Subscribe for 17¢ / day
051510 track girls b kw.jpg
Superior’s Nicole Stroot goes over a hurdle near the finish of the District 6-B girls’ 100-meter hurdles Friday to win the race in a time of 17.51 seconds. Photo by KURT WILSON/Missoulian

A record-setting run by Seth Garbett helped the Darby boys to the first-day lead at the District 6-B track and field meet Friday, at Missoula County Stadium.

Garbett ran the 3,200 meters in 9 minutes, 48.39 seconds, breaking Carl Old Person's 15-year-old meet record of 9:53.4.

Teammates Doug Raymer and Aaron Johnston added wins in the 800 and 400, and after eight events the Tigers had 60 points. Johnston clocked 51.34 in the 400, his best time this year.

Loyola Sacred Heart won the short relay and was as close second to Darby with 55 points.

Florence's Ross Mangun won the triple jump and teammate Alex Mitchell took the 110-meter hurdles, helping the Falcons to third with 47 points.

Garbett's was the only record of the day. Deer Lodge's Brandon Forson, who holds the top discus mark in the state this year at 180 feet, 3 inches, threw 165-9 Friday to win that event.

That let former Deer Lodge teammate David Phillips hold onto the meet record of 172-10.

Superior's Matt Campbell won the pole vault.

Superior also took the lead in the girls' race, with Ashley Blaylock winning the 400 and Nicole Stroot taking the 100-meter hurdles. The Bobcats also won the short relay and had 56 points after seven events.

Deer Lodge was second with 49 points. Shelby Johnson won the pole vault for the Wardens.

Darby, with Heather Demorest victorious in the 1,600 and Rachel Wetzsteon winning the triple jump, was third at 38 points.

Florence's Megan Leathers won the discus.

The top six place-winners in each event advance to the Western B Divisional, next weekend at Missoula County Stadium.

Boys

Team scores (after 8 events): Darby 60, Loyola Sacred Heart 55, Florence 47, Superior 42, Deer Lodge 41, Valley Christian 2.

400 - 1, Aaron Johnston, Dar, 51.34; 2, Jacob Senecal, DL, 52.12; 3, Kevin Dougherty, LSH, 52.30; 4, Garrett Stephens, Sup, 53.81; 5, Austin Seagraves, VC, 54.24; 6, Mike Kuntz, LSH, 54.85.

800 - 1, Doug Raymer, Dar, 1:59.58; 2, Mike Evans, LSH, 1:59.76; 3, Sean Abrahamsen, Dar, 2:04.55; 4, Seth Garbett, Dar, 2:04.68; 5, Bajin Smith, Sup, 2:05.91; 6, Madison Bolton, Flo, 2:06.21.

3,200 - 1, Seth Garbett, Dar, 9:48.39 (meet record: old record 9:53.40, Carl Old Person, Arlee, 1995); 2, Doug Raymer, Dar, 10:32.49; 3, Mike Evans, LSH, 10:44.55; 4, Sean Abrahamsen, Dar, 10:59.93; 5, Lyle Pocha, LSH, 11:21.58; 6, Sean Hansen, Dar, 11:29.48.

110 hurdles - 1, Alex Mitchell, Flo, 16.11; 2, Patrick Ryan, DL, 17.35; 3, Mike Kuntz, LSH, 18.22; 4, Pat Jensen, LSH, 18.65; 5, Dustin Morigeau, DL, 18.78; 6, Matt Hayes, Sup, 18.93.

400 relay - 1, Loyola Sacred Heart (Kevin Berland, Kevin Dougherty, Nick Osellame, Morgan Griffin) 45.50; 2, Superior 46.07; 3, Deer Lodge 46.18; 4, Darby 46.19; 5, Florence 46.94.

Discus - 1, Brandon Forson, DL, 165-9; 2, Johnny Medeiros, LSH, 124-5; 3, Damon Ward, Flo, 122-10 ½; 4, Brandan Haggarty, LSH, 119-11; 5, Reno Ward, DL, 108-2 ½; 6, Colton Johnston, Dar, 102-6.

Triple jump - 1, Ross Mangun, Flo, 40-8 ¾; 2, Brandon Lorensen, Flo, 39-10; 3, Reid Baerlocher, Flo, 39-7 ¾; 4, Alex Mitchell, Flo, 39-5 ½; 5, Ben Robbins, Dar, 39-0; 6, Eric Steinebach, Sup, 38-7 ½.

Pole vault - 1, Matt Campbell, Sup, 12-0; 2, Kevin Ryan, Sup, 11-0; 3, Christofer Eriksson, Sup, 10-6; 4, Brett Witt, DL, 10-0; 5, Billy Smith, Sup, 9-6; 6, Dustin Morigeau, DL, 9-0.

Girls

Team scores (after 7 events): Superior 56, Deer Lodge 49, Darby 38, Florence 34, Loyola Sacred Heart 32, Valley Christian 4.

400 - 1, Ashley Blaylock, Sup, 63.55; 2, Kadeshia Clark, DL, 63.76; 3, Odessa Conley, Flo, 63.87; 4, Tawnie Kerr, LSH, 64.88; 5, Kaitlynn Koke, Sup, 65.46; 6, Heather Demorest, Dar, 65.58.

1,600 - 1, Heather Demorest, Dar, 5:23.94; 2, Kinzie Cooper, Sup, 5:55.21; Abby Mytty, Flo, 5:59.48; 4, Maddie Arcielo, LSH, 6:09.01; 5, Shari Leedom, Flo, 6:10.14; 6, Cheyenne Oliver, Dar, 6:11.01.

100 hurdles - 1, Nicole Stroot, Sup, 17.51; 2, McCall Sewell, DL, 18.04; 3, Odessa Conley, Flo, 18.29; 4, Mariah Denman, VC, 18.70; 5, Karli Cotton, Flo, 18.86; 6, Rhandy Cox, Sup, 19.39.

400 relay - 1, Superior (Shelby Cooper, Nicole Stroot, Ashley Blaylock, Kaitlynn Koke) 52.09; 2, Deer Lodge 52.62; 3, Loyola Sacred Heart 53.61; 4, Darby 59.16.

Discus - 1, Megan Leathers, Flo, 112-2 ½; 2, Kiernan Haggerty, LSH, 110-6 ½; 3, Ashley Medeiros, LSH, 95-4; 4, Nichole Dyer, DL, 93-2; 5, Jessica Taylor, Sup, 86-4; 6, Secilia Newman, DL, 81-6 ½.

Triple jump - 1, Rachel Wetzsteon, Dar, 33-8 ½; 2, Shelby Cooper, Sup, 32-9; 3, Sarah Jakober, Dar, 32-7; 4, Kaile Sauro, LSH, 32-4 ½; 5, Mariah Mitman, Flo, 32-4; 6, Rhandy Cox, Sup, 31-11.

Pole vault - 1, Shelby Johnson, DL, 8-0; 2, Cassy Graveley, DL, 7-6; 3, Alexandra Bronk, Dar, 7-0; 4, Kinzie Cooper, Sup, 7-0; 5, Savannah Schalk, DL, 6-0.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.