Saturday's high school box scores
agate

Saturday's high school box scores

{{featured_button_text}}
high school gym gymnasium stockimage

Girls basketball

Missoula Sentinel 49, Flathead 36

Sentinel;12;19;6;12;—;49

Flathead;4;8;13;11;—;36

Sentinel: Brooke Stayner 5, Kodi Fraser 5, Jayden Salisbury 2, Challis Westwater 14, Lexi Deden 16, Olvia Huntsinger 1, Megan Hamilton 4, CC Size 2. 

Flathead: Kennedy Kanter 10, Clare Converse 2, Molly Winters 2, Jenna Johnson 14, Maddy Moy 5, Rebecca Eacker 3.

Glacier 64, Big Sky 29

Big Sky;8;9;5;7;—;29

Glacier;11;17;19;17;—;64

Big Sky: Michenna George 3, Corbyn Sandau 8, Sabryn Knight 6, Abbe Feilzer 2, Erin Murphy 5, Sienna Hill 3, Aubri Dillavou 2.

Glacier: Aubry Grame 6, Madeline Bishop 8, Aubrie Rademacher 9, Allee Meyer 4, Sidney Gulick 3, Kaylee Fritz 3, Kenzie Williams 8, Ellie Keller 17, Emma Anderson 6.

Philipsburg 61, Clark Fork 35

Philipsburg;11;22;14;14;—;61

Clark Fork;15;8;6;6;—;35

Philipsburg: Amelia Hill 15, Rachel Ward 4, Reece Pitcher 20, Asha Comings 12, Audrey Radtke 7, Lucia Lee 3.

Clark Fork: D. Haskins 8, I. Periera 9, S. Reese 5, E. Boughman 2, C. Green 4, Z. Kelsey 5, D. Vanderploeg 2.

Dillon 44, Stevensville 29

Stevensville;7;4;10;8;—;29

Dillon;14;14;11;5;—;44

Stevensville: Evynne Alexander 10; Syd Paul 9; Maddie Sims 8; Claire Hutchison 2.

Dillon: Tylia DeJohn 2, Ainsley Shipman 10, Lauryn Petersen 3, Josey Jones 7, Jordyn Walker 3, Kylee Pittman 11, Abby brevig 4, Madalen Shipman 4.

Florence 59, Arlee 29 

Florence;9;14;19;17;—;59

Arlee;7;7;4;11;—;29 

Florence: NA.

Arlee: Jerny Crawford 8; Peyton Lammerding 7; Bolen Princess 3; Raven Parson 2; McKirah Fisher 2; Halle Adams 2; Lark Thomas 1; Titania Laphaie 1; McKaryss Fisher 0.

Hot Springs 66, Noxon 43 

Noxon;4;11;13;15;—;43

Hot Springs;17;14;15;20;—;66 

Noxon: NA.

Hot Springs: McKenzie Cannon 17; Sydney Jackson 16; Brianna Gray 12; Lily Winn 8; Irene Martin 7; Lizzy Fisher 6; Katelyn Christensen 6.

St. Regis 74, Two Eagle River 40 

St. Regis;18;25;15;16;—;74

Two Eagle River;6;16;8;10;—;40 

St. Regis: Macy Hill 28; Kylie Thompson 21; Sunny Shoupe 18; Karmen Alexander 3; Taylor Hurd 2; Grace King 2.

Two Eagle River: Cealana Shepherd 22; Sarah Gardipe 8; Taylor Pierre 3; V. Adams 2; Arabella Nicolai 1.

Columbia Falls 66, Polson 7

Polson;0;2;2;3;—;7

C. Falls;21;19;15;11;—;66

Polson: Kientz 2, Kauley 2, Adams 2, Dolbey 1.

Columbia Falls: Maddie Robison 14, Josie Windauer 12, LaKia Hill 10, Graceanne Sevesind 7, Hannah Schweikert 6, Madysen Hoerner 6, Peyton Rhodes 3, Kimberly Peacock 2, Alexis Green 2, Lauren Falkner 2, Grace Gedlaman 2, Madeline Stutsman 1.

Charlo 57, Darby 20 

Darby;3;5;10;2;—;20

Charlo;17;10;11;19;—;57 

Darby: NA.

Charlo: Carlee Fryberger 18; Liev Smith 13; Destiny Manuel 8; Mila Hawk 7; Conner Fryberger 5; Kassidi Cox 2; Brooke Adler 2; Hayleigh Smith 2; Katelyn Young 0; Kyla Tomlin 0.

