Subscribe for 17¢ / day

KALISPELL - Missoula Big Sky couldn't three-peat as girls' champions at the Archie Roe Invitational, but the Eagles still soared.

Big Sky's Drew Owens was named the most outstanding male athlete at the prestigious meet at Legends Stadium, helping the Eagle boys to third place in a balanced team race.

The Big Sky girls, meanwhile, finished second to Kalispell Glacier.

Kalispell Flathead won the boys' title with 79.5 points, while Kalispell Glacier (59) was second. Big Sky had 55 points.

Zach Perrin led the Braves, sweeping the 1,600 and 3,200; he was one of four double winners on the boys' side.

Owens was another, sweeping the hurdles races and breaking Jamie Banna's 22-year-old meet record in the 300s. Owens clocked 38.91 seconds; it was the lone boys' record set.

Owens was also second to Whitefish standout Anto Daoud in the 200. Daoud won in 22.71; Owens was second at 22.96, and was also third in the 100 behind Bigfork's Keenan Evans and Frenchtown's Jonny Dilworth.

Owens' teammate Michael Duncan won the long jump with a leap of 22 feet, putting him among the state bests.

Daoud also won the 400 Saturday, and helped the Bulldogs sweep the relays.

Plains' Trent Thompson won the shot put and discus.

The Wolfpack girls scored 106 points to hold off Big Sky (97.5) for the title. Glacier was led by Lexy Boschee, who won the high and triple jumps and was one of a quartet of multi-event winners among the girls.

Cut Bank's Deni Fitzpatrick was the meet's outstanding female athlete after taking the 100, 200 and 100-meter hurdles. She was fifth in the 300 hurdles.

Fitzpatrick edged out, among others, Flathead's Tess Brennman, who won the long jump with a meet-record and state-best mark of 18-7.

Brenneman also clocked a state-best 58.41 in the girls' 400, and ran a season-best 12.89 in the 100 meters.

Bigfork's Kayla Carlson swept the distance races, lowering her season-best to 11:32.27 in the 3,200.

The girls' 3,200 field was strong: Hellgate's Paige Gilchrist, Paige Bouma of Flathead and Mesa Starkey of Polson all ran season-bests. Starkey's time of 11:46.1 is the best among Class A runners.

Morgan Struble gave Big Sky its only win, in the 300 hurdles, but the Eagles saw Elle Tinkle finish a strong second (in 58.73) to Brenneman in the 400. Tinkle and teammate Kristen Daugherty also went beyond 16-8 in the long jump.

Loyola Sacred Heart's Kiernan Haggarty took the state lead in the javelin with a mark of 139-4. On the boys' side, Thompson Falls' Will Dalby threw 188-8, his best this spring by more than a foot.

Glacier's Stacie Pitt cleared 10-3 to win the girls' pole vault; that's her personal best.

Boys

Team scores: Kalispell Flathead 79.5, Kalispell Glacier 59, Missoula Big Sky 55, Whitefish 54, Missoula Sentinel 53, Plains 41, Columbia Falls 38, Missoula Hellgate 29, Thompson Falls 28, Frenchtown 24, Polson 20, Libby 16, Bigfork 15, Loyola sacred Heart 12, Browning 2, Eureka 1.5.

100 - 1, Keenan Evans, BF, 11.32; 2, Jonny Dilworth, FRE, 11.35; 3, Drew Owens, BSKY, 11.43; 4, George Sherwood, FLAT, 11.54; 5, Anto Daoud, WF, 11.58; 6, Brandon Munroe, GLA, 11.59.

200 - 1, Anto Daoud, WF, 22.71; 2, Drew Owens, BSKY, 22.96; 3, Jonny Dilworth, FRE, 23.13; 4 (tie), Spencer Hale, HELG, 23.17; Keenan Evans, BF, 23.17; 6, George Sherwood, FLAT, 23.32.

400 - 1, Anto Daoud, WF, 50.40; 2, Charlie Knapp, TF, 51.31; 3, Tyler Jacobsen, SENT, 51.50; 4, Michael Duncan, BSKY, 53.23; 5, Dalton Rice, WF, 53.48; 6, Jordan Cross, POL, 54.06.

