Saturday's high school box scores
agate

Saturday's high school box scores

{{featured_button_text}}
high school gym gymnasium stockimage

Girls basketball

Sentinel 61, Glacier 53

Sentinel;10;24;12;15;—;61

Glacier;16;7;9;21;—;53

Missoula Sentinel: Jayden Salisbury 11, Challis Westwater 11, Lexi Deden 18, Brooke Stayner 7, Kodi Fraser 7, CC Size 3, Megan Hamilton 3.

Glacier: Aubrie Rademacher 20, Ellie Keller 13, Emma Anderson 6, Kaylee Fritz 4, Kenzie Williams 10. 

Kalispell Flathead 33, Big Sky 19

Big Sky;4;10;2;3;-;19

Flathead;9;8;11;5;-;33

Missoula Big Sky: Erin Murphy 1, Abbie Feilzer 4, Alexis Knight 5, Sabryn Knight 2, Corbyn Sandau 5, Hallie Lindquist 2.

Flathead: Clare Converse 6, Jenna Johnson 5, Akilah Kubi 3, Emily Lembke 2, Kuyra Siegel 3, Mandy Moy 12, Bridget Crowley 2.

Helena Capital 51, Missoula Hellgate 45 

Missoula Hellgate;9;16;13;7;—;45

Helena Capital;17;14;14;6;—;51

Missoula Hellgate: Bailee Sayler 15; Addy Heaphy 14; Alex Covill 8; Perry Paffhausen 3; Kinsey Henthorn 3; Lauren Dick 2.

Helena Capital: Dani Bartsch 14; McGinley 12; Mihelish 8; Sheridan 5; O'Malley 5; Paige Bartsch 4; Hofer 3.

Drummond 59, Darby 34 

Drummond;20;14;16;9;—;59

Darby;4;6;15;9;—;34 

Drummond: Rylee Hilmo 12, Sydney Phillips 17, Deana Parke 9, Jessie Struna 7, Hannah Bradshaw 2, Lizzy Perry 4, Holly Hauptman 8

Darby: Annie Rennaker 4, Madison Conner 1, Lyxie Buhler 6, America Baugus 3, Amber Anderson 4, Gracie Lang 9, Kimber Schlapman 1, M. Hawkinson 4, S. Shull 2.

Seeley-Swan 60, Lincoln 24 

Seeley-Swan;12;13;25;10;—;60

Lincoln;0;9;8;7;—;24 

Seeley-Swan: Klaire Kovatch 13, Sarah Maughan 13, Aspen Conley 10, Rose Mercer 10, Kyla Conley 4, Kara Good 4, Trista Wendell 2, Bethany Hoag 2, Danielle Sexton.

Columbia Falls 61, Polson 28 

Columbia Falls;27;19;11;4;—;61

Polson;4;9;10;5;—;28 

Columbia Falls: Lakia Hill 16, Hannah Schweikert 16, Maddie Robison 14, Josie Windauer 11, Madysen Hoerner 3, Alexis Green 1.

Polson: Turquoise Pierre 6, Grace Simonich 6, Misty Tenas 6, Jazlyn Dalbey 5, Mossy Kauley 4, Autumn Piper 1.

Frenchtown 47, Corvallis 36

Corvallis;6;14;2;14;—;36

Frenchtown;8;15;15;9;—;47

Corvallis: Madeline Gilder 15, Isabel Evans 10, Hannah Hutchison 3, Brooke Powell 3, Jenna Jordan 3.

Frenchtown: Lauren Demmons 16, Claire Bagnell 14, Faith Rebich 8, Kiya Shelton 8, Cassidy Bagnell 1.

Hamilton 58, Whitefish 41

Hamilton;15;16;10;17;—;58

Whitefish;11;6;15;9;—;41

Hamilton: Searle 16, Johnson 4, Brackman 3, Walker 3, Kearns 12, Ringer 2, Paulson 2, Wildey 4, Dickmore 12.

Whitefish: Jadi Walburn 12, Taylor Means 3, Payton Kastella 5, Mikenna Ellis 7, Alivia Ingold 2, Gracie Smyley 12.