Eureka 57, Thompson Falls 55 (2 OT)

Eureka;16;6;14;8;13;-;57

T. Falls;10;9;8;17;11;-;55

Eureka: Megan Hanson 12, Jadyen Pluid 12, Maggie Graves 8, Michael Shea 7, Katie Schmidt 5, Reena Truman 5, Karlee Frost 4, Avory Escobar 4.

T. Falls: Ellie Baxter 19, Belle Cooper 13, Jody Detlaff 11, Megan Baxter 8, Riley Wilson 2, Faith Frields 2.

Frenchtown 42, Libby 25

Frenchtown;10;3;14;15;-;42

Libby;1;10;8;6;-;25

Frenchtown: Kiya Shelton 24, Shelby Smith 6, Claire Bagnell 5, Lauren Demmons 3, Cassidy Bagnell 2.

Libby: Elise Erickson 8, Syd Gier 7, McKenzie Proffitt 4, Julia Martineau 3, Rylee Boltz 2, Taylor Munro 1.

Scores

Big Timber 51, Jefferson (Boulder) 46

Billings Central 56, Laurel 39

Billings West 48, Great Falls Russell 39

Bozeman 52, Great Falls 47

Charlo 57, Darby 20

Circle 49, Bainville 42

Colstrip 72, Lame Deer 48

Columbia Falls 66, Polson 7

Culbertson 58, Richey-Lambert 54

Dillon 44, Stevensville 29

Fairfield 56, Rocky Boy 45

Florence 59, Arlee 29

Frenchtown 42, Libby 25

Gardiner 63, White Sulphur Springs 40

Hardin 73, Miles City 30

Harrison-Willow Creek 61, Lima 34

Havre 72, Sidney 34

Hays-Lodgepole 73, Chester-Joplin-Inverness 26

Hot Springs 72, Noxon 43

Jordan 39, Custer-Hysham 22

Kalispell Glacier 64, Missoula Big Sky 29

Manhattan Christian 49, Shields Valley 31

Missoula Hellgate 53, Helena Capital 51

Missoula Sentinel 49, Kalispell Flathead 36

Mon-Dak 48, Froid/Medicine Lake 34

North Country 42, Dodson 32

North Star 65, Big Sandy 23

Park City 52, Broadview-Lavina 18

Phillipsburg 64, Clark Fork 47

Plentywood 45, Fairview 43

Power 45, Heart Butte 18

Red Lodge 53, Shepherd 51

Roy-Winifred 60, Centerville 14

Shelby 58, Great Falls Central 25

Simms 68, Valier 64

St. Labre 72, Lodge Grass 58

St. Regis 74, Two Eagle River 40

Townsend 46, Three Forks 41

West Yellowstone 37, Twin Bridges 32

Wibaux 59, Carter County 57

Boys basketball

Florence 62, Arlee 51 

Florence;12;14;19;17;—;62

Arlee;12;7;20;12;—;51 

Florence: Eli Pedersen 23; Beau Neal 14; J.P. Briney 10; Creagan Keller 7; Levi Posey 3; Cadence Waller 3; Blake Shoupe 2.

Arlee: Cody Tanner 20; Tapit Haynes 13; Levi Fullerton 8; Billy Fisher 5; Zachary Running Crane 3; Micah Johnson 2.

Darby 75, Charlo 46

Darby;13;18;26;18;—;75

Charlo;12;10;11;13;—;46

Darby: Nelson Smith 24, Gabe Smith 13, Tyler Davis 14, Tanner Davis 5, Preston Smith 17, Will Martin 2.

Charlo: Nathan Clark 4, Phillip Marquez 5, Coyle Nagy 6, Roper Edwards 7, Dawson Dumont 5, Keaton Piedalue 2, Tucker Love 5, Brayton Zempel 10, Bowen Tryon 2.

Philipsburg 64, Clark Fork 47

Philipsburg;21;19;9;15;—;64

Clark Fork;2;14;12;19;—;47

Philipsburg: Kade Cutler 20, Preston Metsh 2, Brian Ward 19, Daniel Brabender 14, Andrew Tallon 3, Bryce Parret 6.

Clark Fork: Aaron Waddle 25; Carson Callison 12; Issac Miller 5; Orion Plaake 3; Chase Woodson 2.