800 - 1, Derrick Williams, CF, 2:01.07; 2, Patric Jessat, CF, 2:01.11; 3, Jesse Bennett, FLAT, 2:01.16; 4, Colter Bull, POL, 2:02.32; 5, Derek DesRosier, BROW, 2:02.32; 6, Shawn Whitman, CF, 2:03.60.

1,600 - 1, Zach Perrin, FLAT, 4:32.22; 2, Leif Castren, FLA, 4:32.38; 3, Jake Turner, SENT, 4:38.41; 4, Colter Bull, POL, 4:38.44; 5, Mike Evans, LOY, 4:38.96; 6, Michael Bowles, HELG, 4:42.28.

3,200 - 1, Zach Perrin, FLAT, 9:46.07; 2, Leif Castren, FLAT, 9:46.80; 3, Jake Turner, SENT, 9:54.85; 4, Hunter Schutt, FLAT, 9:55.59; 5, Mark Messmer, SENT, 9:59.13; 6, Adam Peterman, HELG, 10:00.47.

110 hurdles - 1, Drew Owens, BSKY, 15.47; Kody Berget, LIB, 15.95; 3, Derek Crittendon, WF, 16.05; 4, Austin Lindquist, BSKY, 16.41; 5, Spencer Hale, HELG, 16.54; 6 (tie), John Collins, FLAT, 16.62; Hunter Price, EUR, 16.62.

300 hurdles - 1, Drew Owens, BSKY, 38.91; 2, Kody Berget, LIB, 40.50; 3, Taylor Hart, GLA, 41.01; 4, Spencer Hale, HEL, 42.21; 5, John Collins, FLAT, 42.75; 6, Kodiak Gimbel, CF, 43.29.

400 relay - 1, Whitefish, 44.50; 2, Glacier, 44.52; 3, Flathead, 44.65; 4, Missoula Sentinel, 45.17; 5, Bigfork, 45.19; 6, Polson, 45.59.

1,600 relay - 1, Whitefish, 3:28.53; 2, Columbia Falls, 3:29.86; 3, Frenchtown, 3:32.20; 4, Missoula Loyola, 3:34.69; 5, Flathead, 3:35.14; 6, Polson, 3:35.64.

Discus - 1, Trent Thompson, PLA, 159-0. 2, Tanner Morrison, GLA, 152-3. 3, Brian Maus, SENT, 149-9. 4, Mike Wood, TF, 147-1. 5, Alex Havlovick, POL, 143-7. 6, Mike Macijanus, CF, 136-0.

Shot put - 1, Trent Thompson, PLA, 49-4. 2, Jesse Ginn, HELG, 48-7 1/4. 3, Shay Smithwick-Hann, GLA, 47-4 1/2. 4, Matt Russell, GLA, 47-3 1/2. 5, Connor Thomas, FLA, 46-11 1/2. 6, Robert VanHyfte, EUR, 46-9.

Javelin - 1, Will Dalby, TF, 188-8. 2, Justin Meyer, SENT, 184-2. 3, Brandan Haggarty, LOY, 183-7. 4, Trent Thompson, PLA, 180-2. 5, Karl Ingram, FLAT, 178-0. 6, Howard Juneau, SENT, 177-8.

High jump - 1, Dillon Fryxell, PLA, 6-6. 2, Shane Freese, GLA, 6-4. 3, Mike VanArendonk, FLAT, 6-2. 4, Zack Wagenmann, SENT, 6-2. 5, Brad Trimbo, BSKY, 6-0. 6, Matt Ethridge, BSKY, 5-10. 6, Vasily Lemeza, BSKY, 5-10.

Long jump - 1, Michael Duncan, BSKY, 22-0 1/4. 2, Zach Murphy, SENT, 20-9 1/4. 3, Charlie Knapp, TF, 20-6 1/2. 4, Kyle Montini, GLA, 20-5 1/2. 5, Shane Freese, GLA, 20-4 3/4. 6, Taylor Firestone, PLA, 20-3 1/4.