Hot Springs 50, Noxon 26

Hot Springs;13;11;16;10;—;50

Noxon;7;6;6;7;—;26

Hot Springs: Katelyn Christensen 15, Sydney Jackson 10, Brianna Gray 3, Mackenzie Cannon 6, Lily Winn 4, Irene Bravo 3, Lizzy Fisher 7, Danielle Graham 2.

Noxon: Jaedyn Murray 2, Emily Brown 3, Chelsey Vohs 2, Avery Burgess 10, Izzy Lampshire 3, Vanessa Horner 6.

Clark Fork 52, Victor 18 

Clark Fork;16;16;12;8;—;52

Victor;;6;2;4;6;—;18 

CLARK FORK: Cassie Green 13, Emmah Baughman 13, Darby Haskins 12, Sorren Reese 6, Isabella Pereira 5, Taylor Haskins 3.

VICTOR: A. Buchanan 4; M. Bahr 4, B. Scichilane 4, J. Sheffer 4, V. Brown 2.

Charlo 53, Arlee 17 

Charlo;14;9;19;11;—;53

Arlee;0;6;7;4;—;17 

CHARLO: NA.

ARLEE: Bolen Princess 8, Halle Adams 4, Cheyenne Pablo 3.

Seeley-Swan 60, Lincoln 24 

Seeley-Swan;12;13;25;10;—;60

Lincoln;0;9;8;7;—;24 

SEELEY-SWAN: Klaire Kovatch 13, Sarah Maughan 13, Aspen Conley 10, Rose Mercer 10, Kyla Conley 4, Kara Good 4, Trista Wendell 2, Bethany Hoag 2.

Scores

Belt 57, Hobson-Moore-Judith Gap 34

Big Timber 55, Jefferson (Boulder) 24

Bozeman 53, Billings Skyview 38

Carter County 62, Terry 7

Choteau 37, Cut Bank 29

Columbia Falls 61, Polson 28

Dillon 35, Stevensville 33

Drummond 59, Darby 34

Fairfield 62, Conrad 34

Forsyth 57, Baker 24

Fort Benton 75, Box Elder 23

Frenchtown 47, Corvallis 36

Geraldine/Highwood 48, Winnett-Grass Range 47

Glendive 55, Lewistown (Fergus) 37

Great Falls Russell 52, Belgrade 31

Hamilton 58, Whitefish 41

Hays-Lodgepole 75, Chester-Joplin-Inverness 44

Helena 43, Butte 40

Helena Capital 51, Missoula Hellgate 45

Kalispell Flathead 33, Missoula Big Sky 19

Livingston 42, Butte Central 38

Malta 40, Roundup 32

Manhattan Christian 49, Shields Valley 27

Melstone 43, Jordan 24

Missoula Sentinel 61, Kalispell Glacier 53

Mon-Dak 70, Fairview 33

Roy-Winifred 59, Centerville 17

Savage 62, Brockton 21

Scobey 52, Glasgow 29

Shelby 65, Great Falls Central 28

Shepherd 44, Red Lodge 41

St. Labre 62, Lodge Grass 58

Three Forks 30, Townsend 27

Twin Bridges 39, Lone Peak 34

Boys basketball

Polson 63, Columbia Falls 50

Polson;5;22;17;9;-;63

Col. Falls;6;18;13;13;-;50

Polson: Trey Kelley 5, Xavier Fisher 11, Ryker Wenderowth 9, Jarrett Wilson 2, Anton Lefthand 6, Tony Perez 1, Colton Graham 8, Bronson Henriksen 3, Trevor Lake 10, Gunner Grisek 8.

Columbia Falls: Jack Price 3, Mason Peters 2, Mikey Tamborelli 7, Danny Henjum 2, William Dyon 9, Dillon Shipp 13, Aaron Trueblood 1, Allec Knapton 13.

Frenchtown 67, Corvallis 46

Corvallis;8;10;14;14;—;46

Frenchtown;22;11;21;13;—;67

Corvallis: Caleb Warnken 18, Tanner Jessop 8, Jacob Loran 6, Luke Wolsky 6, Jaymark Liedle 2, Konner Provence 2, Cole Trexler 2, Mitch Spinetta 2.

