Try 1 month for 99¢

Class AA

Boys

Team scores: Missoula Hellgate 262; Great Falls CMR 150; Helena 144; Bozeman 140; Great Falls 118; Billings West 106; Missoula Sentinel 103; Butte 55; Kalispell Flathead 43; Kalispell Glacier 28; Billings Senior 26; Helena Capital 24; Billings Skyview 11; Missoula Big Sky 10

200 medley relay: Hellgate 1:37.85 (Simon McMahon, Finn Westenfelder, Lyndon Amon, Tanner Baldry); Helena 1:39.71; Great Falls 1:43.63; Sentinel 1:44.07; Bozeman 1:44.89; West 1:45.72.

200 freestyle: Sawyer Keyes, Hellgate, 1:44.53; Christion Goetsch, Helena, 1:48.83; Jackson Moe, Sentinel, 1:50.48; Brodey Gray, Bozeman, 1:50.71; Ben Woldtvedt, Great Falls, 1:52.24; Jaxon Gronning, CMR, 1:52.90.

200 IM: Tanner Baldry, Hellgate, 1:58.26; Michael Van Keuren, West, 2:00.88; Parker Keller, Helena, 2:02.03; Simon McMahon, Hellgate, 2:02.80; Bremer Deaton, Sentinel, 2:04.18; AJ McCormick, Sentinel, 2:06.43.

50 freestyle: Finn Westenfelder, Hellgate, 21.97; Ben Huotari, CMR, 22.46; Lyndon Amon, Hellgate, 22.53; Zach Johnson, Butte, 22.65; Isaac Woldtvedt, Great Falls, 23.14; Jack Moser, Bozeman, 23.20.

100 butterfly: Rob Wagner, Helena, 52.89; Jace Reed, Flathead, 52.94; Andrew Houston, 53.93; Michael Van Keuren, West, 54.49; Dane Becker, Hellgate, 54.88; Ben Woldtvedt, Great Falls, 55.80.

100 freestyle: Finn Westenfelder, Hellgate, 48.01; Tanner Baldry, 48.23; Ben Huotari, CMR, 48.86; Zach Johnson, Butte, 49.52; Mark Herzog, Hellgate, 50.64; Jackson Moe, Sentinel, 51.17.

500 freestyle: Sawyer Keyes, Hellgate, 4:44.50; Christion Goetsch, Helena, 5:00.73; Mason Johnson, West, 5:01.42; Jaxon Gronning, CMR, 5:04.40; Brayden Arnold, West, 5:11.60; Isaac DuCuennois, Bozeman, 5:13.26.

200 freestyle relay: Hellgate (Finn Westenfelder, Mark Herzog, Lyndon Amon, Sawyer Keyes) 1:28.52; Great Falls 1:33.74; CMR 1:33.78; Bozeman 1:35.17; Flahthead 1:36.76; Butte 1:38.50.

100 backstroke: Jace Reed, Flahtead, 52.32; Rob Wanger, Helena, 53.87; Simon McMahon, Hellgate, 53.93; Bremer Deaton, Sentinel, 55.54; Alex Bertrand, Glacier, 56.75; Brayden Arnold, West, 57.41.

100 breaststoke: Parker Keller, Helena, 58.60; Liam Kerns, Senior, 1:01.00; Quade Oser, Helena, 1:03.69; Brodey Gray, Bozeman, 1:03.90; Mason Johnson, West, 1:03.98; Jack Moser, Bozeman, 1:04.27.

400 freestyle relay: Hellgate (Tanner Baldry, Simon McMahon, Mark Herzog, Sawyer Keyes) 3:16.39; CMR 3:23.37; Bozeman 3:24.85; West 3:29.52

Girls

Team scores: Missoula Hellgate 280; Bozeman 224; Missoula Sentinel 193; Helena Capital 90; Billings Senior 82; Butte 61; Kalispell Glacier 60; Great Falls CMR 59; Missoula Big Sky 43; Helena 38; Flathead 34; Billings West 31; Great Falls 16; Billings Skyview 10

200 medley relay: Hellgate (Katharine Berkoff, Bella Seagrave, Gabby Smart, Aidan Condit) 1:48.8; Sentinel 1:51.84; Bozeman 1:53.59; Senior 1:59.96; CMR 2:00.81; Big Sky 2:01.52

200 freestyle: AJ Popp, Glacier, 1:56.17; Lily Milner, Flathead, 1:56.92; Annika Mittelsteadt, Bozeman, 1:58.63; Avery Maxwell, Hellgate, 1:59.02; Caroline McCormick, Sentinel, 1:59.18; Claire Becker, Hellgate, 1:59.39