Triple jump - 1, Kyle Montini, GLA, 42-3. 2, Nate Thompson, CF, 41-10. 3, Taylor Firestone, PLA, 41-05 3/4. 4, Mac Roche, WF, 40-8 1/2. 5, Kyle Griffith, GLA, 40-8. 6, Kodiak Gimbel, CF, 40-6.

Pole Vault - 1, Adam Sears, HELG, 13-0. 2, Dominic Eickert, FLAT, 12-6. 3, Ty Fouty, POL, 12-6. 4, J.D. Undem, FRE, 12-6. 5, Josh Seeberger, SENT, 12-6. 6, Trae Fouty, POL, 12-0.

Girls

Team scores: Kalispell Glacier 106, Missoula Big Sky 97.5, Kalispell Flathead 65, Polson 61, Cut Bank 50, Missoula Sentinel 42, Bigfork 30, Missoula Hellgate 20, Loyola Sacred Heart 18, Whitefish 13, Frenchtown 10, Plains 8, Eureka 4, Browning 2, Columbia Falls 0.5.

100 -, Deni Fitzpatrick, CB, 12.53. 2, Maddey Frey, GLA, 12.78. 3, Tess Brenneman, FLAT, 12.89. 4, Morgan Braby, BSKY, 12.98. 5, Chelsey Schwindt, CB, 13.19. 6, Morgan Struble, BSKY, 13.22.

200 - 1, Deni Fitzpatrick, CB, 25.98. 2, Maddey Frey, GLA, 26.79. 3, Ellie Tinkle, BSKY, 26.98. 4, Breanne Kelley, POL, 27.21. 5, Morgan Struble, BSKY, 27.25. 6, Chelsey Schwindt, CB, 27.44.

400 - 1, Tess Brenneman, FLAT, 58.41. 2, Ellie Tinkle, BSKY, 58.73. 3, Nicole Davey, POL, 1:00.60. 4, Bailey Malecha, EUR, 1:01.02. 5, Quinci Paine, BF, 1:03.59. 6, Jaclyn Rauthe, FLAT, 1:04.02.

800 - 1, Heather Fraley, GLA, 2:25.70. 2, Katie McKay, BSKY, 2:26.61. 3, Anna Deleray, GLA, 2:26.98. 4, Paige Gilchrist, HELG, 2:27.79. 5, Jessica Diehl, BSKY, 2:28.27. 6, McCall Hasquet, SENT, 2:30.18.

1,600 - 1, Kayla Carlson, BF, 5:21.41. 2, Paige Bouma, FLAT, 5:30.13. 3, Sara Coonce, BSKY, 5:35.65. 4, Carly Schwickert, WF, 5:37.11. 5, Jessica Sagen, WF, 5:39.98. 6, Jessica Diehl, BSKY, 5:40.20.

3,200 - 1, Kayla Carlson, BF, 11:32.27. 2, Gilchrist, Paige, HELG, 11:34.82. 3, Paige Bouma, FLAT, 11:44.52. 4, Mesa Starkey, POL, 11:56.10. 5, Coonce, Sara, BSKY, 11:58.07. 6, Taylor Rather, BSKY, 12:01.28.

100 hurdles - 1, Deni Fitzpatrick, CB, 15.71. 2, Morgan Struble, BSKY, 15.72. 3, Liz Harper, SENT, 15.87. 4, Natalie Zimmer, BSKY, 15.90. 5, Mallery Knoll, BF, 16.33. 6, Lexy Boschee, GLA, 16.57.

300 hurdles - 1, Morgan Struble, BSKY, 46.93. 2, Liz Harper, SENT, 47.85. 3, Nicole Davey, POL, 47.88. 4, Mallery Knoll, BF, 48.57. 5, Deni Fitzpatrick, CB, 48.63. 6, Breanne Kelley, POL, 48.66.