Thompson Falls 49, Eureka 28

Eureka;8;11;5;4;—;28

Th. Falls;13;14;6;16;—;49

Eureka: AJ Pacella 10, Cory Channey 9, Jake Kindel 5, Joey Kendel 2, Danny Dunn 2.

Thompson Falls: Sidney Akinde 14, Nathan Schraeder 8, Ryan Schraeder 6, Justin Margon 1, Ethan Brown 8, Jack Green 7, Trey Fisher 3, Cody Burk 2.

Seeley-Swan 59, Lincoln 40 

Lincoln;6;7;12;15;—;40

Seeley-Swan;11;12;12;24;—;59 

Lincoln: Nathan Brown 18; Brodi Hendersen 16; Grentler 4; Ryan Greenwood 2.

Seeley-Swan: Quinlan Ream 16; Brayden Rodriguez 14; Dakota Wood 9; Walker McDonald 9; Chase Haines 6; Seth Richardson 5.

Hellgate 58, Helena Capital 42

Hellgate;16;19;9;14;—;58

Capital;9;12;12;9;—;42

Hellgate: Rollie Worster 23; Beckett Arthur 11; Abe Johnson 10; Cam LaRance 8; Brandon Coladonato 4.

Helena Capital: Shane Haller 12; Brayden Koch 10; Trevor Swanson 9; Kaleb Metzger 4; Parker Johnston 4; Malachi Syvrud 2; Trysten Mooney 1.

Big Sky 61, Glacier 58

Glacier;7;14;21;16;—;58

Big Sky;10;20;11;20;—;61

Glacier: Drew Engellant 20, Weston Price 16, Keifer Spohnhauer 6, KJ Johnson 5, Jaxson Olsen 5, Anthony Heath 4, Michael Schwarz 2.

Big Sky: Tre Reed 13, Ben Maehl 11, Draven Lincoln 10, Shawn Phelps 9, Everett Fred 9, Kade Olsen 9.

Sentinel 87, Flathead 56

Flathead;14;17;14;11;—;56

Sentinel;22;18;23;24;—;87

Flathead: Beyl 7, Hickey 9, Adams 6, Smith 9, Bruner 6, Epperly 5, Cripe 8, Anderson 4, unidentified player 3.

Sentinel: Alex Germer 32, Tony Frohlich-Fair 18, TJ Rausch 2, Jamie Jacobsen 6, Skye Palmer 2, Zack Larsen 3, Zac Crews 5, Hayden Kolb 11, Parker Lindsay 4, Peyton Stevens 3.

Noxon 55, Hot Springs 52

Noxon;15;20;8;12;—;55

Hot Springs;14;16;12;10;—;52

Noxon: Rylan Weltz 36, Michael Antonich 7, Nate Cano 6, Brody Hill 3, Aiden Galloway 3.

Hot Springs: McAllister 13, Slonaker 12, Lawson 12, Brandon Knudsen 9, Luke Waterbury 6.

Frenchtown 57, Libby 55 (OT)

Frenchtown;12;9;11;15;10;-;57

Libby;7;15;14;11;8;-;55

Frenchtown: Cade Baker 13, Devin Shelton 13, Zack Baker 12, Hank Rugg 8, Ben Larson 5, Mason Pyron 3, Tel Arthur 3.

Libby: Caden Williams 20, Chandler Bower 11, Jay Beagle 8, Ryan Goodman 6, Keith Johnson 5, TJ Andersen 3, Ryder Davis 2.

Bigfork 59, Troy 33

Troy;6;6;13;8;-;33

Bigfork;8;18;13;20;-;59

Troy: N/A

Bigfork: Wyatt Duke 12, Eli Hines 11, Isak Epperly 9, Wyatt Reichenbach 7, Walker Fisher 6, Isaac Bjorge 6, Levi Taylor 4, Kyle Folwick 2, Bryce Gilliard 2.

