Subscribe for 17¢ / day

Running

Dan Fox Homes for Kids 5K Race

May 12, Polson

Female 6 and under - 1, Maddie Cunningham, 37:08; 2, Katlin Castleton, 44:30.

Male 6 and under - 1, Christopher Geiber, 41:38.

Female 7-10 - 1, Christa Redcow, 41:34; 2, Brianne Kelley, 41:35; 3, Emilie Larson, 41:36; 4, Kyle Castleton, 44:32.

Male 7-10 - 1, Nicholas Marron, 26:06; 2, Randy Kelley, 30:05; 3, Andy Thompson, 35:42; 4, Gary Marcus, 35:58; 5, Tyler Cole, 47:41; 6, Joey Matt, 48:04.

Female 11-14 - 1, Alex Noble, 26:00; 2, Valerie Chaney, 39:28; 3, Gina Matt, 47:40.

Male 11-14 - 1, Charlie Gale, 22:04; 2, Kevin Love, 23:27; 3, Ryan Kelley, 23:57; 4, Robby Kelley, 35:10; 5, Jonathon Crosby, 41:35; 6, Jonah Matt, 48:03.

Female 15-19 - 1, Ashley Nielson, 32:52; 2, Kate Tiscus, 36:18; 3, Grace Chaney, 39:28; 4, Krystal Buhler, 42:15; 5, Megan Keeley, 48:29; 6, Destiny Williams, 48:54.

Male 15-19 - 1, Trevor Brown, 20:14; 2, Bryce Smith, 20:35; 3, Julian Hudson, 24:40; 4, Grant Mosbarger, 24:41; 5, James Daryle, 25:35; 6, Keith Dietz, 35:59.

Female 20-24 - 1, Julie Barreti, 35:23; 2, Heidi Nesladek, 35:23; 3, Bobbie Kleeman, 44:32.

Male 20-24 - 1, Miles Key, 18:28.

Female 25-29 - 1, Elizabeth Mulligan, 18:30; 2, Deanna McElwee, 28:51; 3, Liesel Marron, 44:01; 4, Melissa Anderson, 48:51; 5, Wendy Sitter, 49:45; 6, Lisa Hales, 51:51.

Male 25-29 - 1, Jacob Hartsoch, 16:53; 2, Mike Sitter, 20:43; 3, Matt Holmes, 23:04; 4, Chris McElwee, 28:52.

Female 30-34 - 1, Tammy Sherrick, 25:48; 2, Jodi Windauer, 26:19; 3, Kerrie Burress, 31:52; 4, Leanna Zimmerman and Tina Hanken, 37:23; 6, Valerie Henderson and Tammi Donovan, 44:28; 8, Shanna Wade, 51:50.

Male 30-34 - 1, Matt Seeley, 16:06.

Female 35-39 - 1, Maris Love 21:39; 2, Laura Kelley, 30:10; 3, Shann Gray, 48:54; 4, Joyce Crosby 49:45.

Male 35-39 - 1, Jeremy Oury, 17:16; 2, Dale Lloyd, 20:35; 3, James Guber, 41:33.

Female 40-44 - 1, Nancy Thibo, 26:35; 2, Karen Marks, 26:52; 3, Vicki Warp, 39:43.

Male 40-44 - 1, Mat Guzik, 17:51; 2, Paul Soukup, 18:42; 3, Robert Alfiero, 18:52.

Female 45-49 - 1, Deborah Raunig, 19:42; 2, Deena Shotzberger, 25:47; 3, Milana Marsenich, 27:09; 4, Millie Nesladek, 35:16; 5, Carol Olsen, 42:47.

Male 45-49 - 1, Kerry Weidrich, 19:08; 2, Gary Dietrich, 21:22; 3, John Shotzenberger, 25:44; 4, Davy Bland, 27:24.

Female 50-54 - 1, laura Fox, 29:19; 2, Karen Aumndson, 43:14; 3, Judy Bilile, 44:40; 4, Barb Noyle, 51:14.

Male 50-54 - 1, Donn Livoni, 21:33; 2, Adrain Hoyle, 25:07; 3, Ron Noble, 26:50; 4, Warren Wright, 29:21.

Female 55-59 - 1, Carol Werner, 27:12; 2, Maliea Blake, 42:16.

Male 55-59 - 1, Robert Cunningham, 37:08.

Male 65-69 - 1, Gary Tysted, 30:14.

Male over 70 - 1, Bob Hayes, 23:58.

5k Gasping for Air Run

April 20

First place male overall - Michael Crocker 18:51.

First place female overall - Cathy Weiner 23:30.

0-12 male - 1, Ryan Malerk 24:12; 2, Kyle Malerk.

13-19 female - 1, Blair Weinert 26:41.

20-29 male - 1, Chris Frazer 18:52.

20-29 female - 1, Nicki Peterson 24:49; 2, Kelly Peterson 26:24.

30-39 male - 1, Tim Grecko 21:28; 2, Chris Bugni 29:24; 3, Paul Mirando 29:25.

30-39 female - 1, Kim Brown 24:15; 2, Gurden Schroder 25:06.

40-49 male - 1, Paul Soulkup 20:22; 2, Don Malerk 20:18; 3, Dave Shanks 21:01.

40-49 female - 1, Margie Ewing 24:31; 2, Eddi Walker 24:59; 3, Mary Pat Malerk 25:57.

50-59 male - 1, Frank Casciato 24:43; 2, Michael Alderson 27:20; 3, Calvin Bay 27:43.

50-59 female - 1, Chris Benton 29:26; 2, Julia Hunt 32:06; 3, Karen Johnson 35:31.

60 and over male - 1, Darrell McNenney.

Walk first place male overall - Cameron Donahue.

Walk first place overall - Patti Calkins.

Walk 20-29 first place female - Shelly Rahl.

Walk 40-49 first place male - Ed Nurse.

Walk 50-59 female - 1, Bonnie Donahue 43:10; 2, Mary Ann Anderson 45:41.

Soccer

Hot Shot Tournament

at Coeur d'Alene, Idaho

Saturday

U-13 boys

Missoula Strikers 4, Nelson, B.C. Select 1.

Missoula Strikers 7, Spokane Scotties 0.

Missoula Strikers 2, River City Steelers 1, shootout.

Flathead Force 3, Missoula Strikers 1.

U-11 boys

Missoula Strikers Red 1, Missoula Strikers Black 0

Sunday

U-11 girls

Missoula Strikers Red 2, Billings Magic , shootout

Friday

At Stevensville

Loyola Club 2, Stevensville 0

Saturday

At Butte

Dillon 1, Loyola Club 0

Mountain biking

Winthrop, Wash.

May 19

Expert men - 4, Neil Davies, Big Sky Cyclery; 7, Evan Lawrence, Big Sky Cyclery.

Expert women - 2, Mary Ann Davies, Big Sky Cyclery; 3, Jessica Davies, Big Sky Cyclery.

18 and under sport - 1, Andy Schultz, Team Five Valley Velo; 2, Sam Schultz, Team Five Valley Velo.

Junior expert - 2, Logan Onken, RPM Racing.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.