400 relay - 1, Cut Bank, 50.16. 2, Missoula Big Sky, 50.62. 3, Glacier, 51.27. 4, Polson 51.47. 5, Bigfork 52.04. 6, Flathead 52.17.

1,600 relay - 1, Flathead 4:11.26. 2, Glacier 4:11.44. 3, Missoula Big Sky, 4:11.50. 4, Polson, 4:11.76. 5, Missoula Sentinel 4:18.55. 6, Whitefish, 4:20.05.

Discus - 1, Loni Havlovick, POL, 121-01. 2, Tana Hansen, SENT, 109-11. 3, Anna Pershouse, SENT, 109-03. 4, Jordyn Vaile, CB, 102-11. 5, Anika Thorderson, FLAT, 100-11. 6, Talia Guyardipee, BROW, 99-01.

Shot put - 1, Loni Havlovick, POL, 39-02. 2, Ashley Medeiros, LOY, 36-01.50. 3, Katie Pilsch, GLA, 34-09. 4, Natasha Lafferty, POL, 34-07. 5, Sloan Fogerty, BSKY, 33-05. 6, Talia Guyardipee, BROW, 32-11.50.

Javelin - 1, Kiernan Haggarty, LOY, 139-4. 2, Heather Earhart, PLA, 113-10. 3, Olivia Nagler, WF, 112-4. 4, Lindsey Maslow, GLA, 110-4. 5, Raina Walther, HELG, 108-9. 6, Anna Pershouse, SENT, 106-6.

High jump - 1, Lexy Boschee, GLA, 5-4. 2, Tasha Huset, FRE, 5-2. 3, Stacey Pitt, GLA, 5-0. 3, Tess Brenneman, FLAT, 5-0. 5, Corri Blair, BSKY, 5-0. 6, Brittany Erickson, BSKY, 5-0. 6, Kelsey Dewit, CF, 5-0.

Long jump - 1, Tess Brenneman, FLAT, 18-7 (new meet record: old record, 17-9, Tanya Tesar, Columbia Falls, 1989). 2, Maddey Frey, GLA, 17-10 1/4. 3, Kristen Daugherty, BSKY, 16-8 1/2. 4, Lexy Boschee, GLA, 16-8 1/4. 5, Ellie Tinkle, BSKY, 16-8 1/4. 6, Erika Karcher, CB, 16-3.

Triple jump - 1, Lexy Boschee, GLA, 34-2 1/4. 2, Kristen Daugherty, BSKY, 34-1 3/4. 3, McCall Hasquet, SENT, 33-3 1/4. 4, Kwyn Johnson, FLAT, 33-2 1/2. 5, Makayla Moore, FLAT, 32-9 3/4. 6, Leah Cook, GLA, 32-1 1/2.

Pole Vault - 1, Stacey Pitt, GLA, 10-3. 2, Nicole Davey, POL, 9-6. 3, Taylor Allen, HELG, 9-6. 4, Marisa Arneson, SENT, 9-6. 5, Tasha Huset, FRE, 9-0. 6, Marnic Mann, GLA, 8-6.

****

Wayne Estes Invitational

At Anaconda, Belgrade won the team titles while Corvallis hurdlers Slater Powell and Paige Squire set meet records at the Wayne Estes Invitational.

Powell won the 110-meter hurdles in 14.47 seconds, one of two boys' records set, and won the 300 hurdles in impressive fashion as well, clocking 39.53.

Teammate Austin Landis added a win in the javelin - he threw 196 feet, 3 inches - and Stephen Jessop won the pole vault, but it wasn't enough for the Blue Devils, who scored 80 points and finished third.

Belgrade had 92 points and Manhattan 81.

Belgrade was led by the sprint duo of Garrett Long, who won the 200 in 22.70, and Matt Thibault, who took the 400 in 50.80. The Panthers also ran the state's best time in the long relay: 3:27.84.

Manhattan distance star Mike Asay ran a meet-record and state-best time in the 1,600, clocking 4:24.93. He also won the 3,200.

On the girls' side, Squire clocked 14.95 seconds in the 100-meter hurdles to set her meet record.

