Saco-Whitewater-Hinsdale 62, Lustre Christian 26

Lustre Christian;;5;3;7;11;—;26
Saco-Whitewater-Hinsdale;;28;18;12;4;—;62

LUSTRE CHRISTIAN: Aubri Holzrichter 9; Alexa Reddig 8; Tiara Whitmus 8; Grace Brown 1.

SACO-WHITEWATER-HINSDALE: Kaitlyn McColly 19; Jaycee Erickson 11; Paige Wasson 9; Kia Wasson 9; Kora LaBrie 4; Teagan Erickson 4; Kelsee Cummings 4; Zandora Longtree 2.

Scobey 68, Dodson 33

Scobey;;19;21;22;6;—;68
Dodson;;4;12;8;9;—;33

SCOBEY: Gracee Lekvold 23; Carrie Taylor 14; Ryleigh Backman 10; Kasslyn Baldry 9; Whitley Maher 5; Taylor Leischner 4; Daisy Hersel 4.

DODSON: Lindsey Fetter 11; Kataya Kill Eagle 7; Imagin Fox 7; Melony Fetter 6.

District 4C

Custer-Hysham 35, Plevna 21

Plevna;;6;4;2;9;—;21
Custer-Hysham;;14;10;6;5;—;35

PLEVNA: Jenna Paul 5; Chloe Tudor 5; Sophia Tudor 4; Jaeda Paul 3; Dacy Buerkle 2; Hayden Lane 2.

CUSTER-HYSHAM: Brooklyn Ragland 23; Hannah Porter 3; Tavee Duncan 3; McKenzie Morrison 2; Jordan Mcmillian 2; Charlee Yochum 2.

Broadus 61, Terry 17

Broadus;;16;11;17;17;—;61
Terry;;3;5;8;1;—;17

BROADUS: Ciarra McDowell 10; Abi Krantz 10; Zeasan Schaffer 8; Rheanna Shroeder 8; Mia Mader 6; Aspen Krantz 6; Lea Aye 5; Abigail Martin 4; Emma Isaacs 2; Oliveah Schaffer 2.

TERRY: Hatty Eaton 13; Rachel Ehinger 2; Kiera Chaska 2.

Melstone 42, Wibaux 25

Wibaux;;10;0;11;4;—;25
Melstone;;10;13;12;7;—;42

WIBAUX: Rylee Smith 7; Shantel Bertelsen 6; Abby Begger 5; Zayda Grove 4; Annika Lunde 3.

MELSTONE: Leni Krehbiel 15; Avery Eike 10; Kayla Kombol 7; Kelsey Thurston 7; Koye Rindal 3.

District 6C

Park City 43, Reed Point-Rapelje 11

Park City;;15;16;6;6;—;43
Reed Point-Rapelje;;7;0;2;2;—;11

PARK CITY: Addie Baker 15; Abby Hoffman 11; Isabelle Adams 6; Makayla Harper 4; Tasha Dedmore 3; Halle Larsen 2; Leigha Grabowska 2.

REED POINT-RAPELJE: Riley Tinsley 4; Lily Herzog 3; Violet Herzog 2; Abby Schladweiler 2.

District 8C

Roy-Winifred 52, Geraldine-Highwood 16

Geraldine-Highwood;;5;3;5;3;—;16
Roy-Winifred;;19;21;12;0;—;52

GERALDINE-HIGHWOOD: Emma Bye 4; Lizzie Summers 3; Trinity Tinsen 3; Sarah Davison 2; Jonna McCullough 2; A Johnson 2.

ROY-WINIFRED: Isabelle Heggem 17; Madeline Heggem 17; Trinity Edwards 9; Dakota Crabtree 3; Jayda Southworth 3; Megan Bergum 3.

Belt 52, Denton-Geyser-Stanford 28

Denton-Geyser-Stanford;;4;12;6;6;—;28
Belt;;12;11;17;12;—;52

DENTON-GEYSER-STANFORD: Sydney Von Bergen 14; Adie Woodhall 9; Allie Skelton 4; Salena Kilgore 1.

BELT: Lindsey Paulson 17; Sabrina Wing 15; Livvy Shelton 8; Raily Gliko 6; Kylee Permann 3; Kyndal Schraner 3.

District 9C

Fort Benton 58, Box Elder 33

Box Elder;;5;12;5;11;—;33
Fort Benton;;13;15;13;17;—;58

BOX ELDER: Kayla Momberg 15; Angela Gopher 9; Mariah Arkinson 3; Breanna Bacon 3; Makarla Kelly 2; Annalise Johnson 1.

FORT BENTON: Aspen Giese 12; Ashlee Wang 12; Emerson Giese 11; Maci Molinario 8; Cloe Kalanick 6; Hailee Wang 4; Samantha Vielleux 2; Abby Clark 2; Casha Corder 1.

North Star 40, Turner 37

Turner;;6;3;18;10;—;37
North Star;;11;12;8;9;—;40

TURNER: Emma Billmayer 11; Shyan Krass 11; Dakota Krass 6; Brooke Reed 5; Brandy Calvert 4.

NORTH STAR: Laynie Sattoriva 14; Jade Wendland 14; Kenidee Wolery 4; Kaytlyn Domire 4; Rainee Watson 4.

District 10C

Augusta 63, Dutton-Brady 20

Dutton-Brady;;2;2;6;10;—;20
Augusta;;12;21;4;26;—;63

DUTTON-BRADY: Nadely Chapman 10; Leslie Ostberg 4; Chloe Sealey 4; Kailey Cloninger 4.