200 IM: Gabby Smart, Hellgate, 2:10.28; AJ Popp, Glacier, 2:13.22; Erin McKinney, Bozeman, 2:14.79; Franny Repath, Helena, 2:18.02; Kieran Morton, Bozeman, 2:18.26; Sydney Archibald-Wilson, Hellgate, 2:23.82

50 freestyle: Catherine Russo, Butte, 23.28; Ellie Gashwiler, Sentinel, 24.95; Avery Maxwell, Hellgate, 25.7; Aidan Condit, Hellgate, 25.81; Jess Byrne, CMR, 25.84

100 butterfly: Catherine Russo, Butte, 55.67; Franny Repath, Helena, 1:00.47; Brooklyn Leiby, Sentinel, 1:00.75; Sara Guillen, Bozeman, 1:01.8; Julia McMullan, Senior, 1:02.04; Ellie Crouse, Senior, 1:03.26

100 freestyle: Katherine Berkoff, Hellgate, 49.9; Lily Milner, Flathead, 54.17; Delaney Carlson, Sentinel, 54.72; Eden Flake, Glacier, 55.05; Jess Byrne, CMR, 56.93; Leah Baranek, Capital, 57.92

500 freestyle: Gabby Smart, Hellgate, 5:09.74; Sara Guillen, Bozeman, 5:19.47; Claire Becker, Hellgate, 5:23.92; Caroline McCormick, Sentinel, 5:24.3; Annika Mittelsteadt, Bozeman, 5:26.93; Samantha Sheridan, West, 5:36.38

200 freestyle: Hellgate (Katharine Berkoff, Anya Craig, Avery Maxwell, Aidan Condit) 1:41.02; Sentinel 1:42.41; Capital 1:44.1; Bozeman 1:46.16; Hellgate 1:46.38; Senior 1:46.56

100 backstroke: Katharine Berkoff, Hellgate, 52.4; Aidan Condit, Hellgate, 59.57; Sierra Monastiere, Bozeman, 1:00.28; Maija Geier, Capital, 1:01.34; Kieran Morton, Bozeman, 1:02.71; Sofia Fero, Sentinel, 1:03.08

100 breaststroke: Erin McKinney, Bozeman, 1:07.18; Bella Seagrave, Hellgate, 1:09.59; Delaney Carlson, Sentinel, 1:09.77; Julia McMullan, Senior, 1:11.85; Cami Yovich, Bozeman, 1:13; Keidon Reynolds, Sentinel, 1:13.75

400 freestyle relay: Bozeman (Erin McKinney, Sara Guillen, Annika Mittelsteadt, Annika Lawrence) 3:40.69; Hellgate 3:40.9; Sentinel 3:46.14; Capital 3:51.3; CMR 4:01.21

Class A

Team scores: Billings Central 63, Havre 63, Hardin 52, Columbia Falls 38, Whitefish 29

200 medley relay: Havre (Christian Mathis, Jacob Miller, Sergio Tamayo, Ammon Lines) 1:52.62.

200 freestyle: Jack Leuthold, Billings Central, 1:53.84; Michael Horrell, Billings Central, 2:00.96; Jayden Yarlott, Hardin, 2:14.01; Jacob Honcoop, Billings Central, 2:14.28; Hiram Cammon, Havre, 2:15.23; James Role, Columbia Falls, 2:18.27.

200 IM: Bennett Apostol, Billings Central, 2:14.26; Jacob Miller, Havre, 2:16.54; Jake Molloy, Billings Central, 2:28.72; Conner Cheff, Columbia Falls, 2:32.74; Ammon Lines, Havre, 2:35.70; Josh Whiteman, Hardin, 2:39.84.

50 freestyle: Preston Ring, Whitefish, 21.96; Sergio Tamayo, Havre, 23.30; Russell Albin, Columbia Falls, 24.26; Brett Hilton, Billings Central, 26.28; Miguel Lopez, Hardin, 26.65.

100 butterfly: Dominic Stevens, Hardin, 56.26; Logan Botner, Whitefish, 57.20; Russell Albin, Columbia Falls, 59.62; Jake Molloy, Billings Central, 1:03.92; Paxtin McCann, Havre, 1:11.28; Ethan Richert, Billings Central, 1:13.68.