Taylor McNally of Ennis threw the discus 149-8 and marked 44-6.5 in the shot put. Both were meet records.

Whitehall's Kellee Glaus went 39-7.5 in the triple jump, extending her state best by more than a foot. She added a second meet record by soaring 17-3 to win the long jump.

Belgrade's only individual girls' win came in the 400, though individual times were not available for that event.

The Panthers scored 90 points to 54.5 for Three Forks and 51.5 for Hamilton.

Hamilton's Misha Trotter won the 800 and helped the Broncs win the short relay.

Corvallis won the long relay and Stevensville's Molly Brewer won the girls' high jump.

Hamilton's Andrew Dorn won the boys' 100.

The boys' triple jump marks were unavailable.

Wayne Estes Invitational

Saturday at Anaconda

Boys

Team scores: Belgrade 92, Manhattan 81, Corvallis 80, Dillon 69, Hamilton 35, Butte Central 32, Townsend 22, Three Forks 18, Ennis 13, Stevensville 9, Anaconda 8, Boulder 6, Livingston 4.

100 - 1, Andrew Dorn, Ham, 11.2; 2, Garrett Long, Bel, 11.3; 3, Matt Thibault, Bel, 11.31; 4, Austin Jacobson, Man, 11.57; 5, Chance Rees, Man, 11.6; 6, Sam Parke, Dil, 11.65.

200 - 1, Garrett Long, Bel, 22.70; 2, Matt Thibault, Bel, 22.84; 3, Andrew Dorn, Ham, 22.94; 4, Sam Parke, Dil, 23.21; 5, Colin Hoeffner, Tow, 23.37; 6, Austin Jacobson, Man, 23.48.

400 - 1, Matt Thibault, Bel, 50.8; 2, Chris Allen, Bel, 53.08; 3, Sam Parke, Dil, 53.61; 4, Will Stoker, Dil, 54.43; 5, Anthony Martin, Whi, 54.68; 6, Jesse Pfertsh, TB, 55.74.

800 - 1, Mike Asay, Man, 2:01.55; 2, Bryan Schmidt, Man, 2:03.41; 3, Andy Dahl, Bou, 2:05.58; 4, Marc Swan, Man, 2:06.61; 5, Drew Zeiler, Cor, 2:06.99; 6, Sean Royce, Man, 2:09.82.

1,600 - 1, Mike Asay*, Man, 4:24.93; 2, Jager Warner, Tow, 4:26.31; 3, Aslan Venom, Cor, 4:28.35; 4, Gavin Owens, Ennis, 4:31.66; 5, Joey Vaughn, Bel, 4:39.34; 6, Bryan Schmidt, Man, 4:39.8.

3,200 - 1, Mike Asay, Man, 9:59.47; 2, Jager Warner, Tow, 9:50.91; 3, Gavin Owens, Ennis, 10:00.87; 4, Tim Royce, Man, 10:19.16; 5, Joey Vaughn, Bel, 10:21.16; 6, Bryan Schmidt, Man, 10:35.1.

110 hurdles - 1, Slater Powell*, Cor, 14:47; 2, Scott Samson, TF, 16.4; 3, Levi Code, Bel, 16.56; 4, Austin Christopher, Stevi, 16.57; 5, Blaise Riebe, Dil, 16.92; 6, Jesse Dickson, Bel, 17.21.

300 hurdles - 1, Slater Powell, Cor, 39.53; 2, Blaise Riebe, Dil, 42.03; 3, Levi Cade, Bel, 42.73; 4, Austin Christopher, Stevi, 43.57; 5, Boone Heim, Tow, 43.84; 6, Jesse Dickson, Bel, 44.08.

400 relay - 1, Belgrade (Logan Dahinden, Levi Cade, Garrett Long, Matt Thibault), 44.49; 2, Dillon, 44.75; 3, Corvallis, 44.77; 4, Manhattan, 45.61; 5, Hamilton, 45.65; 6, Townsend, 46.33.