Frenchtown: Brandon Finley 10, Devin Shelton 10, Hank Rugg 8, Zack Baker 8, Cade Baker 7, Ben Larson 7, Carson Shepard 7, Mason Pyron 6, Kaiden Romney 2, Tel Arthur 2.

Flathead 60, Big Sky 46

Flathead;14;6;18;22;—;60

Big Sky;12;16;7;11;—;46

Flathead: Beal 6, Hickey 16, Adams 23, Smith 3, Reynolds 2, Cripe 10.

Big Sky: Ben Maehl 9, Draven Lincoln 8, Shawn Phelps 5, Tre Reed 7, Josh Hiniker 3, Chaz LaDue 2, Colter Janacaro 2, Everett Fred 5, Bob Peterson 5.

Eureka 50, Thompson Falls 49

T. Falls;4;12;13;20;—;49

Eureka;9;19;11;11;—;50

T. Falls: Sidney Akinde 22, Cody Burk 10, Jack Green 7, Justin Morgan 5, Ryan Schraeder 3, Ethan Brown 2.

Eureka: Cory Chaney 14, AJ Pacella 9, Jake Kindel 9, Corbin Hurst 7, Danny Dunn 5, Austin Sartori 4, Joey Kindel 2.

Hamilton 58, Whitefish 41

Hamilton;15;16;10;17;—;58

Whitefish;11;6;15;9;—;41

Hamilton: Searle 16, Johnson 4, Brackman 3, Walker 3, Kearns 12, Ringer 2, Paulson 2, Wildey 4, Dickmore 12.

Whitefish: Jadi Walburn 12, Taylor Means 3, Payton Kastella 5, Mikenna Ellis 7, Alivia Ingold 2, Gracie Smyley 12.

Darby 68, Drummond 39 

Drummond;4;12;7;16;—;39

Darby;24;17;17;10;—;68 

Darby: Jordan Anderson 23, Gabe Smith 18, Nelson Smith 8, Preston Smith 7, Tyler Davis 5, Christian Humphrey 3, Jackson Hundley 2, Cullen Duggan 2.

Dillon 48, Stevensville 33 

Stevensville;9;8;4;12;—;33

Dillon;16;19;9;4;—;48 

Stevensville: Kellan Bellar 15, Ethan Shobe 6, Gavin Rahl 4, Sean Craft 3.

Dillon: Cole Truman 11, Braden Anderson 9, Jace Fitzgerald 7, Cole Johnston, 5, Conner Curnow 3, C. Hoffman 2, Jade Morast 2.

Scores

Belt 40, Hobson-Moore-Judith Gap 36

Big Sandy 52, North Star 47

Bozeman 57, Billings Skyview 50

Butte Central 53, Livingston 39

Carter County 43, Terry 34

Centerville 45, Roy-Winifred 43

Chester-Joplin-Inverness 52, Hays-Lodgepole 44

Choteau 77, Cut Bank 64

Corvallis 67, Frenchtown 46

Deer Lodge 42, Bigfork 39

Fairview 45, Mon-Dak 38

Fort Benton 77, Box Elder 54

Great Falls Russell 51, Belgrade 25

Hamilton 51, Whitefish 41

Havre 74, Sidney 35

Helena 46, Butte 42

Helena Capital 51, Missoula Hellgate 45

Jefferson (Boulder) 43, Big Timber 41

Kalispell Flathead 33, Missoula Big Sky 19

Lodge Grass 98, St. Labre 66

Manhattan Christian 67, Shields Valley 29

Melstone 52, Jordan 46, OT

Missoula Sentinel 51, Kalispell Glacier 35

North Country 46, Dodson 29

Red Lodge 63, Shepherd 45

Roundup 52, Malta 46

Savage 58, Brockton 25

Scobey 62, Glasgow 56

Shelby 66, Great Falls Central 51

Simms 82, Valier 39

Twin Bridges 64, Lone Peak 20

White Sulphur Springs 64, Ennis 52

Wrestling

Mike McChesney Memorial

In Florence

Team scores: Hamilton/Darby 128, Florence 73, Plains/Hot Springs 66, Missoula Hellgate 62, Bigfork 51.