AUGUSTA: Payton Levine 15; Olivia Isakson 12; Dayna Mills 6; Macyn Mahlum 6; Abby Barrett 6; Kodee Shalz 4; Lilly Smock 2; Rylee Shalz 2.

Cascade 50, Heart Butte 39

Heart Butte;;8;10;12;9;—;39
Cascade;;5;8;13;24;—;50

HEART BUTTE: Raelei Running Rabbit 18; Lish Spoonhunter 8; Sugar Spoonhunter 4; Sadee Cree Medicine 4; Tearra Calf Boss Ribs 3; Bobbi Tailfeathers 2.

CASCADE: Mattison McKamey 15; Madison Wilson 14; Jessy Barger 7; Caybree Ludvigson 7; Grace Satterwhite 6; Lexi Mortag 1.

Valier 58, Sunburst 45

Sunburst;;5;11;14;15;—;45
Valier;;19;15;20;4;—;58

SUNBURST: Jeena Alborano 14; Claire Bucklin 11; Brooke Holland 8; Tara Robbins 7; Nikki Nav 3; Bailey Postma 2.

VALIER: Hannah Monroe 16; Emma Valdez 13; Hannah St. Goddard 7; Erica Ramsey 6; Loni Orcutt 6; Hyle Layne 4; Kinley Kovatch 2; Aubrey Bowers 2; Natalee St. Goddard 2.

Simms 40, Power 35

Simms;;11;7;10;12;—;40
Power;;8;3;9;15;—;35

SIMMS: Taylee Sawyer 12; Lilly Woodhouse 12; LaChrista Hanson 6; Kenzie Allen 6; Laura Zeitzke 4.

POWER: Hailey May 10; Jersey Somerfeld 10; Kinsey May 8; Sierra Sievers 7.

District 12C

Twin Bridges 45, Gardiner 36

Gardiner;;4;9;14;9;—;36
Twin Bridges;;8;13;11;13;—;45

GARDINER: Sophia Darr 18; Ellie Reinertson 9; Josie Thomas 7.

TWIN BRIDGES: Callie Kaiser 18; Allie Dale 15; Bailey Stockett 4; Ayla Janzen 3; Ceanna Berezay 2; Emma Konen 1.

Ennis 35, Lone Peak 21

Lone Peak;;2;7;8;4;—;21
Ennis;;10;8;11;6;—;35

LONE PEAK: Jessie Bough 7; Carly Wilson 4; Sara Wilson 2; Maddie Cone 2; Vera Grabow 2.

ENNIS: Jenna Snider 11; Shelby Klein 6; Shae Lovett 5; Tanner Inman 2.

Shields Valley 69, West Yellowstone 31

West Yellowstone;;5;8;10;8;—;31
Shields Valley;;12;18;24;15;—;69

SHIELDS VALLEY: Morgan Fairchild 19; Jaeli Jenkins 18; Perry Dominick 9; Aspen Sanderson 8; Tyler DeFord 7; Haven Sager 3.

Manhattan Christian 69, White Sulphur Springs 24

White Sulphur Springs;;6;5;3;10;—;24
Manhattan Christian;;21;15;15;18;—;69

WHITE SULPHUR SPRINGS: Kenzie Hereim 9; Natalie Fisher 6; Kendra Manger 4; Callie Menard 3; Brooke Thorp 2.

MANHATTAN CHRISTIAN: Taylor DeVries 18; Eliana Kuperus 15; Ava Bellach 11; Kiersten Van Kirk 10; Natalie Walhof 5; Grace Aamot 3; Hope Kenney 2; Alexis DeVries 2; Katelyn Van Kirk 2; Jadyn VanDyken 1; Anna Keith 0.

District 13C

Seeley-Swan 85, Victor 15

Victor;;4;4;0;7;—;15
Seeley-Swan;;29;24;11;21;—;85

SEELEY-SWAN: Klaire Kovatch 24; Sariah Maughan 11; Trista Wendel 10; Emily Maughan 8; Bethany Hoag 8; Aspen Conley 6; Tegan Mauldin 6; Kyla Conley 5; Hannah Ayers 5; Kinley Moore 2.

Philipsburg 54, Drummond 43

Drummond;;11;11;17;4;—;43
Philipsburg;;19;9;12;14;—;54

DRUMMOND: Sydney Phillips 16; Holly Hauptman 7; Elizabeth Perry 7; Deana Parke 6; Jessie Struna 3; Gracie Weaver 2.

PHILIPSBURG: Asha Comings 17; Reece Pitcher 14; Amelia Hill 7; Rachel Ward 7; SaDee Lilyquist 6; Gretchen Hill 3.

District 14C

Alberton-Superior 36, Noxon 28

Noxon;;2;4;10;12;—;28
Alberton-Superior;;13;5;13;5;—;36

NOXON: Vanessa Horner 11; Chelsea Vohs 8; Dylan Vigel 3; Riley Richter 2; Jaedyn Murray 2; Emily Brown 2.

ALBERTON-SUPERIOR: Darby Haskins 14; Isabella Pereira 6; Lanie Crabb 6; Cassie Green 5; Payton Milender 3; Molly Patko 2.

Charlo 53, Plains 25

Plains;;4;7;9;5;—;25
Charlo;;15;13;15;10;—;53

PLAINS: Kimberly Curry 12; Kaylah Standeford 8; Unknown Crabb 3; Unknown Gannarelli 2.

CHARLO: Kassidi Cox 10; Liev Smith 10; Hayleigh Smith 9; Mila Hawk 6; Carlee Fryberger 6; Aryal Love 4; Brooke Alder 4; Connor Fryberger 3; Karly Alder 1.

You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alert

Breaking News