1,600 relay - 1, Belgrade, 3:27.84; 2, Corvallis, 3:32.67; 3, Manhattan, 3:38.14; 4, Dillon, 3:41.14; 5, Townsend, 3:44.75; 6, Livingston, 3:48.34.

Discus - 1, Sean Ferriter, BC, 143-11; 2, John Weidenaar, Man, 143-0; 3, Dylan Jessop, Cor, 140-7; 4, Caleb Hadley, Cor, 137-9; 5, Jake Yoakham, Ennis, 136-8; 6, Zach Rossman, Bel, 135-2.

Shot put - 1, Monte Folsom, Dil, 48-0 1/2; 2, Jonathan Richards, BC, 47-8; 3, Cody Sellers, Ham, 47-1; 4, Jon Weidenaar, Man, 46-6 1/2; 5, Zac Rossna, Bel, 45-3 1/2; 6, Jake Yachier, Ennis, 44-11 1/2.

Javelin - 1, Austin Landis, Cor, 196-3; 2, Sean Funston, Ana, 178-5; 3, Jonathan Richards, BC, 172-2; 4, Austin Jacobson, Man, 161-10; 5, Devonn Jessop, Cor, 156-5; 6, Seth Ray, Ham, 151-9.

High jump - 1, Layne Simon, Whi, 6-2; 2, Wes Knox, Dil, 6-0; 3, Cody Pierson, TB, 6-0; 4, Lukas Walden, Cor, 5-10; 5, Brendon Greathouse, Liv, 5-8; 6, Eric Horn, Liv, 5-8.

Long jump - 1, Brock Steingruber, TF, 20-8; 2, Vance Fenwick, BC, 20-3; 3, MacKenzie McGrath, Dil, 20-1 1/2; 4, Wes Knox, Dil, 19-9 1/4; 5, Zach Stergar, Ham, 19-4 3/4; 6, Josh Lords, Stevi, 19-0.

Triple jump - Results unavailable.

Pole vault - 1, Stephen Jessop, Cor, 13-0; 2, Marcus Fischer, Ana, 13-0; 3, Dillon Wood, Ham, 12-0; 4, Austin Williams, Dil, 11-6; 5, Tyler Berner, Cor, 11-6; 6, Ethan Sterling, Bel, 11-0.

Girls

Team scores: Belgrade 90, Three Forks 54 1/2, Hamilton 51 1/2, Townsend 51, Corvallis 44, Dillon 40 1/2, Stevensville 29, Lima 20, Harrison 18, Anaconda 16, Manhattan 16, Missoula Sentinel 7, Boulder 6, Livingston 4.

100 - 1, LaDean Richardson, TF, 12.57; 2, Aimee Beck, Bel, 12.75; 3, Kelsi Almond, Ham, 12.79; 4, Nickii Barron, Cor, 12.91; 5, Mikayla Sullivan, Ennis, 12.96; 6, Kellee Glaus, Whi, 13.05.

200 - 1, LaDean Richardson, TF, 26.91; 2, Kelsi Almond, Ham, 26.88; 3, Mikayla Sullivan, Ennis, 27.21; 4, Shelby Urdall, Bel, 27.46; 5, Janessa Benjamin, Bel, 27.74; 6, Alison Jenne, Dil, 27.76.

400 - Names and times unavailable; 1, Belgrade; 2, Belgrade; 3, Dillon; 4, Dillon; 5, Whitehall; 6, Twin Bridges.

800 - 1, Misha Trotter, Ham, 2:23.73; 2, Shayla Mack, TF, 2:26.18; 3, Shannon Young, Har, 2:32.68; 4, Jessie Ford, TF, 2:35.65; 5, Alicia Leininger, Bel, 2:36.16; 6, Joradn Yarbrough, Liv, 2:36.17.

1,600 - 1, Shannon Young, Har, 5:25.91; 2, Chiara Warner, Tow, 5:38.64; 3, Breanne Watson, Tow, 5:42.73; 4, Jordan Audet, Tow, 5:06.89; 5, Annie Jessop, Cor, 5:53.2; 6, Alicia Leininger, Bel, 5:59.97.