103-1st Place: Andrew Carmody of Hamilton/Darby; 2nd Place: Keith Zander of Missoula Hellgate.

Championship round robin: Andrew Carmody (HD) p. Keith Zander (MH), :23; Carmody p. Zander, 1:21.

113-1st Place: Jesse Anson of Hamilton/Darby; 2nd Place: Hannah Hurst of Hamilton/Darby; 3rd Place: Jordan Tack of Missoula Hellgate; 4th Place: Henry Sawfer of Missoula Hellgate.

Championship: Anson p. Hurst, 1:48.

120-1st place: Conner Fitzpatrick of Missoula Hellgate; 2nd Place: Mason Elliott of Plains/Hot Springs; 3rd Place: Seth Allen of Hamilton/Darby; 4th Place: Logan Bratch of Hamilton/Darby

Championship: Fitzpatrick p. Elliott, 3:41.

132-1st Place: Adyn Meinzen of Florence; 2nd Place: Deegan Martin of Hamilton/Darby; 3rd Place: Peter Carey of Plains/Hot Springs; 4th Place: Zane Nealey of Missoula Hellgate

Championship: Meinzen p. Martin 1:09.

138-1st Place: Conrad Vanderwall of Plains/Hot Springs; 2nd Place: Ryder Nollan of Bigfork; 3rd Place: Kaiden Cooke of Hellgate.

Championship round robin: Nollan p. Cooke, :42; Vanderwall p. Cooke, :35; Vanderwall p. Nollan, 3:39.

145-1st Place: Shelton Woll of Bigfork; 2nd: Gage Fuhrman of Plains/Hot Springs; 3rd: Vaughn Pendlay of Bigfork; 4th: Colten Rice of Florence

Championship: Woll p. Fuhrman, 5:12.

152-1st Place: Bridger Williams of Hamilton/Darby; 2nd: Archie Brevik of Bigfork; 3rd: Ryan Wolstad of Hellgate; 4th: Hunter Golding of Hellgate.

Championship: Williams p. Brevik, 2:56.

160-1st Place: Jesse Uski of Plains/Hot Springs; 2nd: Dallas Blair of Florence; 3rd: Jose Vaca of Hamilton/Darby

Round roubin: Blair p. Vaca, 1:55; Uski p. Vaca, 2:27; Uski p. Blair, 3:52.

170-1st Place: Cody Fisher of Hamilton/Darby; 2nd: Aidan Tollefson of Florence; 3rd: Sean Larson of Florence; 4th: Colton Frost of Hamilton/Darby.

Championship: Fisher p. Tollefson, :48.

182-1st Place: Derrick Saltzman of Hamilton/Darby; 2nd: Jared Weaver of Florence; 3rd: Kaiden Church of Florence.

Round robin: Saltzman p. Church, 1:44; Weaver p. Church, 1:19; Saltzman p. Weaver, 1:09.

205-1st Place: Luke Maki of Florence; 2nd: Cadogan Wheat of Hamilton/Darby; 3rd: Brock Jones of Hamilton/Darby; 4th: Steven Yother of Plains/Hot Springs.

Championship: Maki p. Wheat, 3:01.

HWT-1st Place: Reece Buchanen of Hamilton/Darby; 2nd: O'Maste Foster of Florence.

Round robin: Buchanen p. Foster, 1:28; Foster dec. Buchanen, 7-5 on OT; Buchanen p. Foster, :51.

Cut Bank Booster Invitational

Team scores: Havre 211, Lewistown 196.5, Whitehall 146.5, Mission/Charlo 135, Clark Fork 130, Eureka 121, Boulder 112, Browning 109, Cit Bank 99, Conrad 97.5, Fairfield 92.5, Manhattan 89, Fort Benton 77.5, Chinook 72, Poplar 69.5, Shelby 66, Simms 65, Valier 62, Malta 51.5, Whitefish 50, Thompson Falls 47, Three Forks 44, Arlee 35.5, Chester 22, Choteau 19, Harlem 11, Highwood 6, Wolf Point 6, Belt 3.