100 freestyle: Preston Ring, Whitefish, 48.65; Sergio Tamayo, Havre, 50.91; Sam Pierce, Columbia Falls, 54.72; Caven Herrera, Hardin, 55.26; Peyton Malmberg, Columbia Falls, 55.78; Christian Mathis, Havre, 58.38.

500 freestyle: Jack Leuthold, Billings Central, 5:05.08; Logan Botner, Whitefish, 5:10.86; Michael Horrell, Billings Central, 5:44.33; Paxtin McCann, Havre, 5:56.52; Josh Whiteman, Hardin, 6:11.20; Jayden Yarlott, Hardin, 6:11.22.

200 freestyle relay: Billings Central (Bennett Apostol, Jacob Honcoop, Michael Horrell, Jack Leuthold), 1:38.87; Hardin 1:42.39.

100 backstroke: Caven Herrera, Hardin, 1:00.82; Bennett Apostol, Billings Central, 1:02.00; Christian Mathis, Havre, 1:04.23; Sam Pierce, Columbia Falls, 1:07.42; Aaron Dicks, Whitefish, 1:08.61; Ammon Lines, 1:13.70, Havre.

100 breaststroke: Dominic Stevens, Hardin, 1:06.75; Jacob Miller, Havre, 1:09.04; Peyton Malmberg, 1:10.08; Conner Cheff, Columbia Falls, 1:12.37; Kelvin Dicks, Whitefish, 1:15.57; Bain Black, Whitefish, 1:17.17.

400 freestyle relay: Havre (John Klein, Ammon Lines, Travis Wirtala, Gabe Fee), 4:05.17; Columbia Falls 3:46.92; Hardin 3:47.79.

Girls

Team scores: Whitefish 91; Billings Central 88; Hardin 49; Havre 19; Columbia Falls 7

200 medley relay: Central 1:59.39; Whitefish 2:06.46; Hardin 2:10.8

200 freestyle: Helena Kunz, Whitefish, 2:02.89; Nia Hanson, Whitefish, 2:11.66; Andrea Three Irons, Hardin, 2:18.94; Maria Snell, Central, 2:27.02; Macie Flamm, Hardin, 2:27.51; Jayna Moultray, Columbia Falls, 2:37.64

200 IM: Ada Qunell, Whitefish, 2:15.92; Lauren Bodine, Central, 2:31.47; Katelyn Anderson, Central, 2:38.18; Emerald Templin, Columbia Falls, 2:42.7; Cora Wood, Hardin, 2:57.42; Aria Pratt, Havre, 2:58.1

50 freestyle: Julia Peterson, Central, 23.99; Demi Uffleman, Hardin, 27.03; Blayne Meyer, Central, 28.12; Mya Walks Over Ice, Hardin, 28.15; Kailee Roan, Hardin, 28.75; Angeleena Lind, Hardin, 28.91

100 butterfly: Ada Qunell, Whitefish, 1:01.99; Grace Mulholland, Central, 1:15.55; Kobi Burchard, Havre, 1:16.59; Mia Ralston, Hardin, 1:16.84; Cora Wood, Hardin, 1:18.91; Ashlee Osborn, Hardin, 1:20.74

100 freestyle: Julia Peterson, Central, 52.85; Helena Kunz, Whitefish, 56.14; Demi Uffleman, Hardin, 1:00.89; Lauren York, Whitefish, 1:01.51; Megan Miller, Havre, 1:01.86; Blayne Meyer, Central, 1:02.44

500 freestyle: Annie Sullivan, Whitefish, 5:41.01; Nia Hanson, Whitefish, 6:03.48; Riley Kunz, Central, 6:10.38; Emerald Templin, Columbia Falls, 6:29.74; Blakelee Lines, Havre, 7:03.02; Laura Schulz, Central, 7:18.05

200 freestyle: Central 1:49.45; Whitefish 1:51.32; Hardin 1:51.46

100 backstroke: Riley Kunz, Central, 1:07.7; Katelyn Anderson, Central, 1:08.56; Hannah Lunak, Havre, 1:10.52; Andrea Three Iron, Hardin, 1:10.9; Grace Mulholland, Central, 1:12.24; Ashlee Osborn, Hardin, 1:18.77

100 breaststroke: Annie Sullivan, Whitefish, 1;14.48; Lauren Bodine, Central, 1:14.94; Lauren York, Whitefish, 1:19.55; Kobi Burchard, Havre, 1:21.75; Angela Rhines, Havre, 1:25.66; Aria Pratt, Havre, 1:29.26

400 freestyle relay: Whitefish (Helena Kunz, Nia Hanson, Annie Sullivan, Ada Qunell) 3:54.11

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.