3,200 - 1, Chiara Warner, Tow, 12:02.48; 2, Jordan Audet, Tow, 12:26.95; 3, Olivia Wood, Ana, 12:48.04; 4, Jordyn Rogers, Lima, 12:56.2; 5, Miranda Keenan, Liv, 12:57.1; 6, Sage Gustafsen, Whi, 14:16.65.

100 hurdles - 1, Paige Squire*, Cor, 14.95; 2, Shelby Martinell, Lima, 16.46; 3, Britney Chilcot, Stevi, 17.2; 4, Ellie Hoffman, Man, 17.45; 5, Monique Daffin, Cor, 17.63; 6, Tara Buttelman, TF, 18.01.

300 hurdles - 1, Mikayla Sullivan, Ennis, 47.77; 2, Shelby Erdahl, Bel, 48.91; 3, Shelby Martinell, Lima, 49.61; 4, Leanna Stowagger, Man, 53.73; 5, Tomi Burgad, Sen, 55.12; 6, Mikayla Tilstra, TB, 55.51.

400 relay - 1, Hamilton (Kelsey Brangoccio, Misha Trotter, Bry Gordon, Kelsi Almond), 50.98; 2, Corvallis, 51.09; 3, Belgrade, 51.51; 4, Three Forks, 51.96; 5, Dillon, 51.98; 6, Anaconda, 55.9.

1,600 relay - 1, Corvallis, 4:15.22; 2, Belgrade; 3, Hamilton; 4, Three Forks; 5, Lima; 6, Livingston.

Discus - 1, Taylor McNally*, Ennis, 149-8; 2, Lyndsey Halgren, Bel, 110-6; 3, Virginia Trent, TF, 107-1; 4, Carlee Smith, Man, 106-2; 5, Carly King, Dil, 104-0; 6, Sharley Hahncamp, Dil, 100-11; 6, Emily Gregg, Ennis, 100-11.

Shot put - 1, Taylor McNally*, Ennis, 44-6 1/2; 2, Emily Gregg, Ennis, 35-5; 3, Megan Kratofi, Ham, 34-2 1/2; 4, Lyndsey Halgren, Bel, 33-8 1/2; 5, Jacqueline Verlanic, Ana, 31-3; 6, Ashley Hayden, Dil, 30-11 1/2.

Javelin - 1, Virginia Trent, TF, 127-8; 2, Greer Crabtree, Dil, 120-6; 3, Kate Kenison, Bel, 119-11 1/2; 4, Lyndsey Halgren, Bel, 118-5; 5, Taylor Statton, Har, 116-10; 6, Mia Estes, Ana, 113-7.

High jump - 1, Molly Brewer, Stevi, 5-2; 2, Delaware Hansen, Tow, 5-2; 3, Jenessa Benjamin, Bel, 5-1; 4, Brittney Luly, Bel, 5-0; 5, Kellee Glaus, Whi, 4-8; 6, Britney Chilcot, Dil, 4-8.

Long jump - 1, Kellee Glaus*, Whi, 17-3; 2, Kelsi Almond, Ham, 16-8 1/2; 3, Kelsey Brongoccio, Ham, 16-3 1/2; 4, Jessie Burnett, Stevi, 15-8; 4, Delaware Hansen, Tow, 15-8; 6, Dylan Flower, Bel, 15-7.

Triple jump - 1, Kellee Glaus*, Whi, 39-7 1/2; 2, Jessie Burnett, Stevi, 33-7; 3, Michael Tracy, Ana, 33-0 1/2; 4, Lynsie Williams, Tow, 32-7; 5, Britney Chilcot, Stevi, 31-11 3/4; 6, Britney Luly, Bel, 31-10.

Pole vault - 1, Alex Brammer, Dil, 10-0; 2, Aspen Evans, Cor, 7-6; 3, Emily Schroeck, Bou, 7-6; 4, Maci Grubich, Man, 7-0; 5, Katie Olson, TF, 7-0; 5, Connie Westfall, Ham, 7-0.

* denotes meet record.

 

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.