Scores

Bainville 60, Circle 57

Big Sandy 57, North Star 37

Billings Central 59, Laurel 56

Billings West 74, Great Falls Russell 43

Carter County 55, Wibaux 13

Colstrip 67, Lame Deer 46

Darby 75, Charlo 46

Fairfield 79, Rocky Boy 77

Fairview 69, Plentywood 35

Florence 62, Arlee 51

Frenchtown 57, Libby 55

Froid/Medicine Lake 54, Mon-Dak 38

Great Falls 68, Bozeman 63

Hardin 74, Miles City 58

Harrison-Willow Creek 71, Lima 27

Havre 74, Sidney 47

Hays-Lodgepole 67, Chester-Joplin-Inverness 57

Jefferson (Boulder) 71, Big Timber 39

Jordan 74, Custer-Hysham 34

Lodge Grass 97, St. Labre 69

Manhattan Christian 71, Shields Valley 31

Missoula Hellgate 58, Helena Capital 42

Missoula Sentinel 87, Kalispell Flathead 56

Noxon 55, Hot Springs 52

Park City 52, Broadview-Lavina 24

Polson 70, Columbia Falls 53

Richey-Lambert 68, Culbertson 66

Roy-Winifred 55, Centerville 33

Seeley-Swan 59, Lincoln 40

Shelby 58, Great Falls Central 48

Shepherd 61, Red Lodge 56

Simms 77, Valier 35

Thompson Falls 49, Eureka 28

Twin Bridges 74, West Yellowstone 38

Wrestling

Class A divisional at Ronan

Team results: Frenchtown 274, Browning 200.5, Hamilton/Darby 171, Libby/Troy 162, Polson 158, Columbia Falls 135, Corvallis 123, Dillon/Twin Bridges/Sheridan 99.5, Whitefish 89, Ronan 47, Stevensville/Victor 27, Butte Central 7.

103

Championship: Landen Stewart (Frenchtown) p. Andrew Carmody (Hamilton/Darby), 2:43.

Third place match: Cael Schwindt (Libby/Troy) maj. dec. Chris Hall (Browning), 14-6.

113

Championship: Walker Dyer (Frenchtown) p. Justin Windauer (Columbia Falls), 1:52.

Third place match: Jesse Anson (Hamilton/Darby) dec. Josiah Kilman (Columbia Falls), SV-1, 3-1.

120

Championship: Eli Warner (Frenchtown) p. Maysn Cowell (Polson), 5:46.

Third place match: Nicholai Blanchard (Frenchtown) dec. Noah Huffaker  (Dillon/Twin Bridges/Sheridan), 7-4.

126

Championship: Jake Bibler (Frenchtown) p. Kedrick Baker (Polson), 1:46.

Third place match: Xander Spady (Libby/Troy) p. Jackson Carson (Whitefish), 4:04.

132

Championship: Zane Schroeder (Frenchtown) dec. Quentin Campos (Browning), 9-5.

Third place match: James Wissenbach (Corvallis) dec. Kellen Norman (Polson), 3-2.

138

Championship: John Warner (Frenchtown) p. Zane Nordwick (Libby/Troy), 4:44.

Third place match: Cole Anson (Hamilton/Darby) p. Jeff Madman (Browning), 2:34.

145

Championship: Triston Davis (Corvallis) p. Kolby Reum (Ronan), 1:26.

Third place match: Smokey Stoker (Frenchtown), dec. Aaron Wells (Browning), 10-5.

152

Championship: Trey Thompson (Libby/Troy) p. Lucas Thacker (Columbia Falls), 1:50.

Third place match: Ethan Chavez (Corvallis) dec. Rylee Creasey (Whitefish), 10-7.

160

Championship: Bridger Williams (Hamilton/Darby) p. Cody Crace (Libby/Troy), 1:39.

Third place match: Tucker Masters (Libby/Troy) dec. Chance Kittson (Browning), 3-1.

170

Championship: Cooper Hoffman (Dillon/Twin Bridges/Sheridan) tech. fall Josh Bertram (Columbia Falls), 20-1 in 4:51.

Third place match: Garrett Croft (Polson) dec. Noah Hurst (Hamilton/Darby), 7-6.

182

Championship: Charlie Bullcalf (Browning) dec. Canyon Shope (Frenchtown), 5-4.

Third place match: Braydon Stone (Columbia Falls) dec. DJ Laycock (Columbia Falls), 7-1.

205

Championship: Tate Jones (Frenchtown) dec. Jayden Salios (Browning), SV-1, 5-3.

Third place match: Preston Hales (Dillon/Twin Bridges/Sheridan) p. Brendyn Whiteman (Browning), 1:54.

285

Championship: Chuck Braverock (Browning) p. Aydan Williamson (Libby/Troy), 5:43.

Third place match: Brock Jones (Hamilton/Darby) p. Alexander Mathewson (Polson), 2:09.

You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alert

Breaking News