Championship matches

103: Leo Anderson (Boulder) p. Damen McCord (Lewistown), 3:28; 113: Mick Chagnon (Havre) dec. Miguel Ramos (Fairfield), 13-6; 120: Riley Pleninger (Havre) dec. Dawson Powers, 11-9; 126: Cooper Birdwell (Lewistown) tech. fall Cameron Pleninger (Havre) 17-2; 132: Mike Wilkinson (Whitehall) maj. dec. Elijah Ratliff (TH. Falls), 11-0; 138: Nathan Schmidt (Eureka) p. Ty Curry (Valier), 1:45; 145: Isaac DuMontier (Mission/Charlo) p. Dallen Hoover (Whitehall), :52; 152: Connor Harris (Havre) won tiebreaker Hank Dunn (Eureka) 4-3; 160: Duane Otto II (Lewistown) dec. Austin Vanek (Cut Bank), 7-1; 170: Isaiah Alik (Mission/Charlo) p. Keaton Potter (Lewistown), 5:26; 182: Trey Green (Clark Fork) p. Dakota Dorn (Boulder), 4:30; 205: Brett Monroe (Valier) p. Kolter Bouma (Fairfield), 5:51; 275: Dylan Morris (Lewistown) dec. Jacob Lapinski (Clark Fork), 7-6.

Libby 51, Ronan 12

103: Cael Schwindt, L, via forfeit; 113: Trevor Bartel, R, pin Matthew Niemi, 1:37; 120: James Kenelty, R, pin Ryan Schwegel, 1:57; 126: Xander Spady, L, pin Peterson Watkins, 2:46; 132: Rusty Gillespie, L, via forfeit; 138: Zane Nordwick, L, pin Julian Strait, 1:54; 145: Double forfeit; 152: Trey Thompson, L, pin Kolby Reum, 3:06; 160: Tucker Masters, L, via injury default over Eric Dolence; 170: Cody Crace, L, dec. Daniel Collins Bishop, 3-2; 182: Double forfeit; 205: Tyler Smith, L, via forfeit; HWT: Aydan Williamson, L, via injury default over John Matt.

Polson 42, Libby 33

103: Cael Schwindt, L, pin Braedon Iliff, 2:36; 113: Brian Lyles, P, pin Matthew Niemi, 1:01; 120: Maysn Cowell, P, pin Ryan Schwegel, 0:48; 126: Xander Spady, L, pin Kendrick Baker, 3:21; 132: Kellen Norman, P, pin Rusty Gillespie, 0:54; 138: Zane Nordwick, L, pin Hunter Boyd, 1:34; 145: Jaren Keen, P, via forfeit; 152: Trey Thompson, L, pin Caleb Pierre, 1:02; 160: Logan Adler, P, pin Tucker Masters, 1:16; 170: Cody Crace, L, dec. Garrett Croft, 3-2; 182: Denzel Lefthand, P, via forfeit; 205: Aaron O’Roake, P, Tyler Smith, 0:48; Aydan Williamson, L, pin Alexander Mathewson, 2:50.

Butte 33, Big Sky 30

(late Friday)

103: Kyler Raiha, Butte, pinned McKaylah Youngblood 4:37. 113: Christian Sherman, Butte, won by forfeit. 120: Isaac Ayers, Big Sky, major dec. Kip Pumnea 15-7. 126: Izzy Moreno, Big Sky, dec. Keagan Gransbery, 6-4. 132: Gavin Vetter, Butte, won by forfeit. 138: Scout Allen, Butte, dec. Carter Johnson 8-6. 145: Trevin Welzien, Big Sky, pinned Anthony Liva, 1:46. 152: Hunter Meinzen, Big Sky, tech. Fall Dylan Averyt, 2:29 (15-0). 160: Dougie Swanson, Big Sky, major dec. Quinn Sullivan, 8-0. 170: Bridger Hall, Big Sky, pinned Dominick Scown, 0:58 182: Jeff Rebish, Big Sky, dec. Kameron Moreno, 5-3 (OT). 205: Myles McClernan, Butte, pinned Vito Moriana Sigel, 1:29. 285: Kobe Moreno, Butte, pinned Tommy Leonard, 2:49. Note: Big Sky was penalized one team point for unsportsmanlike conduct.

You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alert

Breaking News